Reťazovy pôrod a PN

lele_99
7. jan 2024

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať na našu konkrétnu situáciu. Vo februári 2024 mi končí materská (poberala som najvyššiu materskú). V súčasnosti sa pokúšame o druhé bábätko, ešte ale niesom tehotná. Ak by som nastúpila na rodičovský automaticky by mi nabehla potom moja pôvodná materská. Uvažujem ale nad tým, že by som išla po skončení terajšej materskej na PN. Nabehla by mi v takomto prípade pri druhom bábätku tiež taká istá materská ako pri prvom alebo by som už na ňu nemala nárok? Ďakujem veľmi pekne

e1i
8. jan 2024

@lele_99 treba obnovit nemocenske poistenie. Napr nastupom do prace,dnom dovolenky...

lienka.7
8. jan 2024

@lele_99 a dôvod PNky? Okrem "podojenia" systému samozrejme...

sasesoe
8. jan 2024

@lele_99 závisí od toho, či si mala Max MD podľa príjmu - že by Ti zamestnávateľ mohol napísať vysoký pravdepodobný príjem, máš to tak na zmluve, reálne si tak zarábala... alebo tam boli nejaké "špekulácie"...
PN zruší "retazovost MD", čiže nebude sa na Teba sťahovať to, že ďalšia MD nemôže byť nižšia ako predchadzajuca...

viki191
8. jan 2024

@sasesoe a čo prípad kedy po skončeni MD som si dala uplatiť zamestnávateľom dovolenku? To už nie je reťazová MD? Z čoho sa potom počíta ďalšia MD?

lienka.7
8. jan 2024

@viki191 nie je reťazová, pretože si mala prijem - za tu dovolenku. Vypočíta sa teda z toho.

sasesoe
8. jan 2024

@viki191 nie je reťazová. Výška ďalšej MD závisí od toho, kedy na ňu pôjdeš - buď podľa skutočného príjmu alebo pravdepodobného, kt uvedie zamestnávateľ. Akurát neplatí garancia, že nemôže byť nižšia ako prvá. Voľakedy to takto nebolo a bežné išla žena na prvú MD, kt mala vyššiu ako nasledujúcu, kedy jej napísali len hrubú mzdu bez odmien a akéhokoľvek navýšenia...