Priezvisko po mamine

shadow29
25. nov 2013

Ahojte. Sme taka "typicka" slovenska rodina. Obidvaja rozvedeni, moja partnerka ma dve deti, ktore ziju s nami v spolocnej domacnosti a ja mam jedno dieta, ktore je s nami cez vikendy. Nie sme zosobaseni, zijeme spolu a planujeme tak aj nadalej. Momentalne sa nam zadaril spolocny vytvor a sme v napatom ocakavani prirastku. A tu zacina nas problem. Obaja chceme, trvame na tom, aby sa dieta volalo po nom. Mamina preto, ze je to prakticke, nikde nebude musiet vysvetlovat, ze ona sa tak nevola, vola sa inak a jej dve deti tiez ocakavaju, ze sa bude volat rovnako. Je to pre nu cisto prakticke. Za dalsie tvrdi, ze ma dovody, pre ktore neciti, ze by sa chcela volat tak ako ja. Ja mam ale obrovske vnutorne rozpory. Neviem ako to popisat, ci to ide na moje ego, ale ja mam proste zafixovane, ze je to meno po jej ex- (kvoli detom si nechala priezvisko po rozvode) a mne toto robi uplny blok. Vychadzame uplne v pohode, aj s detmi len mam proste zafixovane, ze to priezvisko nie je moje a moje dieta sa bude volat po cudzom chlapovi. Ano skusali sme aj alternativu s inym priezviskom, ale to by ten drobec mal uplny chaos. Ocino inak, mamina inak a on inak. Proste obidvaja sme sa zakopali na svojich poziciach a neda sa s nami pohnut. Dost to ovplyvnuje nas vztah. Viem ze sa to zda ako blbost, ano su dolezite veci ako aby bolo zdrave, stastne ma dvoch rodicov, ktori ho miluju a surodencov, ale proste vo mne to nieco zlomi a som stiahnuty a nedokazem sa tvarit, ze vsetko je OK. Prosim poradte, kto ma skusenosti ako z tohto kruhu von.
Vdaka. Stastny(aj ked hodne frustrovany) ocino

magica78
25. nov 2013

@shadow29 tak si ju zober a ona si da tvoje meno 🙂
lebo ak sa nedohodne rozhodne sud ake date priezvisko

alena16
25. nov 2013

@shadow29 Aké staré sú jej prvé dve deti?

kristiii
25. nov 2013

@magica78 ale @shadow29 píše že ona má dôvody prečo by sa nechcela volať ako on, celkom by ma zaujímali tie dôvody

magica78
25. nov 2013

@kristiii no neviem ake su tie dovody ze by mala s tym problem ved dnes je bezne ze zena sa vola inak a dieta inak

shadow29
autor
25. nov 2013

@magica78 No svadba v tomto pripade nepomoze, rovnako je tam kolonka o dohode o spolocnom priezvisku. 🙂
A sud no ano, to je tiez alternativa ale to mi pride uz uplne ☹ mimo.

shadow29
autor
25. nov 2013

@kristiii no dovody aspon tie co sme sa bavili.. ja som uz dva krat rozvedeny, a nechce aby bola moje priezvisko III.
(inymi slovami dve pred nom sa tak volali a to ona nechce....)

kveta
25. nov 2013

@shadow29 Ahoj, mozem Ti povedat z mojho pohladu. Tesne po rozvode som zistila, ze som uz par mesiacov tehotna, takze dieta bolo podla zakona exmanzelovo aj ked biologicky nie. Povodne som planovala zmenit si po rozvode priezvisko, ale ked som zistila, ze budem mat babo a to bude mat automaticky exmanzelovo priezvisko, rozhodla som sa nechat si exovo priezvisko, aby sme sa aj s drobcom volali rovnako. Bolo mi jedno ako sa volame, len aby sme sa volali rovnako. Nemalo to nic spolocne s citmi k nejakemu exovi.

Biootec drobca tiez chcel, aby malo dieta priezvisko po nom. Ale.. ked on nedal priezvisko mne, preco by som mala byt tak blba, aby som dieta pomenovavala po nom?

Takze navrhujem do problemu nezatahovat exa, ktory s tym nic nema. A rozmysli si, ci je Tvoje ego dolezitejsie ako Vas vztah... A ci Tvoje ego nerozbija Tvoje vztahy celkovo..

magica78
25. nov 2013

@shadow29 to ano ,to si nepisal ze preco nechce tvoje priezvisko 🙂 ale preco z toho robite somara ? tak si dajte vsetci 3 ine priezvisko pri sobasi .
ale ake mimo ? ved ked sa nedohonete tak bude musiet naozaj rozhodnut sud, ste obaja jesitny ona nechce tvoje a ty jej terajsie ...

magica78
25. nov 2013

@kveta super si to napisala 🙂

katkasofi
25. nov 2013

@shadow29 no tak to si neviem ani predstaviť že by sa vaše spoločné dieťa volalo po jej ex... Nech ma aké chce dôvody...príde mi to riadna .... A podraz na teba... Ja by som si ťa vzala a dieťa meno po tebe...

shadow29
autor
25. nov 2013

@kveta Vies, lahko sa to povie, proste to nie je vedome, tak to proste citim. To nema nic spolocne s trucom alebo naschval, ale dakujem za postreh: "ked on nedal priezvisko mne". Aj toto u nas padlo. Ano bavili sme sa spolu, definovali sme si niektore pravidla, jedno bolo ze svatba teraz urcite nie. a tym padom ma ani nenapadlo riesit jej priezvisko.
A ako sa s tym vyrovnal biologicky otec?

alena16
25. nov 2013

@shadow29 Ja ta uplne podporujem a chapem, ze nechces, aby sa tvoje dieta volala po jej exovi, ved je to chore. Ja si myslim, že jej starsie deti to preziju, ze uz sa nebudu volat tak ako matka a nech si aj ona zmeni meno na tvoje. Mam dve deti a kazde ma ine priezvisko, ale teda absolutne ma ani nenapdlo rozmyslat nad tym, zeby som dieta pomenovala po byvalom muzovi. 😒

kveta
25. nov 2013

@shadow29 Biootec maleho natolko zanedbaval, ze maleho uz nema pravo vidat. Nechal ho 15-mesacneho choreho sameho doma.

kveta
25. nov 2013

@shadow29 Tie pravidla, ze svadba nie, ste si zadefinovali pred otehotnenim ci po nom?

kristiii
25. nov 2013

@shadow29 tak to že tvoje 2 ex majú alebo mali tvoje priezvisko je pre mňa blbý dôvod..ja osobne aj ak by som sa teda nechcela vydávať tak by som dieťaťu dala meno po otcovi, teda určite v prípade ak ja nesiem meno svojho ex. Už aj voči tomu ex je to podľa mňa blbé že jeho priezvisko bude nosiť preňho cudzie dieťa. Ale ako vidíš názory sú tu rôzne, niekto to vníma viac cez vzťahy, niekto zas cez spoločné meno.

shadow29
autor
25. nov 2013

@kveta Ahoj na zaciatku vztahu, pred otehotnenim, ked sme sa k sebe stahovali a zacali zit spolu ako rodina. Aj sme si povedali ze na dieta mame cas.. ale postastilo sa... 🙂 my spolu zijeme vsetci 4 resp 5. spolu a planujeme tak aj nadalej

evelynm
25. nov 2013

@shadow29 , narocna dilema, chapem, poradit neviem, lebo to vyzera tak, ze u vas oboch je ego silnejsie ako vzajomny respekt.
Mna vsak uputala tvoja prva veta - sme taka "typicka" slovenska rodina - nuz, verim, ze nie, ze typicka slovenska rodina vyzera inac 🙂

extrate
25. nov 2013

@shadow29 ja si myslím že by sa dieťa malo volať po svojom otcovi. teraz ste rodina, aj keď nie ste zobratí. je vás 5, z toho 3 majú rovnaké priezvisko. pre teba a vaše spoločné dieťa to priezvisko cudzieho muža. logicky teda vy 2 by ste mali mať iné priezvisko. ten dôvod že "je to praktické" mi je smiešny, dnes je úplne bežné že deti a rodičia sa volajú ináč, presne ako si napísal v prvej vete, nie je to nič netypické alebo zriedkavé že rozvedení s deťmi majú nových partnerov. A čo?? Kto sa jej bude pýtať že prečo sa dieťa volá inak? A komu to príde divné? A aký s tým bude problém? By som chcela konkrétny príklad lebo ja tomu nerozumiem.

shadow29
autor
25. nov 2013

@kristiii Uz ani nemaju.. kazda uz je vydata 🙂

saurian
25. nov 2013

@shadow29
No podľa mna je zvláštne keď sa má tvoje dieťa volať po jej ex, ale čiastočne chápem aj ju. Dnes však z toho nik nerobí extra vedu, keď sa dieťa nevola rovnako ako mama, stačí povedať ze sa volá po otcovi a nik to už nerieši. Neviem ako staré sú jej deti, je tu alternatíva ze by sa dieťa volali po tebe a priezvisko si môže zmeniť aj žena aj bez svadby. Dieťa sa môže zo zákona volať len po jednom z rodičov - čiže buď tvoje alebo jej ex kedže ako som pochopila sa ona teraz tak volá. Iné dať nemôžeš. Ale u vás to nie je technicky problém, ale názorový - a ten si musíte v prvom rade vyriešiť "doma". Skús jej to vysvetlit ako tu, nechajte si trocha času a obaja porozmyslajte. Neviem ako ťa berú jej deti, ale tie to pochopia, ide najmä o vás. Ale hlavne gratulujem, nech je drobec zdraví. My sme úspešne prešli rozhodovaním o priezviskach, ale menší nie je o.k. Takze sú skutočne veci ktoré sú dôležitejšie ako priezvisko, co treba mat na mysli. Nech to neurobí medzi vami problém, nedovoľuje to, nie je to najdôležitejšia vec na svete .

kveta
25. nov 2013

@shadow29 Povedala by som, ze by si mal prehodnotit dohodu nebrat sa.. Zjavne je to aj pre nu dolezita tema, ked pouzila argument, ze si jej nedal svoje priezvisko. Tehotenstvo proste zmenilo situaciu.

kveta
25. nov 2013

@shadow29 Inak biootec argumentoval tym, ze ma nikto nebude volat priezviskom dietata len preto, ze dieta by sa volalo inak ako ja. A ked sme boli vsetci traja u lekara, biootca oslovovali priezviskom drobca. 🙂 To len ako perlicka..

shadow29
autor
25. nov 2013

@saurian Deti su 9 a 6 maminine a moje ma 6. Ano, ja viem su aj omnoho dolezitejsie veci, a viem ze oproti zdraviu babetka su to malicherne veci, a snazim sa to tak nebrat, ale .. ale proste neda sa to hodit za hlavu. S detmi mame super vztah. Proste ma normalne beru ale pre mna je to tiez taky jeden bod. Oni sa volaju tak, a maju ineho ocina a moje dieta sa ma volat rovnako ako oni, a ma ineho ocina. Ja to chapem, niekto povie je to jesitne ale proste neviem ovplyvnit veci, ktorema trapia. Samozrejme, aj preto som neako neriesil jej priezvisko, ked sa chce volat ako deti a ani by som ju neziadal, aby sme sa volali rovnako. Len som chel aby sa nase dieta volalo po mne. Ja ako otec by som asi tazko znasal, aby mojmu dietatu chela zmenit meno moja ex, lebo sa vydala. Ta to ma teraz tiez super. Mama sa vola inak a jej zostalo priezvisko po mne. Samozrejme ak sme v skole, tak ju volaju mojim priezviskom alzase ona ich neopravuje a nakolko je to este kratko, myslim ze za rok uz sa to p.ucitelka nauci a bude ex- volat po novom.

paradoxy
25. nov 2013

@shadow29 K dovodom preco nechce matka dietata jeho - cize tvoje priezvisko - pardon, ale niekto zle pocuval ☹ Je to naozaj kravina, ze dve byvale sa volali ako ty. Dovody su UPLNE niekde inde. Mozno treba partnerku viac pocuvat.

Nebudem to tu viac rozoberat, je to medzi nami, chapem tuto diskusiu ako pokus o hladanie riesenia vonku, to je v poriadku. Ale neda mi sa nezapojit. Ked niekto uvedie ako dovod toto, tak to sa naozaj rozum musi ostatnym pozastavovat. Dovody su vaznejsie a celkom inde. To je len taky detail, zit s tym, ze "tretia pani XY", nie dovod. Nikto z tychto dobre mienenych prispievajucich nie je v nasej situaciii, moze akurat povedat svoj nazor a svoj pohlad na vec, ktory vychadza z jeho vlastnej zivotnej situacie, historie atd. Nevidi do toho, co nas vedie do tejto situacie. Ale este raz - chapem to ako hladanie riesenia a rozsirovanie obzorov, co je uplne v poriadku.

Stastna (aj ked rovnako frustrovana) nastavajuca mamina.

paradoxy
25. nov 2013

@kveta tvoj prispevok by som "lajkla" aj 10 krat keby sa da 😉 Drzim palce, nevyzera to byt jednoducha zivotna situacia... ale verim, ze ste "utraseni" a ok!

sashabb
25. nov 2013

@paradoxy
@shadow29

Nevidím dôvod, prečo by sa malo dieťa volať zrovna po otcovi??? pokiaľ nieste manželia, tak sa dieťa má volať po matke. Prečo? pretože ho vynosila, porodila, bude s nim doma na MD a prevažne matka chodí s dieťaťom po doktoroch atď.
Prečo by mala dávať matka meno po otcovi? aby mu dokázala, že to dieťa je jeho? či?

Nikdy by som nedovolila aby sa moje dieťa volalo inak ako ja. Pokiaľ chce chlap jeho priezvisko, majú byť rodina so všetkým ako sa patrí 😝

majusqa77
25. nov 2013

osobne patrim medzi tie, ktore by dali dietatu svoje priezvisko. ked sa zmeni moje, nieje problem zmenit aj priezvisko dietata...

hradnapani
25. nov 2013

@shadow29 ja a moj brat mame rozdielne priezviska a nikdy sme to nepovazovali za nieco nenormalne. Proste mame mena po svojich otcoch. (haha a aby to nebolo take komplikovane, druhy brat ma rodne meno nasej mamy - mala na to svoje dovody). Nikdy sme to neriesili, neriesilo to nase okolie. Nedomyslajte si za deti, ze ako to oni budu vnimat a ze sa s tym nevyspriadaju. Ale vysporiadaju a v pohode 😉
ale este dopisem k vasmu pripadu: tiez som z tych, ktory by nedavali meno po otcovi bez sobasa. Proste nie, zo zasady.

kristiii
25. nov 2013

@shadow29
@paradoxy a čo keby jeden vybral krstné meno a druhý priezvisko 🙂 to len tak na odľahčenie, viem že to nemáte ľahké ale čakáte spoločné dieťa, snáď nechcete naozaj skončiť na súde, to asi neni najlepší začiatok na budovanie rodiny a spoločného života. Skúste sa každý vžiť do kože toho druhého, prečo nesúhlasí aby dieťa nieslo meno toho druhého alebo prečo by malo mať práve to jeho? Spíšte si argumenty na papier, možno napísané vám niektoré prídu menej či viac podstatné.

sendy1977
25. nov 2013

@shadow29 a čo tak nech si priateľka pripadne aj jej deti zmenia meno, na meno tvojej priateľky za slobodna ? Tak sa tvoje dieťa nebude volať ako je ex.