Rakúske poistenie a tlačivo E106

anna393
7. dec 2019

Ahojte baby chcem sa poradit ci ma niektora alebo mala takyto problem. Sme poisteny v Rakusku takze mame AT karticky manzel je tam zamestnany od Februara vtedy aj podal E106 v Rakuskej poistovni no lenze oni nam ju potvrdili az 1.6 cize sme neboli dovtedy poisteny a SR poistovna nas ziada o vratenie penazi za ktore nam za tie mesiace platila. Boli sme aj v poistovni doniesli potvrdenie povedali ze oni potrebuju E106 ktoru si mam vyziadat od Rakuskej poistovne. Povedala som im nech si to poiatovne riesia medzi sebou preco ja mam behat ked ja zato nemozem ze Rakusko poslalo neskoro E106 tak zas sa opakovali ze ich mam ziadat.Prosim Vas da sa ich poziadat napr.emailom aby ju zaslali alebo ako? Dakujem za radu.

nickpick
7. dec 2019

@anna393 no mali by si to odkomunikovat medzi sebou, o aku SK poistovnu sa vlastne jedna? V mojom pripade Dovera je zvyknuta komunikovat s AT priamo...mozno to zavisi aj od pracovnika...

mogaa
7. dec 2019

@anna393 ty si poistenec, ty máš riešiť platbu....ak si sa prihlásila v Rakúsku mala si si poistenie na Slovensku zrušiť - to je tvoja povinnosť, nie poisťovne z iného štátu

drobec206
7. dec 2019

da sa to riesit aj cez net, ja bezne tak posielam, mne zvykli spatne vystavovat, takze nemala som stym problem, ak 1,5 povedzme som nastupila do roboty a az 30,5 mi dosla e106, a ta pani v poistovni na sk, ti nemoze dat zaplatit ak si bola poistena v rakusku, v dvoch statoch nemozes byt poistena. ak mas otazky napis ip rada ti stym pomozem ak viem.

boldo87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anna393
autor
8. dec 2019

@mogaa viem ze je to moja povinnoat a manzel ked sa v SR odhlasil odhlasil aj nas a podal E106 v Rakusku.

yanni
8. dec 2019

@anna393 Co je to to E106? Mne nic nebolo take treba. ja som sa odhlasila na SK z poistovne tak, ze som im poslala potvrdenie z DE poistovne, ze od toto a toto datumu som/budem poistena v DE a k tomuto datumu sa z SK poistopvne odhlasujem. Ziadny problem, nic ine odomna nepotrebovali. Rovnakym sposobom sa odhlasoval aj brat. A ani jeden sme nikdy nickde neboli osobne, vsetko islo mailom popr. postou (sk karticky spät).

yanni
8. dec 2019

@anna393 Ty si vypytaj od AT poistovne uplne obycajne potvrdenie s presnym datumom od kedy ste v AT poisteni. len teraz uz asi bude problem, kedze sk strana za vas platila. Vramci EU nesmies byt 2 krat poistena, ak sa jedna o zdr. poistenie zo zakona. Privatne mozes byt aj v piativh poistovniach, tam je to jedno.

nickpick
8. dec 2019

@yanni e106 vyuzivaju ludia ako ja - zijem na SK a pracujem v AT, dochadzam denne do zamestnania, som poistena v AT ale lekarov navstevujem na SK, aby ma osetrili musi byt vytvorene prepojenie medzi AT a SK poistovnou a to vytvara prave formular E106

mogaa
8. dec 2019

@anna393 keď vás raz odhlásil tak nemáte čo platiť - treba ísť na poisťovňu a vykomunikovať si to....ale podľa toho čo píšeš tam vzniklo "hluché obdobie" počas ktorého ti nebolo kryté obdobie poistenia na Slovensku(od rakúskej poisťovne)a ty si žila na Slovensku.....na Slovensku sa nedá neplatiť si ZP ak tu žiješ, teraz úkony zdrav.staroslivosti bude lekárom preplácať rakúska poisťovňa, ale ak by sa ti niečo stalo v tom hluchom období - vtedy si na Slovensku bola "nepoistená" - preto poisťovňa od teba žiada oprávnenie zaplatenie poistného.......Ty si poistenec - teda od teba to žiada uhradiť ZP, ty si to môžeš nárokovať preplatiť z rakúskej poisťovne nakoľko oni neskoro poslali tlačivo.....

anna393
autor
8. dec 2019

@mogaa ano viem ze si mozem narokovat s rakuska preto potrebujem E106 ze moze SK poistovna ziadat peniaze. Musime ich poziadat no ale manzelovy sa neda ist tam do poistovne kedze zacinaju pracovat rano o 6 a koncia vecer o 5 keby sa to dalo aby mi to emailom zaslali to by bolo super.... a jeho sef ho nepusti aby odskocil

mogaa
8. dec 2019

@anna393 ale slovenská strana môže žiadať len platby za vyšetrenia ktoré budú realizované na Slovensku ale nemôžu žiadať z rakúskej poisťovne poistné ako také(za to hluché obdobie).....ty si žila na Slovensku počas toho hluchého obdobia a tu sa nedá byť nepoistený.....čiže to poistné budú žiadať od teba....

malinajahoda
8. dec 2019

@anna393 prosím ťa to co máš za sk poisťovňu? Pozerám ako blázon. Bola som poistená v Dôvere, teraz vo Všeobecnej. Muž robil v DE, od marca v AT a nikdy nebol s ničím problém.

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anna393
autor
29. dec 2019

No uz je to vybavené požiadala som Rakúšanov samozrejme cez email na to obdobie formulár a behom 4 dní prišiel na Slovensko 😁takže to máme v poriadku