Rada ohľadom dedičského

4. jan 2022

Prosim vie mi niekto poradit ohladom dedicskeho? Jedna sa o dedenie nehnutelnosti s dalsim dedicom ktory urcil hodnotu nehnutelnosti ani nie polovicu z realnej momentalnej hodnoty za aku by ju bolo mozne predat. Moze to byt problem v pripade predaja tejto nehnutelnosti do buducna? Kvoli comu je vlastne take dolezite urcit tam tu sumu asi to nie celkom chapem..okrem vypoctu vysky odmeny notarovi alebo v pripade ze by sa obe strany dohodli na vysporiadani..dakujem

sasa1310
4. jan 2022

ak poručiteľ ( človek po kom ste dedili) vlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov a ste jeho priamy dediči (otec, matka), tak nebude s tým žiadny problém, lebo by ste boli oslobodení od platenia daní, keby ste chceli tú nehnuteľnosť predať skôr ako tých 5 rokov. Toto sa robí preto, aby sa menej platilo u notára

hradnapani
4. jan 2022

problem to moze sposobit len ten, ze ked tu nehnutelnost potom predate draho (do piatich rokov od nadobudnutia), budete z rozdielu medzi uvedenou sumou v dedicskom a realnou sumou, platit dan, ktora je vypocitana z toho rozdielu. priklad, udate na dedicskom 100.000 a potom predate za 120.000, tak dan budete platit z tych 20.000.
ak je to nehnutelnost, ktoru dedite napriklad po rodicoch, tak neplatite dan z predaja ziadnu a teda je jedno aku sumu tam date (teda samozrejme vypocitava sa odmena notarovi z toho)

hradnapani
4. jan 2022

ale zase mnohi notari su v cenach zorientovani, a ked udate prilis nizku sumu, nemusia ju vobec akceptovat a uvedu vyssiu sumu. Pripadne to potom musite dokazovat znaleckym posudkom, ak nebudete suhlasit s cenou, ktoru navrhne notar. Ja som napriklad musela prednedavnom dolozit posudok realitnej kancelarie hned - takze zavisi od notara.

sasa1310
4. jan 2022

@hradnapani no ono je aj dôležité ako dlho to mal rodič predtým ako umrel. Ak menej ako 5 rokov, platia daň, keby chceli predať. Max. si môžu zrátať obdobie (napr. rodič 3 roky a ona nad 2 roky)

autor
4. jan 2022

@sasa1310 a nema to potom vplyv na cenu nehnutelnosti pri predaji? Ked sa uvedie v dedicskom prilis nizka? Kvoli comu hlavne je dolezite tu sumu tam uviest to celkom nechapem

autor
4. jan 2022

@sasa1310 dlho viac ako 5rokov..

lemra
4. jan 2022

Notár si dá urobiť odhaf

sasa1310
4. jan 2022

nie to nemá s tým nič spoločné. Cenu si pri predaji určíte akú chcete. A zasa nemôže to byť nejako rapídne nižšia cena. Tak v norme

autor
4. jan 2022

@sasa1310 aha super uz to chapem. Dakujem krasne

lenka2813
4. jan 2022

Cenu nehnutelnosti neudavate vy...tiez som si to myslela, ale notarka mi povedala, ze tak sa to uz dlho nerobi a oni si davaju spravit svoje ocenenie nehnutelnosti...

hradnapani
4. jan 2022

@lenka2813 este to neplati vseobecne - za posledne obdobie mame v rodine tri skusenosti - raz si notar urcil sam, raz si urcili dedicia sami a notar suhlasil a ja som zase musela doniest posudok.

lenka2813
4. jan 2022

@hradnapani tak to som nevedela, dobre vediet..nemam vela skusenosti, len nedavno co sme mali po ocinovi..a ked som jej chcela navrhnut ceny, tak ma takto odbila 😃

hradnapani
4. jan 2022

@lenka2813 ale casom to asi tak vsade bude - bud si notar urci sam na zaklade prieskumu realitneho trhu alebo si vypyta posudok z realitnej kancelarie. V realitke mi povedali, ze najma posledny rok sa to zacalo celkom rozmahat. Ved jasne, ze ludia si sami urcia co najnizsiu cenu, ved tie odmeny pre notara vobec nie su nezanedbatelne v pripade dedenia nehnutelnosti, v Bratislave za bezny byt sa to moze vysplhat aj na cca 800-1000 a viac eur, takze je to logicke.

lenka2813
4. jan 2022

@hradnapani veru, my sme chceli urcit aspon o nieco nizsiu ako je trhova cena, ale tak co uz ked sa nedalo 😃...a napriklad chatu nam odhadli za nesmierne premrstenu cenu...vraj je taka situacia na trhu🙈 no podla mna realne to je polovica z toho co oni urcili... tym padom sme mali uz vyse 900 eur odmenu pre notara..takze je to trochu nefer, ze niekde sa to este da dohodnut a niekde si urcuju takto sami. 😔

hradnapani
4. jan 2022

@lenka2813 mne napriklad v pripade auta povedal, ze cenu urci on a ked nebudem suhlasit, tak mam dolozit dokaz, ze preco nie - napriklad dat si ho nacenit vo vykupe aut. Cize aj v pripade nehnutelnosti vam mal/ mohol dat priestor dokazat, preco by ste chceli nizsiu sumu, Ale komu sa uz chce s tym sa dotahovat...

lenka2813
4. jan 2022

@hradnapani hej povedala, ze si to mame dat ocenit sami znalcom ak nesuhlasime..ale nemali sme vobec naladu uz na take veci 😔 tak sme to nechali tak.

roja01
5. jan 2022

Pre posudenie ceny nehnutelnosti je mozne dat spravit znalecky posudok alebo zajst do realitky, ktora pisomne urci cenu podla obvyklej trhovej ceny v danej lokalite. To je ten dokaz o ktorom pisala hradnapani. Znalecky je velmi drahy, realitka pyta priblizne 50€ za 1 pisomny posudok. Je dobre este pred rozhodujucim konanim dorucit notarovi tento posudok, aby neboli problemy.