Priateľ zdedil dom

16. nov 2020

S priatelom sme spolu 4 roky. Zdedil stary dom ktory bude prerabat na vlastne naklady. Ja by som do domu doniesla veci co som kupila. Moja otazka znie, ked patrner nechce manzelstvo ale iba zivotnu partnerku ako sa da pravne osetrit,ze ak sa mu nedajboze nieco stane aby som neskoncila na ulici?Pretoze jeho sestra ma uplne odignorovala a narokuje si na jeho peniaze,dom auto a firmu pre svoje deti. Pretoze tym ze ja pojdem k nemu do domu byvat a zit musim sa vsetkeho vzdat a tym padom ja nebudem mat nic a skoncim na ulici. Pripadne co by ste mi poradili. Ja by som svadbu chcela ale on nechce lebo ma zo svadby fobiu.

patka06
16. nov 2020

ak ide iba o prípad keby sa mu niečo stalo, tak by som to riešila závetom

panelacikova
16. nov 2020

tiež si myslím, že závet. ale závet má jednu chybičku krásy - myslím si. on ho môže kedykoľvek neskôr počas života zmeniť bez toho, aby si ty mala o tom čo i len potuchy... požiadaj ho, aby ti časť domu daroval a tým ťa dal zapísať na LV na kataster. ak má dom doslova zadarmo a myslí to s tebou úplne vážne, tak nech ti podaruje aspoň 30%, aby si fakt nemala v budúcnosti pocit, že si bezdomovec... ideál by bol 50%. ak to tak nechce, tak tam nekupuj veci a neinvestuj. radšej si kúp niekde ty byt na svoje meno a prenajmi ho. budeš mať istotu, že neskončíš raz na ulici

autor
16. nov 2020

@panelacikova ja zdedim byt po rodicoch lenze mam 4 sestry a musela by som ich vyplatit lenze ja sa toho bytu vzdat nechcem a on to vie. On s tym problem nema. Lebo si myslim,ze ten zavet moze sestra napadnut a tak ci tak by som o dom prisla

zuzana_ilkova
16. nov 2020

Ahoj s partnerom sme si kupili dom a mame ho 50:50 ...nie sme manzelia zatial, ries to spisanim zavetu kde ta stanovi majitelom alebo nech prepise uz teraz polovicu doma na teba

panelacikova
16. nov 2020

no mohla by si prísť. preto píšem, ideál je, ak by ti on podaroval časť domu darovacou zmluvou, ktorú postúpiš na kataster a tam ťa napíšu na konkrétny podiel. jemu ostane napríklad 70% a ty budeš mať 30%. prípadne môže on na svoju časť ešte potom spísať závet v tvoj prospech. ak by ste mali dieťa, máš situáciu vyriešenú, lebo všetko dedí dieťa a ty ako jeho zákonný zástupca do 18-tky so súhlasom súdu potom "nakladáš" s majetkom. čiže do 18-tky dieťaťa tam bývaš dajme tomu a potom je to už na dieťati samotnom, čo urobí... aspoň tak tomu rozumiem ja. ale nie som právnik.

panelacikova
16. nov 2020

@zuzana_ilkova lepšie je teraz prepísať, nie? ako vyššie píšem, partnerovi niečo prebehne hlavou a bez jej vedomia napríklad o 10 rokov závet zruší alebo zmení... a ona bude žiť v blaženej predstave, že je zabezpečená.. a potom príde šok

janka_266
16. nov 2020

Veď sa dohodnite, že aj vy prispejete na prerabku, pripadne si vezmete na to úver a nech na vás prepise 1/2, alebo ak už máte niečo vlastne, tak si to nechajte a prenajímate. Ale do cudzieho by som peniaze ani nábytok nedávala.

panelacikova
16. nov 2020

a ešte jedna vec - autorke: neviem, ty už si so sestrami dohodnutá, že budeš dediť byt a vyplácať sestry? ale však rodičia ešte žijú, nie? vieš, dovtedy sa môže hocičo zmeniť.. ja by som to fakt riešila radšej vlastnou istotou, vlastnou nehnuteľnosťou, alebo ak, tak riešiť veci hneď teraz. dohodnúť sa s rodičmi aj sestrami na tom, že sestry vyplatíš teraz, rodičia ti napíšu byt s tým, že ostanú s právom na dožitie. lebo byt bude mať o 15 rokov inú hodnotu ako teraz a budeš sestry vyplácať z vyššej hodnoty, pokiaľ sa nedohodnete nejak inak

heleninamama
16. nov 2020

@anonym Partner dom zdedil, partner dom prerobí za vlastné peniaze, partner si Ťa nechce zobrať. Prečo si myslíš, že by Ti mal a chcel darovať časť svojho majetku?
Kto normálny by to vôbec urobil?

bluebriggs
16. nov 2020

Ak ty chceš svadbu ale on nie lebo " ma fobiu ( otrasna trapna vhhovorka) tak naco si s nim? Stratis dobre roky zivota pri niekom kto si ta ani za manzelku nezobere?

nevludna
16. nov 2020

@heleninamama tiez nerozumiem preco by niekto mal niekomu prepisat polovicu dedicstva...moj manzel ma pozemky a doteraz by mi bolo blbe pytat si ich polovicu😄

elian
16. nov 2020

a na takýchto "zakladoch" nikdy nepostavís kvalitny, fungujuci a dlhotrvajuci vztah .... od zaciatku vsetko zle

oli18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maciatkolulu
16. nov 2020

Koľko si do domu investovala? Lebo ak nič, tak nechápem na čo si nárokujes....dbes si prístelka ty a zajtra môže byť druhá. Ak si investovala, treba si ošetriť koľko a riešiť to takto.

maciatkolulu
16. nov 2020

@panelacikova a z akého titulu by mal prepisovať na ňu dom? Véd nech ona prepise naňho časť rodičovského bytu😂😂😂ved nech si zabezpečí sama svoje a nemusí za "zabezpečovať"

sense
16. nov 2020

Dom je jeho, prerabku bude financovať on.... Tak je logické že všetko je jeho.... Ak si do domu investovala tak si môžeš nárokovať na podiel....
Ďalší problém ty chceš svadbu on nie čiže vzťah o ničom pretože stále budes vo vnútri nešťastná...
A čoho sa musíš vzdať?

stanzi
16. nov 2020

Ja zase nechapem vete “pretoze tym ze ja pojdem k nemu do domu byvat a zit musim sa vsetkeho vzdat”...coho sa musis vzdat? Ved pises, ze dom bude rekonstruovat on sam, takze ziadne peniaze od teba nechce...nie?

A damy, tie ktore jej radite aby jej priatel daroval polovicu domu, skuste sa na to pozriet z druhej strany 🙂 Ci by ste len tak mavnutim ruky prepisali pol dedicstva po rodicoch na vasho priatela...

syslik81
16. nov 2020

osobne ja by som ti neprepisala nic... ved ak by ste sa rozisli ty zadarmo prides k polke domu .... riesila by som to az ked by boli spolocne detio a to prepisanim na ne ...ty do domu nejdes vrazat peniaze takze nemas nan narok co si donesies to si odnesies..alebo ak nechces ostat na ulici chodte s platbami pol na pol a vtedy ok nech to napise na teba ... ale zapalt mu aj polovicu terajsej hodnoty

heleninamama
16. nov 2020

@stanzi Keby toto raz napadlo môjho syna, takú by dostal po hlave, že...
Iné by bolo, ak by to bola manželka a budovali, prerabali by spolu a aj ona by do vzťahu niečo majetkové doniesla.
Mne sa zdá, že autorka sama nič nemá, nič moc ani v budúcnosti nezdedí a chce sa zabezpečiť na cudzí účet. Takéto témy sú tu takmer denne. Ja sa prestávam čudovať, že chlapi sa neženia a správajú sa ako sa správajú... Veď to je do neba volajúca drzosť a chamtivosť.

zojanka
16. nov 2020

Zober si hypoteku, kup byt a daj ho do prenajmu kym byvas s priatelom. Ak sa situacia zmeni, budete mat deti alebo sa vezmete tak mozes byt hocikedy predat.

stanzi
16. nov 2020

@heleninamama Presne tak...

simca06022011
16. nov 2020

No a ako si to priatel predstavuje? Lebo to je dost podstatne... Na co je viazat sa k nejakej nehnutelnosti, ides tam investovat aj ty nieco?
Ano, ak zomrie nie ste manzelia, nemas podiel na dome.. zdedi ho rodina. No a? Ty si zatial mozes zarabat a budovat druhe byvanie v byte rodicov.. Ak sa vas vztah posunie, budete riesit dalej... ak budete mat dieta, jeho sestra si moze piskat. Ak si ta vezme, tiez si moze piskat..

Ja vobec neviem o com su taketo vztahy, hrat sa na vlastnom piesocku a delit majetok na moj/tvoj, narokovat si na kadeco, do coho som nic nedala atd...

Inak co je to za familiu ze sestra riesi dedicstvo po bratovi :D mojich surodencvo by to ani nenapadlo, dost zvlastne.

simca06022011
16. nov 2020

@heleninamama ako cisto teoreticky, jasne ze taketo prepisoavanie na kadekoho je blbost: ale keby tvoja dcera byvala u nejakeho chlapa dajme tomu 20rokov a iba "v jeho nehnutelnosti" by sa o vsetko starala, investovala, pomahala...? 🙂 a ten dom potom zdedi sestra alebo nejaka ina rodina, len preto ze chlap sa nechce zenit... ? 🙂 Jednostranne sa na to pozriet je fajn, my sme v takotmo byte zili 7 rokov a jedine riesenie bolo dat ultimatum, ze sa stahujeme do spolocneho,alebo sa stahujem prec bez neho.. lebo "to je moj byt bude ako ja poviem" je taka typicka uchylka majitela a nech tam druhy urobi cokolvek a zaplati cokolvek, vzdy je to "iba moj byt/dom" pre majitela 🙂

nyusika
16. nov 2020

@heleninamama bingo.

ja zasne, co by ludia vsetko nechceli 🙂

on zdedi dom, on bude fnancovat celu prerabku, slecnu si za zenu vziat nechce a ona uz riesi dedenie po nom

nyusika
16. nov 2020

@simca06022011 no ale prakticky v tomto pripade slecna u frajera este ani nebyva a riesi dedenie niecoho, do coho neinvestovala ani euro 🙂

zuzanka.zuzu
16. nov 2020

nevieme či je slečna 😎 ak áno, tak súhlasím so všetkým spomenutým.... ale ak je to pár okolo 40-50r (deti spolu už neriešia a nemusia mať ani každý zvlášť), tak potom sú všetky tieto otázky správne položené

simca06022011
16. nov 2020

@nyusika to nevieme.. mozno uz nejkau dobu byvaju spolu niekde inde, kedze dom teraz sa ide prerabat... tazko povedat.

maciatkolulu
16. nov 2020

@zuzanka.zuzu pár v tých rokoch by už snáď mal čo to vlastne a nie sonswtrami čakal na smrť rodičov.

zuzanka.zuzu
16. nov 2020

@maciatkolulu "v tých rokoch" beriem s rezervou 😝 ale nie, nemusí to tak byť, píše, že sú spolu len 4 roky, možno doteraz podobné veci neriešili, prišlo k tomu až teraz ako sa veci pohli (finančné, rodinné, pracovné...?), oni si možno uvedomili nejaké veci (že chcú spolu zostať a dať majetky dokopy atď...)

panelacikova
16. nov 2020

@maciatkolulu nemusíš do mňa skákať s posmešným podtónom... z mojej strany to bolo myslené pre situáciu, ak by aj sám partner chcel partnerku nejakým spôsobom uistiť. preto som sa rozpísala, že je vhodnejší podiel ako závet. taktiež nevidím dôvod, aby niečo prepisoval, obzvlášť keď s ňou neplánuje budúcnosť, čo asi neplánuje, keď o sobáš nemá záujem. ale predsa len, ľudia sme rôzni, možno je fakt nejaký divný, no má ju rád a chce ju zabezpečiť....??? ak náhodou áno, tak som autorke napísala svoje názory. nepísala som, že je povinný z nejakého titulu... vytŕhaš vety a veci z kontextu.