Rekreačný príspevok od zamestnávateľa

lius
23. aug 2019

Prosim o radu. Je mozne si dat preplatit prispevok aj za pobyt, kam pojdem s rodicmi? Nezijem s nimi v jednej domacnosti. Vdaka

nyusika
23. aug 2019

@lius
oficiálne nie.
jedine po dohode s prevádzkovateľom rekreačného zariadenia, keď ti vystaví faktúru iba na tvoje meno a nebude tam podrobné rozpísané, čo všetko obnáša.

stačí jedna položka- pobytový balík.

fokuska
23. aug 2019

@lius Uplatnit poukaz je mozne aj pre rodicov ak s nimi zijes v spolocnej domacnosti. Zamestnavatel to nema ako odkontrolovat, vacsinou sa to dava len na cestne prehlasenie, ze si splnila podmienky.
Fakturu aj tak vystavia na tvoje meno a tam sa nepise pocet ubytovanych osob, cize ludia to obchadzaju...

luckamorka
23. aug 2019

Rozhodujúce je ako ti vystavia faktúru, a s každým hotelom sa dá na tomto dohodnúť. Takže to čo ti píšu vyššie

alenah31
23. aug 2019

@lius Pokiaľ nežijete v spoločnej domácnosti tak nie - zákon jasne hovorí:
Oprávnenými výdavkami sú aj preukázané výdavky zamestnanca na ďalšie osoby, ktoré sa zo zamestnancom na rekreácii zúčastňujú a to:
* manžela-manželku
* vlastné dieťa
*dieťa zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia súdu
*inú osobu žijúcu so zamestnancom v spoločnej domácnosti (druh/družka, rodičia, svokrovci...)

ale ako píše @fokuska ak čestne vyhlásiš v žiadosti, že spolu žijete ako to skontrolujú? Nijako. No záleží aj ako máte nastavený interný predpis - napr. u nás na faktúre musí byť uvedený počet osôb aj mená osôb na pobyte zúčastnených. Pokiaľ nemáte žiadny je to fuk.

fokuska
23. aug 2019

@alenah31 Ja som mala fakturu vzdy len na moje meno a popsi polozky bol uvedeny ako "ubytovacie sluzby v termine do do". Nikde sa nepisalo aku velku izbu mali, kolko osob a pod. Ale ja to ani nezneuzivam, vzdy som bola s manzelom a na to som dala cestne prehlasenie - tak to u nas vyzaduju, ze som sa zucastnila len s opravnenymi osobami.

alenah31
23. aug 2019

@fokuska my máme interný predpis kde je uvedené čo zamestnávateľ vyžaduje - zo zákona má na to nárok. Napr. ak je na f. uvedené, že súčasťou pobytového balíka je minibar na izbe, ktorý zamestnanec využil - to sa preplatí - ak použil bar v hoteli a uvedený zoznam požitého alkoholu je pripísaný na faktúru - to nie. Strava, wellnes atď. samozrejme áno. Ale je pravda, že sa to robilo dodatočne - veľmi sa to zneužívalo a vedeniu došla trpezlivosť.

nyusika
23. aug 2019

@alenah31
no veď ked jej v hoteli vystavia faktúru iba na jej meno, tak je to v poriadku.
Áno, je to odzubavanie, ale celé tie rekreačné príspevky sú na dve veci, čiže v tomto prípade by som nad tým mala rukou a netrápila tým svoje svedomie.

fokuska
23. aug 2019

@nyusika Ale to je jedno o co ide. To je presne pristup ludi, ze ved mavnem rukou, netrapim sa, ved komu to ublizi. Tak to vzdy zacina a s takym zmyslanimsu aj ludia vo vlade a v politike. Zacina to drobnostami, nad ktorymi clovek mavne rukou a kedze sa to ticho toleruje, tak to prerastie do takych kauz a ulievania penazi ako mozeme vidiet v nasom state.

Kym ludia nezmenia celkvo mentalitu, tak nemozu cakat ze sa na statnej urovni udeje nejaka velka zmena.
Ci je to odzubavanie na daniach, na odvodoch, na materskej, na PNke, na rekreacnych poukazoch...

nyusika
23. aug 2019

@fokuska
Ja viem, že máš pravdu.
Ale tie rekreačné príspevky sú samé o sebe vydieraním zamestnávateľa.
Ona to môže kľudne použiť dva krát na seba...aiebo raz na seba+rodičia

vo výsledku pôjde vždy iba o maximálne 275 eur, ktoré je zamestnávateľ povinný zaplatiť...

preto som napísala, že konkrétne v tomto prípade by som s kludným svedomím o to preplatenie požiadala.

fokuska
23. aug 2019

@nyusika Ano to je druha vec, ze vlada vymyslela, co ma zamestnavatel platit... je to na hlavu.

katkati
23. aug 2019

@fokuska Presne. Mentalita nás Slovákov - odžubavanie. Česť výnimkám.

nyusika
23. aug 2019

@katkati
dovolím si oponovať.
konkrétne v prípade rekreačných príspevkov sa väčšinou snažia odzubavat zamestnávatelia formou nezmyselných interných smerníc, (napríklad potrebou dokázateľne preukázať platbu z účtu zamestnanca - aj formou fotokopie/scanu výpisu z účtu, kde figuruje konkrétny prevod. ).

zamestnanec ma právo na 275 eur ročne, ani o cent viac.
Čiže odpadá priestor na špekulácie typu "ako vytĺcť peniaze z ničoho"
Škodí v podstate sám sebe, keď svoj príspevok minie na niekoho iného.

fokuska
23. aug 2019

@nyusika Je logicke, ze zamestnavatel ziada preukazanie toho, ze to bolo naozaj zaplatene. Inak by si ludia davali preplacat akekolvek faktury. Ak je raz zakonom dana podmienka, tak zamestnavatel ju nemoze len tak obchadzat.
A vytlct peniaze z nicoho - niekto by si mozno nemohol dovolit minut ani tych 225eur z 500, tak si necha preplatit napriklad aj ubytko rodicov, ktori si to zaplatia sami, ale prispevok vezme zamestnanec.
Nehovorim, ze toto je priklad autorky, ale mozno by si neverila co ludia vymyslaju...

nyusika
23. aug 2019

@fokuska dokladom o zaplatení je predložená faktúra na meno zamestnanca
On podľa toho absolvoval a zaplatil pobyt

nyusika
23. aug 2019

@fokuska a charakter jednotlivca už ja neriešim.
nepríde mi ale nemorálne využiť to na rekreáciu s rodičmi - vyjadrujem sa ku konkrétnemu pripadu.

fokuska
23. aug 2019

@nyusika Nie, nie je. Faktura je vyuctovanie za sluzby. Ku fakture je potrebny aj doklad o zaplateni - tym je blocek z registracnej pokladne, alebo prijmovy doklad, alebo potvrdenie z internet bankingu, alebo ustrizok zo seku...
To, ze ti niekt vystavi fakturu este neznamena, ze aj bude zaplatena. Prave preto sa vyzaduju oba doklady.

Moralna stranka je jedna vec, ak zakon hovori, ze s rodicmi iba vtedy ak byvaju v spolocnej domacnosti, tak to tak plati. To ako je nastaveny zakon je uz druha vec.

nyusika
23. aug 2019

@fokuska ja píšem o výpisu z účtu.
zamestnávateľ na to nemá právo, zamestnanec kľudne mohol za pobyt platiť v hotovosti.

niekde však vyžadujú sken/fotokópiu výpisu z účtu.

fokuska
23. aug 2019

@nyusika Myslis to tak, ze je podmienkou aby bola platba urobena prevodom cez ucet?
Ak ano, tak toto zakon neurcuje, to je potom nejaky vymysel zamestnavatela.

Ak sa zaplatilo v hotovosti, tak dokladom je prijmovy doklad, alebo blocek z pokladne. Ak sa platilo prevodom z uctu, tak dokladom je prave vypis z uctu, alebo potvrdenka stiahnuta z IB.

katkati
23. aug 2019

@nyusika A to je odzubavanie? Žiadať doklad alebo potvrdenie o zaplatení? Zamestnancovi nikto neupiera právo na príspevok 275 uer ročne. Ale prečo ho zneužívať aj na ľudí, ktorým nepatrí.

nyusika
23. aug 2019

@katkati estecraz - doklad o zaplatení je OK.
fotokópia výpisu z účtu nie je doklad o zaplatení.

miskaa158
23. aug 2019

@nyusika kolegyňa bola s vnučkou nežijú v jednej domácnosti a všetko jej preplatili.

nyusika
23. aug 2019

@fokuska presne tak to myslim.
príspevok podmieňujú týmto.

fokuska
23. aug 2019

@nyusika To uz nie je ok, to by som sa do toho obula keby mi zamestnavatel daval take podmienky.
Ono vzdy sa najdu neseriozni zamestnavatelia, ktori si prekrucaju zakony... ci sa to tyka poukazov, ci dovoleniek, ci paragrafov...

nyusika
23. aug 2019

@fokuska veeeeľa je takých.
a hlavne v oblasti, kde ekonomicke/právne vedomie zamestnancov je nízke.

nyusika
23. aug 2019

@fokuska veeeeľa je takých.
a hlavne v oblasti, kde ekonomicke/právne vedomie zamestnancov je nízke.

fokuska
23. aug 2019

@nyusika Pravda, to je tiez velky problem, ze celkovo financna gramotnost a podobne povedomie je u ludi velmi velmi nizke. A spolu s doverou k zamestnavatelovi alebo trosku naivitou je to uz zla kombinacia :-/

renatik91
23. aug 2019

@nyusika
@fokuska Jeden z najväčších a nedomyslených problémov nastáva pri rezerváciách ubytovania cez portál Booking. Na úvod opíšem: U konkrétneho ubytovacieho zariadenia si rezervuje na mesiac september pobyt 10 osôb, každý z desiatich osôb zaplatí za tento pobyt platobnou kartou spoločnosti Booking napr. sumu 500,-€. Pri desiatich osobách sme na sume 5000,-€ za mesiac september. Spoločnosť Booking si z celkovej sumy 5000,-€ strhne províziu 200,-€ za sprostredkovanie a najneskôr 15-ty deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca (v tomto prípade v októbri) odošle ubytovaciemu zariadeniu sumu 4800,-€.
Ubytovacie zariadenie každému hosťovi vystaví faktúru na sumu 500,-€ a odovzdá ju hosťovi. A týmto sa dostávame do začarovaného kruhu nekonečných komunikácií so zamestnávateľmi, ktorí buď:
1. požadujú vystaviť príjmový pokladničný doklad (čo nie je možné, keďže daňovým dokladom je faktúra zaplatená sprostredkovane cez booking prevodom na účet - išlo by tak o duplicitné daňové doklady, kedy platba prebehla len jedna),
2. požadujú výpis z účtu hosťa - tento výpis následne neakceptujú, pretože platba je odoslaná na holandské číslo účtu (sídli tam spoločnosť Booking) a nevedia spárovať ubytovacie zariadenie s touto platbou,
3. požadujú výpis z účtu ubytovacieho zariadenia - tento výpis následne tiež neakceptujú, pretože jediné, čo na ňom uvidia, je platba od spoločnosti Booking so sumou 4800,-€ (nie je možné identifikovať meno hosťa a ani sumu, ktorú za pobyt zaplatil).

nyusika
23. aug 2019

@renatik91
Áno, zmätok ako vysity.
U nás v práci máme odporučenie nevyužívat sprostredkovateľské servery, keď si potom chceme uplatniť rekreačný príspevok.

a ja dúfam, že bude v blízkej dobe celá táto sialenost zrušena

renatik91
23. aug 2019

@nyusika Už je predložená novela zákona pre rozšírenie povinnosti poskytovať príspevok všetkým zamestnávateľom...😄

fokuska
23. aug 2019

@renatik91 Ano, s bookingom je problem, svagrina mala problem aj so zlavadna akebo zlavomat.