Reklamácia starého domu

25. jan 2024

Ahojte, je možné reklamovať skrytú vadu typu - zlá strecha na dome do 2 rokov od kúpy:? Šli sme opravovať vrchné poschodie a pri tom sa zistilo, že je tam prasknutý kovový nosník, potom sme zistili, že ich je takých viac. Zavolali sme si statika na strechy a ten nám povedal, že ideál by bolo dať strechu dole a nanovo - lebo že nie je previazaná a je poddimenzovaná, takže je len otázkou času, kedy nám to vyvráti jeden múr :-/
Akým spôsobom postupovať? Vybavuje to realitka?

alenah31
25. jan 2024

Áno - ak na skrytú vadu natrafíte a oznámite ju do 24 mesiacov od prevzatia veci (nehnuteľnosti.) No je to hlavne vecou dokazovania - tu je všetko zhrnuté:
https://www.osobnimakleri.sk/blog/zodpovednost-...

autor
25. jan 2024

@alenah31 O vade sme nevedeli. Strecha bola nacenená ako súčasť domu bez chýb, no a teraz to vyzerá na jej kompletnú výmenu.

autor
25. jan 2024

@alenah31 Čiže sa máme obrátiť priamo na predávajúceho, alebo na realitku?

mk1111111111
25. jan 2024

No, len ci uspejete. Ako dokazete, ze o tom vedel,? Teraz nechcem chranit predavajuceho, ale za 2 roky sa pri tychto veternych smrstiach, zemskych otrasoch, moze cokolvek pritrafit, aj na novom dome, nieto este na starom. V zmluve isto mate, ze ste si nehnutelnost prehliadli. Ale skusit, skuste, za to nic nedate

alenah31
25. jan 2024

pokiaľ bola realitka len sprostredkovateľ a dom ste kupovali tak potom kontaktujete priamo predávajúceho. Písomne oznámte skrytú vadu a žiadajte do lehoty jeho vyjadrenie. Najlepšie je mať posudok vyhotovený znalcom a tiež priložený rozpočet opráv - ten k tomu v kópii priložte. Pokiaľ sa nevyjadrí alebo odmietne spoluprácu budete to musieť podať na súd a svoj nárok žiada uplatniť v občiansko právnom konaní. Aj na ten list - správne skoncipovanie - a následne aj na toto konanie by som si našla právnika

solange7
25. jan 2024

Toto by som povedala, ze je bezna sucast zivota v dome. Mate veniec? Podla popisu to vyzera ako starsi dom. To treba detailne obhliadat pred kupou a nie takmer 2 roky po. Nic v zlom.

vevesh
25. jan 2024

Ja len- opravte ma ,ak sa mylim, ale skrytu vadu na starom dome mozes uspesne reklamovat len vtedy, ak mas dokazy, ze o tom predchadzajuci majitel/realitka vedeli. Ako chces nieco take dokazat?🧐🧐🧐 a aj to nesmiete mat formulku v kupnej zmluve, ze sa skryte vady nedaju reklamovat (t.j. kupili tak, ako videli a pod.). To skor by ste mali uspech za uslu stratu u znalca, ktory robil posudok pred kupou...

h2
25. jan 2024

Obávam sa, že budete musieť dokázať, že v čase kúpy nosníky už boli prasknuté. A to teda nemyslím, že sa vám podarí.

alenah31
25. jan 2024

@mk1111111111 @solange7 kovový nosník vydrží roky, nevieme kde dom stojí, otrasy a smršte boli lokálne. Znalec preukáže kedy vada vznikla - kov hrdzavie, ohýba sa zmenou zimy a tepla, tiež mení farbu - mal by byť chemicky ošetrený - meraním zistia kedy sa to stalo. A to či to mohol predávajúci vedieť - otázne, záleží na sudcovi. Nevieme čo je v kúpnopredajnej zmluve, nevieme na čo sa pýtali a či dom prehliadali so znalcom, vada bola objavená v lehote - čiže riešiť to môže, umožňuje jej to zákon - každá z nás by to riešila:
https://www.lewik.org/term/4837/zodpovednost-za...

No tiež pochybujem, že predávajúci bude dobrovoľne priznávať dodatočne objavené skryté vady. Toto vidím jedine na súd - nová strecha ich vyjde na tisíce.

simca06022011
25. jan 2024

my sme mali vacsie vady, a nepomohlo nam nic, ani to ze sme to riesili v podsate do roka vsetko.. jedna ako pisu musi o tom vediet, k tomu vela zmluv je postavenych tak, ze zaruka ziadna. Poprave aj ja ako predavajuci, som najradsej ked to co predavam odide, a nechcem o tom pocut viac, ci auto, nehnutelnost.. atd. Vzy je tam moznost vady, hocijakej a bude sa preukazovat kedy a ako k tomu doslo.. (pre tvoje ukludnenie, novostavby riesia velke problemy tiez). A vadu si nik nemusi vsimnut, nik o nej nemusi vediet, ja som kupila novostavbu a 4roky sme len vady prerabali, k tomu nas este jedna dost zavazna caka, a na novom dome tym padom ideme este aj novu fasadu robit...
ALe teda skusit mozete. POradit sa v tej realitke, mavaju tam aj pravne vzdelanie niekedy ludia. Pripadne s pravnikom, treba zmluvu a vsetko si nachystat. Aktualne riesia vazne chyby ale bytu v rodine a uz dva roky sa natahaju.. Rovnako si treba premysliet, co chces dosiahnut, uhradu novej strechy, alebo odstupenie od zmluvy, alebo co? Jednak, bude na to mat byvaly vlastnik? oplati sa ti investovat cas a peniaze do nejakeho sudneho sporu... lebo pochybujem, ze staru strechu za novu ti yvmenia v 100% sume.

zuzanka.zuzu
25. jan 2024

hej realitka sa určite pôjde potrhať riešiť problém 2r starej veci 😂 oni by to neriešili ani keby ste to našli po 2 mesiacoch. maximálne aby im nebolo trápne by trojriadkovym mailom odporučili kontaktovať advokáta

zuzinabila
26. jan 2024

Len pre zaujimavost.pred kupou ste dali obhliadnut dom nejakemu statikovi resp.stavbarovi?ja som na tom trvala vzdy,preto sme dom hladali par rokov.niekedy mi prislo ze prehanam,ale len preto sa pytam,ci nejaky odbornik prehliadol alebo ste si sami odhadli stav

autor
26. jan 2024

@zuzinabila nie. Jedine znalec pre banku, dvaja - obaja nepísali o poškodení nič.

autor
26. jan 2024

@mk1111111111 Tak napíšem to takto: statik nám povedal že
- krokvy sú poddimenzované, 10r vydržia ale pri väčšom snehu sa môže strecha zborit
- pomurnica už padá smerom do dvora, sú v nej zlomené kotvy
- veniec na streche neexistuje. Nebol urobený
- štíty spadnú keď sa budú meniť okná lebo nie sú ukotvené
Myslím, že sú to vady riadne. v kúpnej zmluve sme mali že stav strechy je vyhovujúci a že vydrží ešte 20-30r vpohode 😀

simca06022011
26. jan 2024

Znalec pre banku také ani nepíše, on oceňuje hodnotu. A ani odborník by nemusel nič zbadat, my sme mali ale do stien nik nevidí, vela veci sa ukáže až používaním atď. Nie vždy je to proste realne vedieť...
Ale teda povedať ze strecha vydrží 20-30rpkov :D to a i ja na našej by som neverila :D aký starý je to dom?
A áno vady sú to riadne...ved to je pomaly na komplet rekonštrukciu.

autor
26. jan 2024

@alenah31 statik sa vyjadril, že ideálne je dať celú strechu dole a urobiť ju nanovo 😶 takže výdavok bude okolo 20.000€

simca06022011
26. jan 2024

Ak ta to poteší my sme mali izoláciu v stenách, streche zle urobenu.. A keďže zvonka sa to nedalo urobiť, prerobený interiér sme museli rozbombardovat, rozobrať, izoláciu na novo... ešte nás to čaká vonku :D lebo balkóny tečú ale tak zr sa bojím zr sa mi rozpadne dom :D a to bola novostavba drahá, pár mesiacov pred kúpou kolaudovaný
A to je len jeden problém:D

autor
26. jan 2024

@mk1111111111 veď toho sa obávam. Strašné mi je to ľúto, že je to takýto stav, lebo zaplatili sme na dom v stave že je obývateľný. A ťahať sa teraz po súdoch och. 😐 A či vôbec z toho niečo bude.
S manželom sme sa rozprávali, že asi budeme musieť vziať pôžičku a vymeniť to v lete.

autor
26. jan 2024

@simca06022011 my sme prerobili už jedno spodné poschodie. Neviem si ani predstaviť ako pri tom budeme meniť komplet strechu aby nám to nezatieklo pri dažďoch..
Izolácia tam je taká, že statik povedal že je nanič a len zaťažuje strechu, takže to môžeme vyhodiť.
To je strašné toto čo píšeš. To žeby si človek postavil sám 😶

cafelatte
26. jan 2024

Určite ste v zmluve podpisovali preberaci protokol že ste riadne oboznámení zo stavom nehnuteľnosti ktorú kupujete.

mk1111111111
26. jan 2024

Ak je tak, ze mate v preberacom, ze vydrzi 20-30rokov, tak to by aj bolo na tu reklamaciu, ak sa statik pod to podpise. Ale, je to skor otazka na pravnika.

Inak, kupovat dom bez venca, to nebolo uvazene rozhodnutie. To musel byt ozaj velmi stary dom, tam by som prinkupe ani nerozmyslala, ci strechu dolu, alebo nie

solange7
26. jan 2024

Citujem ta:
"Tak napíšem to takto: statik nám povedal že
- krokvy sú poddimenzované, 10r vydržia ale pri väčšom snehu sa môže strecha zborit
- pomurnica už padá smerom do dvora, sú v nej zlomené kotvy
- veniec na streche neexistuje. Nebol urobený
- štíty spadnú keď sa budú meniť okná lebo nie sú ukotvené"

Toto su veci, ktore sa daju posudit vizualne aj pri obhliadke. Chapem, ze nie vsetci su experti. Ale dom bez venca a v kombinacii s nepreviazanou strechou je akurat tak na rekonstrukciu v co najkratsom case.
Dokazem si predstavit, ake rozhorcenie musite citit, hlavne preto ze je to pre vas financne narocne. Ale s tymto pravdepodobne nepochodite.

autor
26. jan 2024

@solange7 tie veci nie je vidno, kým sa neodstránilo to onicom zateplenie. Ani nás nenapadlo, že niekto postaví 2 poschodový dom s podkrovim o 80m2 na jedno poschodie. A neurobí pritom veniec. 😑
Boli sme blbi, že sme toto nezistili. Pritom sme boli na viacerých obhliadkach aj s ľuďmi čo opravujú domy.

@mk1111111111 áno, máme to všetko na papieri. Statik nám dá normálne pečiatku na to.