Priezvisko dieťaťa/otec dietaťa v prípade rozvodového konania

anyy23
4. máj 2020

Ahojte, mam takú otázku. Z manželstva mám 7r dcéru, stále som vydatá ale s manželom spolu nežijeme od novembra 2017 , dcéru mám súdne zverenú do starostlivosti ja. Máme od januára 2018 podanú žiadosť na rozvod a tá sa stále odkladá lebo exmanžel si stále nejaké veci vymýšla len aby pozdržal rozvod slrz jeho dlhy. Ale nastala situácia,ze mám priateľa s ktorým som tehotná (aktuálne 13tt) ale kedže som stále vydatá dieťa automaticky dostane asi priezvisko po exmanzelovi. Ako to vyriešiť? Aby malo dieťa priatelove priezvisko a teda bol aj zapísaný v rodnom liste ako otec dieťaťa?

pribinak
4. máj 2020

Liečba súd, že žiada o urgenciu a dôvod tehotenstvo s iným muzom

kvetinka315
4. máj 2020

@anyy23 na matriku ísť treba aj s priateľom teda nastávajúcim otcom a tam vám vydajú potvrdenie o priezvisku, ktoré sa odovzdáva spolu s tehotenskou knižkou v pôrodnici pri pôrode.Treba vám občiansky preukaz a je to. 😉

pribinak
4. máj 2020

@kvetinka315 toto zrejme nepojde. Keďže matka dieťaťa je vydatá.

kvetinka315
4. máj 2020

@anyy23 no tým že si ešte vydatá za bývalého je to asi zložitejšie ale každopádne treba ísť na matriku aj s otcom dieťaťa a tam vám už vysvetlia podrobnosti a náležitosti, ktoré na to treba...

pribinak
4. máj 2020

@kvetinka315 poradia jej, aby manžel po narodení dieťaťa požiadal o zapretie otcovstva

ave17
4. máj 2020

@kvetinka315 toto určite nie

kvetinka315
4. máj 2020

@pribinak vždy existuje východisko... Len treba ísť na úrad a vybaviť to..inak dostane dieťa automaticky meno po bývalom a aj v rodnom liste bude bude on ako otec figurovať. Matrika ani pôrodnica to nemá odkiaľ vedieť, že to tak nie je... Takže tam treba zájsť, a musia ísť obaja. Určite nie to nebude prvý ani posledný prípad...toť môj názor. 😉

pribinak
4. máj 2020

@anyy23 manžel vie že čakáš dieťa s priateľom? Možno sa zobudí, ak mu vysvetlíš, že bude zapísaný ako otec

ave17
4. máj 2020

V zmysle prvej z troch vyvrátiteľných domnienok otcovstva sa za otca dieťaťa považuje manžel matky dieťaťa. Domnienka sa uplatní len na dieťa, narodené v určitej dobe. Túto dobu na jednej strane ohraničuje deň uzavretia manželstva a na druhej strane trojstý deň po zániku manželstva. V praxi sa táto domnienka uplatňuje tak, že pokiaľ sa dieťa narodí vo vymedzenej dobe nemusí manžel (bývalý manžel) matky dieťaťa urobiť žiadny ďalší úkon (akým by napríklad bolo uznanie otcovstva), je už zo zákona považovaný za otca dieťaťa, a to bez ohľadu na to, či je aj biologickým otcom dieťaťa. Pokiaľ táto domnienka nebude vyvrátená je manžel (bývalý manžel) matky dieťaťa tým, komu narodením dieťaťa vzniknú rodičovské práva a ktorý nadobudne rodičovské povinnosti (hlavne povinnosť dieťa vyživovať), a to aj vtedy, ak je zrejmé, že biologickým otcom dieťaťa je niekto iný. Prvú domnienku možno vyvrátiť len súdnym rozhodnutím o zapretí otcovstva, ktoré súd vynesie na návrh matky, dieťaťa alebo generálneho prokurátora, podaný v lehotách stanovených zákonom o rodine.

pribinak
4. máj 2020

@kvetinka315 wtf? Ak nebudú v čase narodenia dieťaťa rozvedená, ako otec bude zapísaný manžel, ten musí požiadať o zapretie otcovstva

ave17
4. máj 2020

@kvetinka315 na úrade nevybavi nič, pokiaľ nebude rozvedená, dieťa bude automaticky považované za dieťa manžela, dokonca aj 300 dní po prípadnom rozvode...

extempore
4. máj 2020

Ja len žasnem, ako tu poniektore mate z manželstva a rodičovstva trhaci kalendár... autorka, mala si počkať s tehotenstvom do rozvodu a este aj kúsok po ňom. Zákon hovori o tom, že ak sa dieťa narodí do 270 dni od rozvodu tak ako otec je zapísaný exmanžel. Teraz to bude velmi náročná procedúra. Teoreticky, ak by si sa stihla rozviesť a znova vydať do pôrodu, tak otcom bude uz súčasný chlap. Ak nie, tvoj ex musi žiadať sud o zapretie otcovstva, co moze trvať dlho. Ani neskúšaj radšej pýtať alimenty, lebo by si to musela vracať!

diaalex
4. máj 2020

Každopádne ísť za právnikom nech urguje súd kvôli tehotenstvu s iným mužom. V žiadnom prípade to neobchadzajte štýlom idem na matriku, lebo vám to neuznajú a keby si to uplatnila v pôrodnici, tak by ti ešte sud nakázal test otcovstva, keďže si ešte vždy vydatá a dieťa prináleží momentálnemu manželovi, jedine keby on zaprel otcovstvo... ďalšia vec, davaj si pozor, lebo ešte 11 mesiacov od narodenia dieťaťa, dieťa sa považuje za dieťa ex manžela ...
takže čím skôr právnik, urgovať súd a poradiť sa s právnikom či je lepšie po rozvode matrika a uznanie otcovstva alebo bude potrebný iný úkon aby dieťa malo priezvisko správneho rodiča 🙂

extempore
4. máj 2020

@diaalex nič neurobí... ak sa nestihne vydať do pôrodu, ako otec bude zapísaný exmanžel. Takze tortúra zapierania otcovstva.

betulinka1
4. máj 2020

@anyy23 urcite necakat a urgovat sud s tym, ze si tehotna a rychlo sa vydat. Kludne aj kazdy tyzden treba pisat na sud, volat a prosit o termin. Ak sa nevydas za otca dietata, tak otec bude automaticky zapisany tvoj exmazel (aj ked budete rozvedeny) lebo to padne do letohy ako tu niekto pisal vyssie, a potom znova sud o zapretie otcovstva, znalecky posudok a kopec casu a penazi ....drzim palce

anyy23
autor
4. máj 2020

@extempore no pardon ... za rozpad manzelstva nie som zodpovedna ja ale on kedze zacal spavat so susedkou a vyhodil mna i dceru z bytu. A on zdrzuje rozvod kvoli jeho dlhom co som sa dozvedela az ked som bola tehotna a to tak ze na mna hodil polovicu jeho dlhov cez insolvenciu.Takze poznamku o trhacom kalendari si nechajte ked neviete okolnosti

simca06022011
4. máj 2020

@extempore neprehanaj, ze trhaci kalendar :D a co ma 10 rokov cakat kym ich sud rozvedie a ak sa nebodaj stane, tak sa zblaznit? 🙂)

@anyy23 treba (uz aj trebalo... ved si v 3+mesiaci) kontaktovat pravnika a cim skor urgovat sud. Nech vas rozvedu hned, nakolko vase manzelstvo uz nedrzi nic pokope atd... neviem co tolko natahuju, poznam pary, ktore rozviedli na prvykrat. Nemyslim, ze bude problem so zapretim otcovstvat, urcite sa ex nebude chciet podielat na starostlivosti o cudzie dieta.A mozno to budete moct vybavit na jednom sude, len treba podat navrh... Porad sa s pravnikom a nie tu. Zase take tortury to nie su, ak sa dohodnete.

gondyo
4. máj 2020

automaticky zapíšu ako otca tvojho manžela a dieťaťu dajú jeho priezvisko...na súde sa potom musí manžel alebo ak bude už exmanžel vzdať otcovstva a akéhokoľvek nároku na dieťa...poznám podobný prípad

extempore
4. máj 2020

@anyy23 možno stačilo počkať, kym vas sud rozvedie a potom si riesit další vzťah a tehotenstvo.
@simca06022011 Prosim ta, kde trvajú rozvody 10 rokov?

anyy23
autor
4. máj 2020

@simca06022011 sud je kontaktovany ale bohuzial nepojednava sa a vsetko je odlozene na dobu neurcitu skrz koronu 🤷🏻‍♀️

extempore
4. máj 2020

@gondyo no len aby to bolo take jednoduché... pri co i len najmenšej nezrovnalosti sud nariadi testy DNA, natiahne sa to, treba ich zaplatit

sissy27
4. máj 2020

@anyy23 oboznám budúceho exmanžela o súčasnej situácii a vysvetli mu, že ak sa s tebou urýchlene nerozvedie, tak žiaľ dieťa bude oficiálne jeho a vznikne mu aj vyživovacia povinnosť a budeš sa jej domáhať. Tak to totiž je - dieťa narodené do 300dní od zániku manželstva má za otca automaticky zapísaného exmanžela a žiadne vyhlásenie na matrike ti nepomôže. Je potom potrebné, aby exmanžel podal návrh na súd na zapretie otcovstva a následne bude zapísaný skutočný otec.
Keď exovi povieš čo ho čaká, tak je vysoko pravdepodobné, že rozvod zrazu urýchli. Potom by si sa mala do pôrodu vydať za nového partnera aby bol v rl zapísaný otec dieťaťa, inak vás čakajú opletačky so zapretím otcovstva ako som písala vyššie.
@kvetinka315 zákony platia aspoň v tomto prípade rovnako pre všetkých a matrikárky nemajú právomoc ho v takýchto “výnimočných prípadoch” obísť.

extempore
4. máj 2020

@anyy23 tym pádom to asi nestihaš... tvoj ex bude určite nadšený, že bude zapísaný ako tatko, fakt paráda.

natalienka12
4. máj 2020

@anyy23 ad1 sudy od dnes uz riadne pojednavaju ad2 rychlo zacni chystat sobas aby si to stihla hned ako vas rozvedu. Ostatne mas zodpovedane.

extempore
4. máj 2020

@sissy27 to sa ti nezdá ako totalne chrapunstvo? Pýtať výživné od chlapa, ktory urcite nie je otcom? On si to potom bude vymáhať v občianskoprávnom konaní späť a garantujem, že ten súd vyhrá... typická rada zakomplexovanej mamičky. Len urobit exovi co najviac problémov... pritom počas manželstva otehotnela ona 🙁

pribinak
4. máj 2020

@anyy23 vie že si tehotná? Určite mu to písomne oznam (SMS, mail) máš dôkaz pre súd.

betulinka1
4. máj 2020

@anyy23 sudy menili pojednavania na jun. Takze aspon nech vam daju junovy termin nejaky. A manzelovi treba povedat, ze musi prist inak bude musiet platit vyzivne 😉. Alebo nech sa aspon pisomny suhlas sudu. Ak ste uz vypovedali osobne, tak by som skusila dat pisomne vyjadrenia, suhlas s rozvodom oboch manzelov, suhlas aby sud rozhodol bez pojednavania a mozno by sudca do toho isiel a rozhodol. Skusit treba vsetky moznosti.

pribinak
4. máj 2020

@betulinka1 to výživné zas nie je žiadna výhra, ona ho bude musieť vrátiť, keď sa určí kto je biologicky otec dieťaťa

betulinka1
4. máj 2020

@extempore myslim, ze to s vyzivnym @sissy27 pisala ironicky a iba ako upozornenie pre manzela autorky. Naco sa hned rozculivat. Ja by som to tiez pouzila ak by sa nechcel muz rozviest.

extempore
4. máj 2020

@pribinak ved to... a chcem vidiet sudcu, ktory v tomto pripade priklepne výživné od exmanzela... to by uz musel byt totálny dement. Inak, autorka, moc dobre si si to nezariadila... lebo teraz budes za rozvod oficiálne vinna ty. Lebo to ty mas dôkaz nevery, nie tvoj muž ☹️