Riešili ste už colné konanie?

lija22
23. sep 2020

Prisiel mi tovar z usa. Dhl ma informuje co vsetko im mam poslat vyslovene kvoli colnemu konaniu. Odpisala som im, ze nechcem vyuzit ich sluzby (24€) ale na colne konanie vyuzijem sluzby slovenskej posty (9€). Dhl mi pisu ze takto to nefunguje, ze potrebujem speditersku sluzbu alebo si pojdem po to sama na letisko. Zmatena som. Posta teda nemoze zastupovat hocikoho? Riesili ste nieco podobne? nie som podnikatel

hiro
23. sep 2020

Hmm, posta s tym nic nema... Mas zasielku od DHL.

tncka
23. sep 2020

@lija22 poriesi dhl ale evidentne sa ti nechce platit 24e. Nateraz by som to zaplatila ak ten tovar z usa za to stoji,a nabuduce si rozmysli ak nechces platit

lucka_ke
23. sep 2020

DHL je súkromný prepravca, prečo by to mala riešiť Pošta? Pošta rieši len tie zásielky, ktoré aj doručuje

fokuska
23. sep 2020

@lija22 DHLka je za zasielku zodpovedna odkedy ju prebrala az kym ju nedoruci. Myslis, ze z celeho lietadla teraz vyseparuju tvoju zasielku a odovzdaju ju slovenskej poste aby si ju ona preclila so svojim zasielkami? A potom co - vratia ju preclenu DHLke a doruci ti ju kurier, ci uz zrazu bude za zasielku zodpovedna posta?

To ako keby si sa dala operovat v sukromnej nemocnici ale chcela aby ti vizitu prisiel urobit primar zo statnej, lebo za nu nechces platit...

lija22
autor
23. sep 2020

@tncka uplne evidentne nechcem platit 24€ plus clo. Uz som takto objednavala a pred dvoma rokmi to bolo 12€. Objednala som obraz, postovne zadarmo. preto mi to nejde do hlavy preco som zaviazana DHL
@hiro

lija22
autor
23. sep 2020

@lucka_ke ale ved na slovensko chodia zasielky roznymi prepravcami a predsa ju doruci posta. preto som zmatena

fokuska
23. sep 2020

@lija22 Nie je to nahodou tak, ze ak je to "statna" posta, tak na hranici odovzda zasielku a prebera ju nasa posta? Ale ked si vyberies sukromneho dopravcu, tak ten posobi nadnarodne, cize riesi cely proces od odosielatela k prijemcovi, nema to komu a ani preco odovzdat.
Nepasuje mi, ze zasielku od DHL, UPS alebo inych by ti dorucila nasa posta.

A to, ze je postovne zdarma, to neznamena, ze DHL to robi zdarma, ale ze predavajuci postovne zaplatil namiesto teba. A colne konanie nesuvisi s postovnym.

lucka_ke
23. sep 2020

@lija22 to nie je pravda, nedoručuje všetko pošta

kiwi3
23. sep 2020

@lija22 a aku hodnotu ma ta zasielka?
@fokuska mne tiez dlh dorucila niekolkokrat na postu, ono tych dhl sluzieb je viac. v zasade je to nemecka posta, iba u nas je to len kurierska spolocnost

nelca84
23. sep 2020

@lija22 neviem ako si prisla na to, ze vsetko doruci posta, ved kurierske spolocnosti dorucuju svoje zasielky a tebe prisiel balik jednou z tychto spolocnosti, t. j. posta nema s tvojou zasielkou nic spolocne, preto ta ani nebude zastupovat v colnom konani. Bud zaplat dhl alebo si to vybav sama.

lija22
autor
23. sep 2020

@nelca84 neprisla. som len bezny objednavatel, a zasielky trebars z kanady, uk, ciny mi dorucuje posta.
@kiwi3 je to 130€ a zajtra pride este jeden obraz za 130€ lol och 🤦‍♀️

nelca84
23. sep 2020

@lija22 pretoze boli odoslane postou, tak aj u nas ich doruci posta... uz to pochop. Teraz ti to poslali dhl-kou, tak ti to doruci dhl-ka, kedze ma u nas zastupenie.

kiwi3
23. sep 2020

@nelca84 a mozes vyhlasit, ze si to vybavis sama? a co to potom obnasa?
@lija22 akoze ja to chapem, lebo nikdy poriadne nevies, ako ti to poslu. hlavne pri objednavani cez ebay a podobne

hiro
23. sep 2020

@lija22 Ci AliExpress ci eBay pisu a casto davaju moznost vybrat si ktoreho dopravcu chces aby ti to dorucil. Ali je trosku zamotanejsia - objednas cez urciteho prepravcu, ten to doruci niekde do velkeho skladu na hranici (teda mas sledovacie cislo len potialto) a potom sa to nalozi dokopy od roznych cinskych dorucovacich spolocnosti doruci do EU a da dalej poslat statnymi postami.

nelca84
23. sep 2020

@kiwi3 mozes, ak si na to trufas. Kolega si to vzdy vybavuje sam. Ale tu v BB na colnici.

hiro
23. sep 2020

Ja som si to vybavil pred rokmi sam v BA, nie je to nic zlozite (dal som im len vypis eBay/PayPal). Ale tieto colnice su aj v krajskych mestach. Takze ak byvas inde, DHL by to mohol dorucit na najblizsiu colnicu...

lija22
autor
23. sep 2020

@hiro som zo Ziliny a jasne mi dhl napisali ze bud zaplatim alebo si to vybavim osobne.
Nech posielaju zo zahranicia cimkolvek, ak raz platim 4$ alebo je to free proste to aj tak bude a pride. tu vlastne nemam na vyber. Ani som netusila, ze to pojde Dhl a ze bud osobne do ba na letisko alebo cvaknem 24€. "Neposielame zasielky na colny urad v Ziline". To je jediny dovod preco som zaskocena.

fokuska
23. sep 2020

@lija22 Ty mas predsa dopravu free, toto je poplatok za to, ze prepravna spolocnost ti urobi preclenie. Mozes aj sama - ale ako pises, nevyhovuje ti to.
Odosielatel nema odkial vediet ake colne a danove predpisy platia v krajine dorucenia, takze samozrejme, ze tieto veci musis znasat ty. Nemoze za teba tieto poplatky zaplatit DHLka, lebo ty mas dorpavu free "a proste to aj tak bude a pride". Ona pride - len co absolvuje preclenie, za ktore sa plati.

lija22
autor
23. sep 2020

@fokuska ano suhlas a prave preto som chcela poverit Slovensku postu na colne zastupovanie. Ako guglim, tak na colne zastupovanie je viacero moznosti. Ale Dhl s tym ocividne nie je ok. Este sa skusim poradit na infolinke posty, ci vedia zasielku prebrat a dokoncit colne zastupovanie. A potom napisem. Snad pomoze tato skusenost dobucna dakomu

fokuska
23. sep 2020

@lija22 No to som zvedava co ti na to posta povie, lebo ja si myslim, ze DHL zasielku nevyda nikomu inemu ako opravnenemu prijimatelovi - cize adresatovi = tebe.

fokuska
23. sep 2020

@lija22 Inak tuto https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/clo/do... mas vysvetlene ako to funguje - v sekcii Tovar prepravovany kurierskymi spolocnostami - bud budes zastupena kurierskou spolocnostu, alebo si to vybavis ty sama. Ina moznost (slovenska posta ani ine dalsie spolocnosti a tretie osoby) tam uvedene nie su.

marca12
23. sep 2020

@lija22 a myslis,ze posta to spravi zadarmo? Vies vobec co obnasa colne konanie?

lija22
autor
23. sep 2020

@marca12 nie zadarmo. colne zastupovanie u posty komplet stoji 9€

nelca84
23. sep 2020

Kde su teraz vsetky tie, co tu vecne frflu aka je posta draha... ale ked dojde na konkurenciu, tak zistia, ze ta je omnoho drahsia

fokuska
23. sep 2020

@lija22 Ale iba pri zasielkach, ktore dorucuje posta. Tam som ti dala link kde mas vysvetlene ako to cele funguje a co je kedy mozne ;)

hiro
24. sep 2020

@lija22 to su hipici ze to nedorucia sem do ZA na colny urad, vsak mas dorucenie na svoju adresu a oni to chcu prebrat na letisku?
Nuz zlate pravidlo je - nic si neobjednavaj drahsie ako 22€ mimo EU (nieco male prejde aj drahsie 🙂 ). A v EU nie je Svajciarsko Norsko - na to pamatat...

hiro
24. sep 2020

Ale inak - ked som bol riesit to konanie v BA tak tam mi povedali vsak som si mohol dat preposlat konanie do ZA ze som nemusel chodit. Povedz tomu DHL nech to daju na colnicu v BA a ta by ti to mala na poziadavku preposlat do ZA na tuto nasu colnicu. Aj keby to nebolo zadarmo tak 24€ to nebude.

ckatka
24. sep 2020

@lija22 ja som riešila. Zastupovala ma pošta lebo to bola poštová zásielka. Za dvoje topánky spolu za 70€ si ešte vypýtali 28€ v colnom konaní. 🤦‍♀️
Akože aj tak sa mi to stále oplatilo ale hruza...
V tvojom prípade to.riesi DHL. Ak.chces tovar nemáš.inu možnosť

lija22
autor
24. sep 2020

@hiro vies co, suseda duchodkyna tuzila po obraze aky mam ja, tak som jej objednala. uz viac do toho nepojdem veru. A ano pristup neposlat inam na colnicu je dobre vychcany
@ckatka
ahojte, neuverite ale nasla som moznost. posta ma zastupovat nemoze ale istafirma ( nasla som na nete) ano a vie riesit aj dhl zalezitosti za 12€ tak som taktrochu nad nimi vyhrala
@fokuska

fokuska
24. sep 2020

@lija22 To ma velmi zaujima aka ina firma - napis potom ci ti to fakt preclili, ked na stranke financnej spravy pisu ze bud kurierska spolocnost alebo ty sama.