Priezvisko nemanželského dieťaťa

25. apr 2023

Ahojte. Aké priezvisko dostane dieťa keď pár nie je zobratý? Vzťah nič moc a muž a aj žena chcú aby dieťa malo ich priezvisko. Žena argumentuje, že sa má volať po nej, že ona ho porodila. Muž sa bráni, že dieťa má mať vždy priezvisko po otcovi dieťaťa. Ako to je keď sa obaja nevedia dohodnúť? Ďakujem.

luccija
25. apr 2023

Keď je vzťah nič moc daj po sebe.Ja som dala po otcovi

ckocka
25. apr 2023

jednoducho, žena dá svoje priezvisko.

beata_k
25. apr 2023

Ak nie su manzelia, tak muz je....asi ako mojho kona pes...nicim.

petamich
25. apr 2023

pozri ak obaja pred narodenim dietata nepojdu na matriku podpisat vyhlasenie o otcovstve, kde okrem ineho uvadzaju aj ako sa bude dieta volat, tak sa dieta vola automaticky, tak ako matka 🤷‍♀️

a teda dieta ma vzdy priezvisko po otcovi, tak taky argument by u mna neobstal, moze si ma zobrat a budeme sa vsetci volat rovnako 😉

ibrunova
25. apr 2023

Nič nerieš a automaticky bude mať priezvisko tvoje, ibaže otec uvedený nebude.

gejb
25. apr 2023

@petamich ak sa to nevyrieši vopred na matrike, potom v rodnom liste otec nebude zapísaný? 🤔

anjelicek26
25. apr 2023

Zena dava svoje priezvisko... ona s nim bude chodit k lekarovi, ona s nim bude chodit do skolky, na kazde rodicovske zdruzenie, ju budu automaticky oslovovat menom dietata... ked si zenu raz vezme - zmeni sa priezvisko obom... ked nevezme a vytrati sa z ich zivota, tak im to meno aspon nebude dokola pripominat. Tam nie je nic o dohode ci pravach, prava pomenovavat dieta ma, ked je manzel...

malinoismum
25. apr 2023

@gejb bude kolónka OTEC NEUVEDENÝ (skúsenosť )

sense
25. apr 2023

Muz mal byt chlap a vziat si zenu za manzelku aby mali meno spolocne.
Osobne by som v tomto pripade nesla na matriku pred porodom. Vztah nic moc hlavne ale ze je dieta na ceste

sovica
25. apr 2023

Tak vzťah nič moc🙄, muž argumentuje, že dieťa má mať vždy priezvisko po otcovi😂 Po otcovi, ktorý si nechce zobrať jeho matku? Je len otázkou času, kedy sa takýto pár rozíde. A matka ostane sama s dieťaťom, ktoré má iné priezvisko ako ona (riešiť potom škôlku, školu, lekárov, dovolenky atď, no, ďakujem). Ešte nejaké otázky? Jasné, že daj dieťaťu priezvisko po sebe. Ak sa vzťah zlepší a ostanete spolu...a rozhodne si Ťa pánko zobrať za právoplatnú manželku, tak vtedy budete mať všetci rovnaké priezvisko. Ak sa rozídete, nebudeš mať zbytočné problémy (Ty iné priezvisko, dieťa iné priezvisko).

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ibrunova
25. apr 2023

@gejb jasné že nebude

anjelicek26
25. apr 2023

Ano v rodnom liste bude otec neuvedeny. Potom poziada o sudne urcenie otcovstva. Trochu sa to potiahne, ale vyzivne jej vyplatia spätne a aj zapisu do rodneho listu...to len keby sa nejako moc cukal...

gejb
25. apr 2023

@anjelicek26 toto mi vrtalo v hlave, či je to pre autorku vôbec dobrá voľba nezapisovat ho do rodneho listu, keď potom nebude mať nárok na výživné. Ďakujem

malinoismum
25. apr 2023

@gejb Napr. Pre mna najlepšie rozhodnutie v živote.
Ale každý ma iný príbeh….
Treba si najmä uvedomit že to niesu len rodičovské povinnosti- napr. vyživovacia ale aj prava a jednou z nich je aj dávať dieťa druhému rodičovi…. (Samozrejme keď predpokladáme záujem 🙂)

reanda
25. apr 2023

@gejb ale ved ona ho moze dat zapisat do rodneho listu a priezvisko dat svoje.. to s tym nic nema predsa, nie?

malinoismum
25. apr 2023

@reanda až na to, že s tým JEJ priezviskom otec v RL musí súhlasiť….
A podľa vyššie uvedeného - tento to asi nebude 🙂

autor
25. apr 2023

Chlap bude za svoje priezvisko tiež bojovať na matrike. Je to teda isté, že o priezvisku rozhoduje žena? Koho želanie bude vypočuté?

malinoismum
25. apr 2023

Nikoho, rozhodne súd ako o otcovstve tak i o ostatku,
keď vy sa neviete dohodnúť….
Predpokladaj ale po porode - on dá návrh.. atd

reanda
25. apr 2023

@malinoismum musi suhlasit, aj ked nie su zobrati? to je blbost.. ak zena nie je vydata, tak prave dieta dostane automaticky priezvisko po nej a ak ma mat po otcovi, tak obaja s tym musia suhlasit

anjelicek26
25. apr 2023

On nema proste ziadne pravo "zelania", kedze nie je oficialne otec... proste nie je otec... otec bude, ked ho tam zapise. Ona ho tam nezapise za takychto podmienok. Zapise ho tam po porode a po sude na urcenie otcovstva a to uz by sa priezvisko dietata dalo zmenit len s jej suhlasom. A ten mu neda. Dieta ma vzdy meno po matke.

reanda
25. apr 2023

ak nie ste zobrati, meno bude mat po tebe.. muz moze bojovat, kolko chce, ak ty s tym nesuhlasis, nic nezmoze.. to by ste museli byt manzelia, aby dieta dostalo spolocne priezvisko

malinoismum
25. apr 2023

@reanda Asi som to napísala zmätočne 😊😅

malinoismum
25. apr 2023

@reanda doplním- alebo do 300 dni od
Rozvodu by sa dieťa narodilo…

xena0
25. apr 2023

Dieťa sa volá po otcovi najmä keď sú rodičia dieťaťa zobratí, byť slobodnou mamou neexistuje aby dieťaťu som dala meno po otcovi 🙂 tatko má smolu, dieťaťu by som dala svoje priezvisko!

domkakvet
25. apr 2023

Ak vztah nie je nic moc, tak si daj svoje priezvisko.

reanda
25. apr 2023

@malinoismum @anjelicek26 obe to tu pisete nejak zmatocne.. dieta nevydatej zeny dostane po porode automaticky jej priezvisko, priezvisko otca moze dostat len v pripade, ze obaja podpisu suhlas.. a je jedno, ci je zapisany do rodneho listu ako otec, alebo nie.. takze ona ho moze dobrovolne zapisat ako otca (a nemusi prebiehat ziadny sud o dokazanie otcovstva) a napriek tomu bude mat dieta jej priezvisko.. samozrejme ho tam aj nemusi zapisat, ale to uz je o inom, ako o tom, co sa pytala

petamich
25. apr 2023

@gejb nebude ani v rodnom liste, potom neskor jedine riesit urcenie otcovstva, to je ale zasa DNA test a pod.

tak by som sa zamyslela 🤷‍♀️

anjelicek26
25. apr 2023

@reanda ved ano. Ak otec suhlasi, lenze on nesuhlasi a bude robit na matrike obstrukcie, ze jeho priezvisko, alebo sa nezapise, verim tomu... takze ani suhlas s menom, ani nic zapisane na tom mieste mat nebude... bude mat proste jej meno. A ak suhlasi s jej menom, bude v rodnom liste ako otec hned. Ale proste JEJ meno v tejto konstelacii. Lebo fakt sa casom vyda a bude ona menom Jelen, prvorodeny syn Vlk, brat Tulen po svojom otcovi, to ako rodinna znie "skvele".

letfenixa
25. apr 2023

Ono sa to tu stále píše, že čo škola, lekári na to. Tak prosím Vás, škole je to úplne, ale že úplne jedno.