Registrácia na finančnej správe

16. nov 2022

Ahojte, akurát som si prečítala že je nejaký nový zákon a predaji a neviem či som to dobre pochopila ale to sa mám teraz akože registrovat na finančnej správe aj kvôli predaju obnosenych veci? Alebo až keď za rok presiahne predaj 2000€ 😁 ďakujem

duves
16. nov 2022

Mne to príde zrozumitelne (nepíšem, že logicke)
https://www.techbyte.sk/2022/11/pozor-predavas-...
cit.: Predávanie nechcených vecí na online bazároch je niečo, čo využil asi každý z nás či už kvôli tomu, aby sme sa ich jednoducho zbavili, alebo ako generátor bočného príjmu. Veľmi citlivo si tieto aktivity všíma aj Finančná správa, ktorá je presvedčená, že by sme z predaja mali odvádzať daň, píše TREND.

Kolotočári a vlekari rozkradli štátny rozpočet, tak teraz chcú vyberat daň aj z toho, z čoho daň už bola zaplatena (pri výrobe, DPH, zo zisku, daň zo mzdy...)
Niekto, napr. dôchodca s nízkym dôchodkom bude prezerat kontajneri a veci, čo sa dajú použiť, bude predávať. Toto nevymyslíš.

autor
16. nov 2022

@duves presne tento článok som čítala len nechápem ako to chcú kontrolovať veď predsa pri predaji sa veľa krát dohadujeme cez správy, dáva sa nižšia cena ako je pôvodne uvedené v inzeráte a k tomu ide ešte aj poštovné, odosiela sa aj na dobierku 🤷

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hiro
16. nov 2022

@duves "Kolotočári a vlekari rozkradli štátny rozpočet, tak teraz chcú vyberat daň aj z toho, z čoho daň už bola zaplatena (pri výrobe, DPH, zo zisku, daň zo mzdy...)"
To nie je take jednoznacne - povedzme ze mas kupeny stary obraz za 1000Kcs (zaplatenu dan 200Kcs) a teraz ma hodnotu 1000€ alebo staru mincu kde ju predas za velke peniaze alebo nieco co ma diametralne inu hodnotu - takze mas z toho velky zisk.

autor
16. nov 2022

Bolo to ešte aj ekologické posunúť veď hoci za nízku cenu niekomu inému aby nemusel kupovať novú a ešte si aj niečo prilepšiť ale teraz tie veci radšej vyhodím ako odvádzať dane z pár eur za veci za ktoré som už raz zaplatila

zlatovlaska700
16. nov 2022

Tiež mi to príde na hlavu🙉to zase len chcú zťažiť ľuďom život.Akože keď chcem predať veci po dieťati lacno, pomôžem niečo málo sebe, pomôžem tomu kto si nemôže kúpiť nové.A už to bolo zdanené keď som to kúpila a teraz budem znovu platiť daň za to iste? Veď to je choré na hlavu.V tomto štáte sa obyčajným ľuďom nepomáha, presne naopak.Už nás chcú dostať na samé dno.Chcú docieliť, aby ľudia kupovali drahé veci v obchodoch.Ale začo? Keď už teraz veľa ľudí žije od výplaty do výplaty, dokonca je niektorým aj málo.

duves
16. nov 2022

@hiro v umení sa nevyznam, a nie som si istý, či sa to týka takej kategórie a predpokladam, že sa to nepredáva ako rožky (RESP. ako smartfony).
Typicky príklad je, sú 2 nefunčné notebooky, niekto sa vo volnom čase venuje ich oživeniu (oba získal napr. za 50 EUR) a ich oprava je pre pôvodného majitela nerentabilná. V jednom je pokazena matična doska a v tom druhom prasknuty displej (inak opravy v servisnych strediskach cca 300 EUR). No tak z toho urobí jeden funkčny starší notebook. DPH a ostatne dane boli vyplatene pri ich výrobe. Otazka znie, čo toto máme za debilov, zdaňovať taketo aktivity.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
salome123
16. nov 2022

@zoro9836 aku dan si zaplatil? myslis DPH? im ide o dan z prijmu.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
duves
16. nov 2022

No tak sa treba zaregistrovat.
DU: čo predavate?
občan: Použitý toaletný papier
DU: ???
Občan: predtým bol v čistiarni
DU: aha, OK

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
duves
16. nov 2022

@salome123 a čo je príjem? Ak dnes kupiš novy NB za povedzme 700 EUR a ako 3 ročný ho predáš za 300 EUR, kde tam vidíš príjem?

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zojanka
16. nov 2022

A daň sa platí aj keď niečo predávam so stratou? Kúpim kočík za 500€, predám za 200€ napr. (neviem, preto sa pýtam)

duves
16. nov 2022

Toto bude projekt tuším toho bláznoviča z Trnavy.

duves
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
16. nov 2022

A ako to môže DU skontrolovať keď ani nemám faktúru že som niečo predala 🙄 ci mam teraz za 2€ nosené tričko vystaviť kupujúcemu faktúru?

mamamasama
16. nov 2022

A ako zistia, ze som danu vec predala, ked to ide cez sukromne osoby?

duves
16. nov 2022

Fakturu na sidliskovej burze za nepotrebne oblečenie nevystavujdeš a nemaš povinnosť mať registračnú pokladnicu. Nie si podnikatel.

autor
16. nov 2022

@duves presne ako píšeš že to vymyslel určite ten náš premúdrelý minister financií lebo celé to nedáva zmysel

bets
16. nov 2022

Nevymyslel to nás minister, bola povinnosť to zaimplemenrovat pre členské štáty EU.
Stále to však neznamená, že príjem bude zdaneny. Na jednej strane bude povinnosť registrácie, na druhej ci je povinnosť podať daňové priznanie.
Stačí si pozrieť na finančnej správe info k predaju fyzickej osobe z predaja hnutelnej veci. Ak táto vec nie je zaradená v obchodnom majetku, to znamená ze to nemá zaradené vo svojom podnikaní, tak predaj čohokoľvek je oslobodené od dane. Čiže bežný občan aj keď predá auto za 3000 eur neplatí žiadnu dan ani nepodáva danove priznanie.

duves
16. nov 2022

@bets a je dostupne presne znenie toho zakona, alebo len ten novinarsky mätočný članok?

bets
16. nov 2022

@duves je to zatiaľ zmätok. Treba si počkať na usmernenie na stránke finančnej správy. Ja som zatiaľ spravila len rýchly prehľad.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zlatovlaska700
16. nov 2022

@evamarek77 presne , vo všetkom sa máme prispôsobovať EÚ ale platy, dôchodky nám EÚ ešte nenariadila prispôsobiť.Je to jedna banda celá EÚ.Len čo im vyhovuje.

hiro
16. nov 2022

@evamarek77 "tak nech tu máme aj platy,ako v Bruseli", vsak to je to najmenej - ked si na pohovore tak si o taky zaziadaj ked ho chces 🙂

tina5959
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
refly
16. nov 2022

@bets Dakujem za normalne vysvetlenie!
Ok, uz to neznie tak tragicky, ale aj tak niesom nadsena z toho ze mi niekto bude kukat ci som predala tricko za 2€ alebo nie...