Reťazový pôrod a 1 deň čerpania dovolenky

19. okt 2020

Ahojte žienky, obraciam sa na vás s prosbou o pomoc.
Tie, ktoré ste mali reťazový pôrod a čerpali ste v rozhodujúcom období 1 deň dovolenky. Vypočítala vám SP denný vymeriavaci základ na základe toho 1 dňa alebo to považovali za špekuláciu?
Konkrétne môj prípad, mám TPP od roku 2016. Na materskú som nastúpila jún 2019 a momentálne som na RD. Som znova tehotná a termín pôrodu mám apríl 2021. Ak budem čerpať 1 deň dovolenky ešte teraz v roku 2020 prizná mi to sociálna poisťovňa alebo to označia za špekuláciu? Resp.môžem si tým pohoršiť? @majusqa77
Ďakujem krásne za akékoľvek názory.

e1i
19. okt 2020

Prerusis na 1 deň rd a potom budeš znovu žiadať? Skúsenosť nemám ale osobne by som to nerobila

leeshka
19. okt 2020

a aky je dovod cerpania 1 dna dovolenky?

lucinka1988
19. okt 2020

Podľa správnosti by Ti mohli počítať MD na základ výmeru 1 dňa dovolenky v roku 2020. V tom prípade už nepojde o retazovy pôrod a tým pádom môže byť druhá MD aj nižšia ako prvá, závisí od výmeru.

a_andrejka4
19. okt 2020

pokiaľ vieš, že za ten jeden deň ti dajú 70 eur tak ti vyjde dokonca maximálne materské, respektíve ak vieš že si mala za rok 2020 vymeriavaci základ vačší ako ten ked si nastupovala na prvú MD tak by som to neriešila a nekazila si to ako spomína @lucinka1988 potom sa na teba nebude vzťahovať to pravidlo že druha MD nesmie byť menšia

autor
19. okt 2020

@lucinka1988 takže ak tomu správne rozumiem, mali by mi uznať ten 1 deň čerpania dovolenky v roku 2020 na základe ktorého by mi vypočítali druhú materskú. Môže mi to v podstate poškodiť vtedy, ak by náhrada mzdy za ten 1 deň dovolenky bola nižšia ako predchádzajúca?

autor
19. okt 2020

@a_andrejka4 a nie je to stanovené zo zákona koľko mi môžu dať ako náhradu mzdy za ten 1 deň dovolenky? Alebo to závisí ako sa dohodnem a ako je zamestnávateľ ochotný?

lucinka1988
20. okt 2020

Ano, presne tak..

anastazia93
20. nov 2020

Písal o Tom Mihal. On sa vyjadroval že treba zobrat 3 dní dovolenky (Max 4. Keď vezmeš viac sociálka to už rozdeľuje potom medzi viac dní lebo rata aj víkend) a vtedy by ti mala vzdy vyjst vyssia materská ako pri predoslej. Ono vyjst vyssia by ti mala vzdy, pretože ekonómka má poslať na socialku predpokladany príjem ktorý by si mala ak by si pracovala so všetkými odmenami priplatkami.. no o neviem koľko by to dali, auž ako vypočítať co je výhodnejšie neviem.

anastazia93
20. nov 2020

https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=284 tu je ten článok, vieš si to možno aj vypočítať na základe príkladu.

mahtobka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz