Rada od rozvedených matiek....

1. dec 2020

Dobrý večer ,maminky ktoré ste rozvedené na rodičovskom príspevku....
Mám predĺžený rodičák zo zdravot.dovodov dieťaťa poberám 370€+ pridavky...
Som zamestnaná nedostala som výpoveď ale nepracujem som doma ako kazda (alebo skoro každá) matka na rodičovskej..rozvedená ešte nie som ani sme ešte nepodali návrh...ale stane sa to....moja otázka znie ako matka na RD keďže je to ok jediný príjem a zdroj financií mám nárok si navýšiť tento rodičak 370€ o 100€ navyše?niekde som čítala ale žiaľ už neviem kde ,že keď je jediný zdroj financií u matky len rodicak sa sa to takto navýšiť ,čo sa týka alimentov určite budú najmenšie....neviem koľko to je asi 30€?takže tak....ak môžte poraďte mám aj nárok na niečo?ako rozvedená?napríklad mestský byť?bývam v podnájme ....alebo príspevok na bývanie?i keď je to len podnájom,celkovo nejaké výhody benefity?....budem vďačná zA každý typ a vašu skúsenosť dakujem

ejanjelik
1. dec 2020

Nemas narok, musela by si byt v hmotnej nudzi. Davky sa nezratavu mas narok na jednu a to dostavas rodicovsky. Ak zijes s 1 dietatom zisti si zivotne minimum pre 1+1 a uvidis

anjelicek26
1. dec 2020

Prepac, ze pisem aj ako nerozvedena - ale vies, kolko take rozvodove konanie trva? Ked ste este ziadnu ziadost nepodali? Ze vsetky sudy su teraz omeskane, vsetko strasne trva, ze vas ked mate male dieta mozno ani nerozvedu a poslu najprv do poradne. Dnes mas situaciu, ze mas len rodicak, ale oficialne si pre vsetky urady - vydata, teda mate ako rodina prijem manzela a tvoj rodicak. Teda nic, kde by museli pomahat nejakou hmotnou nudzou. Ak si nepodala ziadost o vyzivne, tak nemas ani to... A dalo by sa pokracovat, co bude po rozvode, co sa tyka byvania, mestsky byt prepac, skor stretnes jednorozca, ako ze sa ti podari zohnat nieco takeho, realne bude - navrat k rodicom, spolocne byvanie s kamaratkov a urgentne hladanie prace, kde budes zarabat a nie sediet doma, aj keby si mala ist balit baliky do amazonu.

veronikaszabova
2. dec 2020

-- Narok na HN nemas,nakolko poberas RP a ten prevysuje HN.
-- mestsky byt - musis sa informovat v meste, kde byvas, ake maju podmienky pri pridelovani bytov a ci uprednostnuju slobodne matky. Nakolko v zakone nie je nikde udane, ze by ta mali uprednostnit.
-- "celkovo nejaké výhody benefity" .... nie

pribinak
2. dec 2020

Neviem čo tvojmu dieťaťu je, ale najlepsi benefit bude mzda. Spoliehať sa na kde aké príspevky je šialene.
Inak počítaj s tým, že taký rozvod mize trvať aj vyše roka.

amelie2017
2. dec 2020

Bohuzial rozvedene/osamele matky nemaju ziadnr speci benefity. A neviem ako u vas, ale u nasich v meste su mestske byty drahsie, ako podnajom. Jedine si najst pracu alebo sa snazit privyrobit z domu- pecenie, sitie, upratovanie. Ale ak mas zivit dieta, najlepsie staly trvaly prijem.

mladena
2. dec 2020

Pokým nie si rozvedená máte s manželom voči sebe navzájom stále vyživovaciu povinnosť.

negymama
2. dec 2020

tvoj benefit po rozvode bude vyzivne od muza na dieta, a v pripade ze dieta este nema 2 roky, tak aj vyzivne na manzelku. Ale aj vyzivnym mozes pracovat, neviem ake stare mas dieta, ale kym vas rozvedu, zrejme uz bude dost velke na nejake zariadenie skolka, jasle, opatrovatelka a ty do prace. Keby mala nat kazda rozvedena narok na mestky byt, tak by tych bytov muselo byt jak hub v lese... co samozrejme nie je.

zojanka
2. dec 2020

Súhlasím, hmotná núdza (teda aj príspevok na bývanie) ti nevyjde. Žiadne zvyšovanie rodičáku o 100€ nieje. Byť tebou vrátim sa do práce. A skús si možno niečo zistiť o výživnom na manželku ?? A tie nájomné byty .... ako píšu dievčatá, treba sa ísť opýtať na mesto, ale napr. u nás sa na takýto byt čaká niekoľko rokov.

mogaa
2. dec 2020

Máš to pomýlené, vyšší RP je 370, ten práve poberáš.....Ako rozvedená nemáš žiadny extra príjem, ani žiadne extra výhody......O mestký byt požiadať môžeš, ale dajú ťa do poradovníku a ani sa neprihliada či si rozvedená či nie.....Môžeš požiadať o sociálne bývanie ak mesto má sociálne byty, ale počítaj s tým že tam budú bývať aj ľudia s nízkym príjmom alebo bez príjmu - ZŤP,bývalí bezdomovci, feťáci, cigáni.....Ale na všetky takéto byty je poradovník a čaká sa na ne kým sa taký byt uvolní.....Na príspevok na bývanie nárok nemáš, to by si musela byť nezamestnaná a mať byt.....Pri rozvode môžeš okrem výživného požiadať o výživné na exmanželku, keďže nemôžeš ísť do práce, bude sa tam preberať či je zdrav.stav dieťaťa naozaj taký že nemôže ísť do škôlky či mať opatrovateľku....Prenájom bytu z RP a výživného jednoducho neutiahneš, takže naspäť k rodičom alebo dieťa škôlka/opatrovateľka a ty do práce......

terina25
2. dec 2020

Skusila by som ist hoci len brigadovat na 4 hodiny.dieta dat do skolky a ist na brigadu.pripadne sa spytat v praci ci nemozes chodit na 4 hodiny. Neviem aky zdravotny problem ma dieta. No ak to nie je az take hrozne,asi by som sla do prace a dieta dala do skolky ,aby sme mali z coho zit

mpg
2. dec 2020

@terina25 Práve toto je u mladých jeden z problémov, že si myslia, že keď sa rozvedú ich problémy pominú a oni sa budú mať dobre. Lenže nato si musí sám všetko zabezpečiť, aby sa mal dobre, mal pokoj od bývalého a zvládal to časovo, finančne a aj zdravotne, lebo ten život po rozvode je skoro pre všetkých zúčastnených náročný. Benefity to neprináša v podstate žiadne, ešte kto pamätá socializmus - tak tam boli, ale teraz už nie je socializmus.

77katarina
2. dec 2020

@mpg 👍

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz