Priznanie otcovstva cudzinca na SK matrike

18barbora81
10. jan 2020

Ahojte 😊 rada by som sa spýtala či máte niektorá skúsenosti na matrike s priznaním o otcovstve cudzinca. S priateľom čakáme bábo a zatiaľ sme svadbu neriešili a chceli by sme jej dať priezvisko po priateľovi. Priateľ má vybavené povolenie na pobyt aj plánujeme zostať na SK. Na matrike keď sme sa boli pýtať bolo nám povedané, že musíme mať tlmočníčku s licenciou. Ešte by som sa rada spýtala koľko si zaúčtovali za tlmočenie. Za rady vopred ďakujem

babi81
10. jan 2020

@18barbora81 ahoj, ak nevie plyne po slovensky potrebujes uradnu tlmocnicku, vyjde ta okolo 20/25€, tiez sme si tym presli.inak za 15 mi mas vsetko vybavene, a peavdupovediac by sommu to prelozila lepsie ja nez ona, ale treba tam tu uradnu peciatku.

denka_pk
10. jan 2020

Ja cakam tiez dieta s cudzincom,konkretne z Ukrajiny, nema SK obcianstvo, ma povolenie na pobyt na SK,zije tu uz cca 15 rokov. Na matrike chceli iba moj obciansky a jeho doklad o povoleni na pobyt,matrikarka sa ho iba opytala ci vie po slovensky,jasne ze vie po tolkych rokoch. Nic viacej nechceli, iba matrikarka este rukou dopisala na to potvrdenie o otcovstve ze ,,Porozumel pravnemu ukonu,, To je vsetko co sme my potrebovali.

babi81
10. jan 2020

@denka_pk je to ine ked vue po slovensky, moj nevie skoro nic.

denka_pk
10. jan 2020

@babi81 aha tak chapem,to je potom ina situacia

babi81
10. jan 2020

@denka_pk ved ano, a tiez nezije na sk

lenkakravcova
10. jan 2020

@babi81 Zeny v skupine "manželky/zeny muslimov" by ti mohli vedieť poradiť. Je ich tam celkom dosť ktoré majú manžela zo zahraničia.

babi81
10. jan 2020

@lenkakravcova dakujem, vyriesili sme bez problemov.sohnala som uradnu tlmocnicku a bolo.

18barbora81
autor
11. jan 2020

@babi81 nevie zatiaľ po Slovensky, z okolia mi bola doporučená jedna pani a vraj iba ona ma v okolí pečiatku a keď som ju kontaktovala a zaslala mi faktúru kde si naúčtovala 20€ na hodinu tlmočenia + 20€ cestu čo je cca 20km tam aj naspäť + 30€ za ušlý čas. Ak by to bolo tých 25€ bolo by to v poriadku ale aby som musela zaplatiť 70€ za jeden papier a necelú pol hodinu sa mi zdá byť dosť...

babi81
11. jan 2020

@18barbora81 tak si dost zauctovala!ja som bola v bratislave a chcela 20/25€ bez faktury, nepamatam si presne, dohodli sme cas prisla a za 10-15min bolo po vsetkom.skus sa s nou dohodnut.70€ za 10-15min sa mi zda vela.alebo skus pozriet niekoho ineho, neviem odkial si a kde musis ist na matriku.potom ked tam budes a mate nahodou dcerku a chces bez ova, mozes to tam hned vybavit, budes mat menej papierovaciek potom.my sme napriklad uz aj meno tam napisali a potom nebol problem ani domladovanie ze je zahranicne a dcerka bola od narodenia bez ova

18barbora81
autor
11. jan 2020

@babi81 no veď práve že sa mi to zdá byť až priveľa, len ona je jediná v okolí Senice kto má pečiatku teda podľa toho čo sme zisťovali 😔 a ďakujem za info ☺️

abbey1
11. jan 2020

@18barbora81 Nie každá matrika vyžaduje úradný preklad. Netuším, ako je postavený zákon, ale z praxe viem, že niektoré matriky akceptujú normálne prekladateľa bez tzv gulateho razitka.

babi81
12. jan 2020

@abbey1 na prisnanie otcovstva tam musis mat tlmocnicku ak nevie po slovensky, kedze je to uradny doklad, ktorym podpisuje ze dieta je jeho.

abbey1
12. jan 2020

@babi81 Robila som tlmočenie svadieb i pri podpise uznania otcovstva. Guľaté razitko nemám. Bavíme sa o tom predsa. Že musia mať tlmočníka, je jasné. Tu sa hovorilo o úradnom preklade.