Prerušenie podpory v nezamestnanosti

elen03
6. jan 2017

Ahojte, prosím Vás o radu. Od 1.10.2016 som sa nahlásila na UP /spĺňala som všetky podmienky/ a dňom 15.11.2016 ma vyradili z evidencie na vlastnú žiadosť. Dôvodom bol odchod do zahraničia hľadať si prácu. Na Slovensku som stále dobrovoľne nezamestnaná, pretože prácu v zahraničí nemám. No musím sa z rodinných dôvodov vrátiť domov. Mám ešte nárok na podporu v nezamestnanosti? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

lilyianka
6. jan 2017

@elen03 ak som to spravne pochopila tak podporu si poberala len mesiac a pol,cize tym padom mas narok este 4 a pol mesiaca podpory dobrat...

elen03
autor
6. jan 2017

@lilyianka Áno, jeden a pol mesiaca som poberala podporu, no teraz neviem, či mám nárok na zvyšné mesiace

lilyianka
6. jan 2017

preco by si nemala? narok na podporu mas po dobu 6 mesiacoch,a kedze ty si poberala len mesiac a pol,mas narok dobrat aj zvysok....samozrejme budes musiet asi vsetko od zaciatku zacat vybavovat....

elen03
autor
6. jan 2017

@lilyianka Prosím ťa a nie sú tam nejaké termíny, že dokedy sa môžem opäť nahlásiť na UP?

lilyianka
6. jan 2017

@elen03 ja sa v tejto oblasti nevyznam....viem,ze pri strate zamestnania ci výpovedi by si sa mala nahlasit do 7 dni....ono ja myslim,ze nahlásiť sa mozes aj neskor,len si budes musieť doplatiť socialku a zdravotku

elen03
autor
6. jan 2017

@lilyianka Aj tak ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď a radu 🙂

gapa
7. jan 2017

@elen03 pozri § 36 ods. 3 Zákon o službách zamestnanosti
--------------
Zákon o službách zamestnanosti
zdroj: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...
§ 36 Vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie
(1) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom
a) vzniku pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu okrem pracovného pomeru podľa § 6 ods. 2 písm. a),
b) vzniku oprávnenia prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nasledujúcim po dni skončenia pozastavenia prevádzkovania alebo pozastavenia vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,
d) nástupu na sústavnú prípravu na povolanie,
e) nástupu na výkon trestu odňatia slobody,
f) vzatia do výkonu väzby,
g) priznania starobného dôchodku alebo dňom dovŕšenia veku potrebného na nárok na starobný dôchodok u poberateľa invalidného dôchodku podľa osobitného predpisu15) alebo dňom zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ak deň priznania starobného dôchodku predchádza dňu zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie,
h) narodenia dieťaťa, ak dieťa žije,
i) úmrtia,
j) odchodu do členského štátu Európskej únie na obdobie dlhšie ako 15 kalendárnych dní s výnimkou odchodu do členského štátu Európskej únie podľa § 34 ods. 15 až 18 alebo liečenia v členskom štáte Európskej únie,
k) odchodu do cudziny na obdobie dlhšie ako 15 kalendárnych dní s výnimkou liečenia v cudzine,
l) začatia vykonávania zárobkovej činnosti
1. v členskom štáte Európskej únie alebo
2. v cudzine,
m) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu
1. starostlivosti o dieťa do desiatich rokov veku,
2. preukázanej osobnej starostlivosti o blízku osobu,42) ktorá je odkázaná na osobnú celodennú opateru,
n) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie,
o) vzniku pracovnoprávneho vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru12) alebo dňom začatia vykonávania zárobkovej činnosti na základe právneho vzťahu podľa osobitného predpisu13) okrem pracovnoprávneho vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru alebo právneho vzťahu podľa § 6 ods. 2,
p) nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o neplatnosti skončenia pracovného pomeru alebo nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o zrušení rozhodnutia orgánu štátnej správy o skončení štátnozamestnaneckého pomeru alebo služobného pomeru,
r) zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ak
1. pri podaní žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie uchádzač o zamestnanie uviedol údaje, ktoré boli následne preukázané ako nepravdivé a ktoré viedli k jeho zaradeniu do evidencie uchádzačov o zamestnanie,
2. boli zistené nové skutočnosti, ktoré by mali vplyv na posúdenie žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie a na zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie,
s) ktorým prestal spĺňať podmienku podľa § 6 ods. 2 písm. a).
(2) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom zistenia
a) vykonávania práce bez pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu,
b) nespolupráce s úradom alebo
c) že mu bolo v cudzine udelené povolenie na zamestnanie.
(3) V prípade vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu podľa odseku 1 písm. n) úrad znovu zaradí občana do evidencie uchádzačov o zamestnanie najskôr po uplynutí troch mesiacov odo dňa jeho vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie. V prípade vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodov podľa odseku 2 úrad znovu zaradí občana do evidencie uchádzačov o zamestnanie najskôr po uplynutí šiestich mesiacov odo dňa jeho vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
(4) Za vážny dôvod podľa odseku 5 písm. a) až e) a h) sa považuje,
a) ak miesto výkonu zamestnania a povaha zamestnania manžela alebo ak miesto výkonu zamestnania a povaha zamestnania neumožňujú zabezpečiť sprevádzanie dieťaťa do desiatich rokov veku do predškolského zariadenia alebo do školy, a
b) zdravotný stav uchádzača o zamestnanie posúdený podľa § 19 ods. 1,
c) dočasná pracovná neschopnosť uchádzača o zamestnanie, ktorej začiatok a skončenie sa úradu preukazuje potvrdením o dočasnej pracovnej neschopnosti do troch pracovných dní odo dňa vystavenia potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti a pracovným dňom nasledujúcim po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti; skončenie dočasnej pracovnej neschopnosti preukazuje uchádzač o zamestnanie osobne,
d) zdravotný stav blízkych osôb,42) ktorý si na základe písomného vyjadrenia ošetrujúceho lekára alebo rozhodnutia zdravotníckeho zariadenia vyžaduje osobnú starostlivosť, ošetrovanie alebo sprevádzanie; písomné vyjadrenie ošetrujúceho lekára alebo rozhodnutie zdravotníckeho zariadenia o začatí osobnej starostlivosti alebo ošetrovania predkladá uchádzač o zamestnanie do troch pracovných dní odo dňa vystavenia písomného vyjadrenia ošetrujúceho lekára alebo rozhodnutia zdravotníckeho zariadenia, písomné vyjadrenie ošetrujúceho lekára alebo rozhodnutie zdravotníckeho zariadenia o skončení osobnej starostlivosti alebo ošetrovania predkladá uchádzač o zamestnanie nasledujúci pracovný deň po skončení osobnej starostlivosti alebo ošetrovania a doklad o sprevádzaní predkladá uchádzač o zamestnanie nasledujúci pracovný deň po skončení sprevádzania,
e) výkon dobrovoľnej vojenskej prípravy podľa osobitného predpisu,13ba) vykonávanie pravidelného cvičenia alebo plnenie úloh ozbrojených síl Slovenskej republiky počas zaradenia do aktívnych záloh podľa osobitného predpisu,13bb) ktorých začatie a skončenie sa úradu preukazuje najneskôr jeden pracovný deň pred ich začatím a tri pracovné dni po ich skončení,
f) iné dôvody, ktorých vážnosť posudzuje úrad.
(5) Za nespoluprácu uchádzača o zamestnanie s úradom podľa odseku 2 písm. b) sa považuje
a) odmietnutie ponuky vhodného zamestnania sprostredkovaného úradom bez vážnych dôvodov alebo odmietnutie nástupu do vhodného zamestnania sprostredkovaného úradom bez vážnych dôvodov,
b) odmietnutie účasti na aktívnych opatreniach na trhu práce uchádzačom o zamestnanie bez vážnych dôvodov okrem odmietnutia účasti na aktivačnej činnosti formou menších služieb pre samosprávny kraj podľa § 52 a formou dobrovoľníckej služby podľa § 52a,
c) predčasné skončenie účasti na aktívnych opatreniach na trhu práce uchádzačom o zamestnanie pred dohodnutým termínom bez vážnych dôvodov alebo neplnenie podmienok účasti uchádzača o zamestnanie na aktívnych opatreniach na trhu práce písomne dohodnutých medzi úradom a uchádzačom o zamestnanie bez vážnych dôvodov,
d) nepreukázanie splnenia povinnosti podľa § 34 ods. 6 bez vážnych dôvodov podľa odseku 4 písm. b) až f),
e) nedostavenie sa na úrad alebo miesto určené úradom na účely podľa § 34 ods. 6 a 8 bez vážnych dôvodov podľa odseku 4 písm. b) až f),
f) nepredloženie dokladov podľa odsekov 4 a 6 a § 19 ods. 4 v termíne určenom úradom a ústredím, ak nedodržanie termínu spôsobil uchádzač o zamestnanie,
g) nedodržanie liečebného režimu uchádzačom o zamestnanie počas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti,
h) nedodržanie povinností podľa § 34 ods. 5, 9, 17 alebo ods. 18 bez vážnych dôvodov podľa odseku 4 písm. b) až f).
(6) Doklad o priznaní starobného dôchodku alebo doklad o tom, že invalidný dôchodok sa odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku považuje za starobný dôchodok na účely odseku 1 písm. g) poskytuje úradu uchádzač o zamestnanie alebo Sociálna poisťovňa na požiadanie úradu.

elen03
autor
7. jan 2017

@gapa Ďakujem veľmi pekne, pomohla si mi 🙂. Ak som to dobre čítala, tak opäť sa môžem zaevidovat na UP až po troch mesiacoch. Čiže až 16.2.2017. Ešte raz ďakujem za pomoc, si zlatá 🙂

gapa
8. jan 2017

@elen03 nevyznám sa velmi s tým odchodom do EU - teda za akých okolností sa použije § 36 ods. 1 písm. j)

pamag1805
16. jún 2017

@gapa ahoj, prosim poradis mi?? Od roku 2012 dom bola zamestnaná na TTP, od oktobra 2013 na pn, 2014 som bola na matetskej a od októbra 2014na rodičovskej, preco mi bols vypočítaná podpora od roku 2015-2017??to som bols na rodičaku, vysvetlis mi to?? Ďakujem

gapa
18. jún 2017

Tak to je máloúdajov, nepíšeš čo od 2014, takže predpokladám rátali z obdobia 2roky pred zaevidovaním, lebo od 2014 si nebola celý čas len na RD??? príp. MD2 ale si mala neplatené volno? v práci???? alebo je to vyšší vym.zákklad ako z obd. 2 roky pred RD

evittam
18. jún 2017

@pamag1805 Pises malo údajov. Ako som ti uz nielen ja napisala v druhej diskusii. Ak si za obdobie pocas MD a RD a po RD (napr.preplatena dovolenka) nemala ziadny prijem tak ti mali pocitat podporu z prijmu pred nástupom na MD.

manzanillaa
18. jún 2017

@evittam ahoj,vedela by si mi poradit? Od 1.2.2016 pracujem na dobu urcitu. Predtym som bola od 2.9.2015 zamestnana,v skusobnej mi dali vypoced,potom do 26.1.2016 Pn a este predtym mi trvala pracovna zmluva na dobu neurcitu pocas MD a RD...mala by som narok na podporu v nezamestnanosti,ak by som dostala vypoved pred ukoncenim prace na dobu urcitu? Dakujem.

evittam
18. jún 2017

@manzanillaa Podla toho co píšeš tak ano.

manzanillaa
18. jún 2017

@evittam dakujem😉

pamag1805
20. jún 2017

@evittam aha, tak po rodičovskej mi preplatili celu dovolenku

andrea_aisha
5. sep 2017

Zdravím, vie mi prosím niekto poradiť? Neviem teraz presne dátumy ale o tie nejde. V novembri 2015 som začala poberat podporu ale zhruba po štyroch mesiacoch som sa opäť zamestnala. Momentálne premýšľam nad výpoveďou a viem že tie zvyšné dva mesiace ešte môžem poberať do dvoch rokov odkedy som prerušila tu podporu. Chcem sa len opýtať či teraz do toho novembra už tie dva mesiace musím mat vyčerpane pretože v novembri to budú už dva roky. Alebo stačí keď do toho novembra zasa budem pokračovať aj keď tie dva mesiace potom presiahnu tie dva roky? Ďakujem za každú pomoc 😊

draik
5. sep 2017

@andrea_aisha
Nemusíte. Po dvoch rokoch budete mať opäť nárok na celú podporu podľa nového vymeriavacieho základu (platu).

andrea_aisha
5. sep 2017

@draik ja potrebujem práveže dať výpoveď v novembri a chcem si dobrat tu podporu ktorú mi vypočítali ešte vtedy pretože teraz mám na zmluve minimalku tak neviem čo by mi vypočítali 😏 Takze môžem dokončiť podporu aj keď v priebehu tých dvoch mesiacov čo mi ešte chýbajú, ubehnú už tie dva roky dokedy sa ešte da pokračovať v tej mojej podpore?

evittam
6. sep 2017

@andrea_aisha No ak das výpoveď tak tam mas výpovednú lehotu. A podla mna ak splnis podmienku naroku na ďalšiu-novu podporu tak ti ju vypočítajú z noveho VZ znovu na 6mesiacov. Ale mozno sa mylim...🙄
@zalka

zalka
6. sep 2017

@andrea_aisha dátumy sú dôležité a ak získaš nových 730 dní poistenia tak nárok na dočerpanie podpory ti zaniká a vzniká ti nárok na dalších 182 dní podpory vyrátanej z platu za posledné dva roky ... ak nechceš skončiť v práci, tak požiadaj o jednorázové vyplatenie 50% zostatku podpory, pri dvojmesačnom nároku dostaneš popri výplate ešte 1 mesačnú podporu dokopy ...

nikoletta5
3. okt 2017

Dobre ránko prosím Vás vedeli by ste mi poradiť od 1.6 som na podpore a chcela by som ju prerušiť od 1.10 da sa to ešte spätne keď dnes už je 3.10 alebo mi ju prerusia až od toho 3.10 ďakujem veľmi pekne za radu

noemika2011
12. mar 2023

Zdravím mohla bi som aj ja sa spitat zaujímalo bi ma som 1.5 mesiaca evidovaná na úrad práce
Podporu mam schválenú ale nasla som si zamestnanie a nechcela bi som stratiť toto zamestnanie ale ani podporu nastúpiť mam okamžite co sa stane s mojou podporou? Niekde som čítala že to viplata jednorazovo ak bi som chcela viplatite mala bi som nárok?

draik
12. mar 2023

@noemika2011
Až po troch mesiacoch.

mateson
12. mar 2023

@noemika2011 ak poberas podporu a nájdeš si zamestnanie,máš nárok na vyplatenie 50% zostávajúcej. Musíš mať však odobraté minimálne 3 mesiace podpory

noemika2011
13. mar 2023

@mateson
Fuuu ďakujem a keď niesom 3 mesiace tak stratím nárok na podporu? Jej viplatenie? Samozrejme neplánujem sa vrátiť na úrad práce tak stratím nárok?