Prosím o radu k opravnému daňovemú priznaniu - daň z nehnuteľnosti.

marakana
15. júl 2019

Dobrý večer mamičky.

Poprosím mamičky, ktoré sa vedia orientovať v daňovej problematike.

Minulý rok sme kúpili chalupu, podali sme daňové priznanie z nehnuteľnosti a bola nám vyrúbená daň.

Problém je však ten, že v katastri je táto chalupa uvedená ako rodinný dom, ale v daňovom priznaní v oddieli 15 sme ako predmet dane uviedli c/ stavby rekreačných a záhradkárkych chát.... Poradila mi to sekretarka na miestnom urade, kde sme danove priznanie podavali.

Na základe toho nám však obec vyrubila oveľa vyššiu daň ako platil predchádzajúci majiteľ.
/Keby sme uviedli stavbu ako rodinny dom, podla listu vlastnictva, dan by bola o polovicu nizsia/

Mám pár otázok

1/ v oddieli 15 mám uviest odsek a/ alebo c/ ? Kedze v katastri je chalupa vedená ako rodinny dom. Nie, ako objekt na rekreaciu. Nikde som nenasla, ze sa mam drzat listu vlastnictva co sa tyka stavieb, nasla som ze sa to tyka pozemkov.

2 pokiaľ mam tento údaj opravit, ako mám postupovat pri opravnom danovom priznani?
/Napisat na miestny urad, ze sme zistili chybu a nasledne im poslat opravene?/

3/ musim uhradit dan a potom cakat na rozhodnutie a vratenie sumy? Alebo nehradit a pockat na rozhodnutie o znizeni dane?

3/ dan mame uhradit do 23.7.2019, chcela by som stihnut lehotu 30 dnina odvolanie
Preto poprosim o fundovanu odpoved cim skor.

PS: Prosim aby sa vyjadrili IBA mamicky, ktore maju skusenost s danovym priznanim.

Velmi pekne vopred vsetkym dakujem za cenne rady.

Zuzka