Príspevok na bývanie

asturia26
29. nov 2012

Dobrý den. Chcela by som sa opytat, kedy by som mala narok na prispevok na byvanie. Som tehotna, v 32.tyzdni tehotenstva, mam 24 rokov, 25 v marci, termin porodu koncom januara. Som slobodna, zijem u rodicov, nezamestnana, takze mam narok iba na rodicovsky prispevok a pridavky na dieta. Mohla by som si on poziadat? Dakujem

siposova
29. nov 2012

@asturia26 no toto by zaujímalo aj mna 🙂) či by som si mohla požiadať ked žijem u rodičov priatel nema u nás trvalé bydlisko .... a neni sme ani zobratý .... či mám narokaj na nejakeee inee prispevky .... 🙂) ked štát vydrbáva s nami ja by som vydrbala s nimi keby sa dalo 🙂)) nech platia ...

aduskatt
29. nov 2012

myslim, ze do 25 rokov veku maju vyzivovaciu povinnost rodicia, pokial ste slobodne...........takze asi ani nie........ale neberte to ako gro, neviem, ci sa nieco v poslednej dobe nezmenilo.........

dejnas
29. nov 2012

@asturia26 žiješ u rodičov, nie si vlastník domu/bytu... nemáš ani platnú nájomnú zmluvu... nemáš nárok na príspevok na bývanie...
btw !!!!! príspevok na bývanie nie je SAMOSTATNÝ príspevok.. poskytuje sa len v rámci poskytovania v dávky v hmotnej núdzi... pokiaľ máš RP, máš teda "príjem" vyšší, než by si mala ako slobodná matka nárok na dávku v hmotnej núdzi...
v skratke: máš nárok na RP, PnD (prídavok na dieťa) a daj si určiť na súde výživné od otca maloletého dieťaťa

@siposova len citujem.....""nevydrbeš s nimi"".. .... detto máš nárok ešte na výživné, ale od priateľa, nie od štátu 😉

a súhlas s @aduskatt deti do 25 rokov - nezaopatrené - sú spoločne posudzované s rodičmi

mirica
29. nov 2012

ja by som ešte dodala,po porode máš nárok na výživné od otca svojho dietata, myslím tým priamo na teba plus ešte na dieťa. Pri sociálnych dávkach sa navyše posudzuju všetky osoby žijúce v jednej domácnosti, čiže by brali do úvahy aj príjmy tvojich rodičov.

liz_lemon
29. nov 2012

@asturia26
@siposova
ani jedna nema sancu na ten prispevok, je to totiz viazany na hmotnu nudzu, ktorej podmienky nesplnate, lebo su vas povinni zivit rodicia (vek)

moje2deti
30. nov 2012

Prosim o radu.
zila som dva roky s partnerom, mame spolu 2rocne dieta, neboli sme manzelia. Priznal otcovstvo, je uvedeny ako otec v RL, drobec ma po nom priezvisko. Teraz sme mali sud, mam 100eur vyzivne, ja som na materskej a poberam aj rod.pridavky. Mam viac ako 25rokov. Kupila som si byt, od januara tam budeme byvat - ja a dieta. Mam ako slobodna matka s vlastnym bytom narok na nejake prispevky?

liz_lemon
30. nov 2012

@moje2deti nemas narok, lebo tvoj prijem prevysuje zivotne minimum, ktore je v tvojom pripade 269,71 E
a kedze nesplnas podmienky hmotnej nudze, nesplnas ani podmienky na prispevok na byvanie

asturia26
autor
30. nov 2012

@mirica ja si mozem uplatit aj vyzivne priamo na seba? To sa dá, keď nie sme manzelia? Dakujem za odpoved

liz_lemon
30. nov 2012

@asturia26 ano mas narok podla zakona o rodine na
Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke
§ 74
(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu.15)
(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.

poga
19. mar 2013

Ahojte,
prosim o radu 🙂
moja situacia je nasledovna: bola som poberatelkou davky v hmotnej nudzi v obdobi od 12/2012 do 2/2013. Od 1.3.2013 som sa zamestnala a poziadala o vyradenie z evidencie Uradu prace. V case ked som ziadala o davku v hmotnej nudzi som poziadala aj o prispevok na byvanie. V tom case este len prebiehalo dedicske konanie, na zaklade kt. som sa stala spoluvlastnickou domu a ja som sa k listu vlastnictva dostala az v marci 2013, pretoze to nejaky cas trva, kym sa to doruci na kataster a kym kataster povoli vklad. Teda skor ako v marci som list vlastnictva na Urad prace dorucit nemohla. V liste vlastnictva je vsak uvedene, ze som vlastnickou od 15.1.2013, z coho logicky usudzujem, ze prispevok na byvanie by mi mal byt vyplateny ak uz nie za mesiac 1,2/2013, tak aspon za 2/2013. Na urade prace mi vsak bolo povedane, ze mi prispevok nevyplatia, pretoze som list vlastnictva dorucila az v marci a to som uz bola zamestnana. 😖
Vie mi niekto poradit, ci mam narok na prispevok, alebo nie?

monikamajova
21. mar 2013

@liz_lemon Viete mi niekto poradiť,má moja mama nárok na nejaký príspevok napr. na bývanie alebo iný ked je na starobnom dôchodku pod 304 € a vlastní len 1/5 starého domu a nemá ani vdovský ani nič?kde mám napísať alebo komu tu na MK? dík

liz_lemon
21. mar 2013

@monikamajova narok nema na nic, lebo jej prijem presahuje zivotne minimum

monikamajova
21. mar 2013

@liz_lemon dakujem

pavuc
22. apr 2013

taktiez prosim o radu ... mam dve deti, nie som vydata ani som nikdy nebola, 1dieta ma 3roky, chodi do skolky, jej otec plati vyzivne €150, druhe dieta ma 1 rok, s otcom druheho dietata zijeme v spolocnej domacnosti, ale ziadne peniaze od neho nemam, byt mam prenajaty ja, aj na zmluve som iba ja, a tym padom aj vsetky platby suvisiace s jeho uzivanim musim platit ja, aj ked spolu uz nezijeme ako partneri, on odmieta odist a jediny pripsevok od neho je, ze 3x za mesiac nakupi potraviny + zaplati za skolku starsej dcere.... nikdy mi ziadne peniaze neda do ruk, nemam si z coho ani usetrit, ked nejake potraviny cez tyzden chybaju alebo ked detom treba oblecenie, musim kupit ja .... poberam rodicovsky + pridavok, spolu asi €240 ... mam narok na davku v hmotnej nudzi? pripadne na prispevok na byvanie? vopred dakujem

lolo45
15. júl 2013

Ahojte 🙂
mám otázočku, som študentka posledného rocnika na strednej skole, ak sa odsťahujem do prenajatého bytu a popri skole si budem zarabat brigadou- praca pre studentou ma nejaky narok na prispevok od statu???
A ak ano bude stacit ak budem mat najomnu zmluvu od bytu? Pretoze viem ze ak nie som vlastnikom bytu tak sa to neda...

kaktusik007
26. júl 2013

@pavuc uz si toho chlapa z bytu vyrazila???

pavuc
26. júl 2013

@kaktusik007 ziadna dobra rada ako to urobit neprisla, takze nie 🙂

kaktusik007
26. júl 2013

@pavuc najdi mu nahradne ubytko, vymen zamok... zabepec si vyzivne na dieta sudom - co najskor, uz vcera bolo neskoro. a ak ma dieta do 2 rokov - ziadaj aj o prispevky na vyzivu nevydatej matke

pavuc
26. júl 2013

krasna teoria 🙂