Preradenie na inú prácu počas PN

denjelka
2. okt 2021

Ahojte. Potrebovala by som poradiť ohľadom nasledovnej situácie. Pracujem vo firme 3 roky na vyššej pozícii. Momentálne som 3 mesiac PN (zlomenina). Dostala som telefonát, že budem preradená na nižšiu pozíciu, s nižším platom, bez akéhokoľvek vysvetlenia či udania dôvodu. Na moju pozíciu nastúpi nový človek, kt. je vo firme cca pol roka ( je to blízky kamarát nadriadeného). Moja otázka je, je takéto konanie v súlade so zákonom, bez akéhokoľvek problému?

ivkazba
2. okt 2021

@denjelka nie, nie je to v poriadku. So zmenou pozície aj mzdy musíš súhlasiť. Takáto zmena nie je jednostranný krok, druhá strana musí súhlasiť. Takže ak zmeny nepodpíšeš, preradiť ťa nemôžu.

loginexistuje
2. okt 2021

tak firma moze dat niekoho na zastupovanie to je logicke ale tebe nemozu menit bez suhlasu pracovnu zmluvu kym si na pn po navrate z nej samozrejme ak urobia reorganizaciu tak to vedia nasit na nadbytocnost
a preco si tolko so zlomeninou na PN ? to je zlomenina chrbtice alebo tak nieco ?

denjelka
autor
2. okt 2021

@loginexistuje mala som komplikovanejšiu zlomeninu V metatarsu, a vzhľadom k tomu, že v práci potrebujem byť 12 hodín v pohybe, mi ešte nebolo doporučené nastúpiť. Je to moja prvá PN za odpracované roky. To chápem, ale keďže presne na moje miesto má nastúpiť niekto iný, tým pádom to miesto predsa nezaniká. V zmluve mám túto pozíciu na dobu neurčitú. V podstate mne je jasné, že ide len o to dosadiť svojho človeka na lepšie miesto, ale som z toho znechutená

loginexistuje
2. okt 2021

@denjelka nie mne to len nebolo jasne ako my sme si presli komplikovanou zlomeninou lakta u syna len na kozi mu visiela cast ruky takze operacie sadra rehabky a to bolo tri mesiace cele
a kolko ti vravia ze bude este liecba ?
v kazdom pripade ty mas pracovnu zmluvu a ponuknit ti inu pracu ci ukoncenie PP mozu az led sa vratis z PN a len v medziach zakona

ivkazba
2. okt 2021

@denjelka zmenu pozície nepodpíš. Keď ti skončí PN, normálne prídi do práce na svoju pozíciu. Ak ju nebudeš môcť vykonávať, opýtaj sa, na základe akého paragrafu zákonníka práce urobili tento krok, pretože taký paragraf neexistuje, kde by ti mohli zmeniť pozíciu bez tvojho súhlasu. Dokonca aj keby tvoja pozícia zanikla, musia ti ponúknuť pozíciu s rovnakou kvalifikáciou a za rovnakú mzdu. Ak budú trvať na svojom, obráť sa na inšpektorát práce.

loginexistuje
2. okt 2021

inak je dolezite co mas uvedene v pracovnej zmluve ci mas presne specifikovanu poziciu a ako je definovany plat v zmluve (fixna cast a osobne ohodnotenie - na to moze siahnut

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mogaa
2. okt 2021

@denjelka so zmenou musíš súhlasiť a podpísať ju....samozrejme ak je to súkromná firma tak je tam riziko že ak to nepodpíšeš, tak šéf ti bude robiť prieky po návrate (napr.ti nebude nikdy podpisovať dovolenku keď ju budeš potrebovať, pridá ti prácu, bude nepríjemný on aj kolegovia.....a odídeš tak či tak sama, prípadne ti bude dávať prácu ktorú nebudeš stíhať a následne ti dá 2vytýkacie listy a vyhodí ťa....

lucik194
2. okt 2021

osobne napist do skupiny pravne poradenstvo, urcite Ti poradia

zdenulik38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucik194
13. sep 2024

@zdenulik38 ja nie som pravnik, ale v skupine pravne poradenstvo su pravnici

precitaj si pravidla skupiny a potom daj otazku, ti ludia to robia vo svojom volnom case, odpoved nebude do 5 minut

ale tj ked nemas podpisanu zmluvu, robis na cierno, bez odvodov bez poistenia. ty si to sama doplacas?

urcite daj otazku pravnikom

martul
13. sep 2024

@zdenulik38 čo ti znamená, že nemáš podpísanú pracovnú zmluvu od 31.10.2023?! Pracuješ na čierno?