Prepis vozidla a PZP

dominik2795
28. mar 2022

Zdravim, ak prepisem vozidlo na inu osobu tak pzp bude este na mna nie? To znamena aj opletacky ak by dotycna osoba mala nehodu ci? Proste chcem prepisat vozidlo bez stk aby som mal od neho pokoj. Existuje nejake riziko pre mna? Dakujem

alenah31
29. mar 2022

@dominik2795 ak napr. prepíšeš na niekoho vozidlo 29.3. tak tvoja poistka na PZP naň bude platná do polnoci 29.3. - okrem toho pri prepise musí mať nový majiteľ uzatvorenú svoju PZP - bez toho auto na nového majiteľa neprepíšu. Po prepise sa vo veľkom TP preškrtne tvoje meno ako vlastníka a pod to sa napíše nový majiteľ. Ty potrebuješ kópiu tohto veľkého TP a pošleš to do svojej poisťovne kde si uzavrel PZP s listom, že ku dňu ..... bolo auto prepísané na nového majiteľ XY, bytom ........ Ako doklad prikladáš kópiu TP a vrátiš zelenú kartu.. Požiadaš o vrátenie prípadného preplatku na poistnom na tvoj účet. Do 30 dní ti poisťovňa má povinnosť PZP zrušiť a zrušenie ti oznámiť listom.

brembo
29. mar 2022

@dominik2795 pokiaľ vozidlo neabsolvovalo STK a EK tak očakávaj pokutu vo výške 165€. A myslím,že i za EK je pokuta rovnaká. Pri prepise vozidla musí mať vozidlo už uzatvorené PZP na nového majiteľa.

andrea_82
29. mar 2022

Odo mňa pri prepise pýtali potvrdenie o absolvovanej STK a EK, bez toho asi ani neprepíšu. Poistku si musí nový majiteľ uzatvoriť na seba novú, tvoja automaticky zanikne.

alenah31
29. mar 2022

@andrea_82 už dlhšie nemajú dôvod to pýtať - ODI to má v systéme - oni vidia či EK a TK je alebo nie je na prepisované vozidlo platná. A PZP automaticky nezanikne - musí ho zrušiť. Akurát nebude možné na toto PZP žiadať poistné plnenie.

andrea_82
29. mar 2022

@alenah31 už si presne nepamätám, či to podľa kartičiek aj kontrolovala alebo sme ich mali vybraté len preto, že som ich rovno odovzdávala novému majiteľovi. Len som tým chcela napísať, že to kontrolujú a môže mať pri prepise problém.

alenah31
29. mar 2022

@andrea_82 tak majiteľ píše, že STK nie je platná - ja predpokladám, že mu je jasné, že pokuta ho zrejme neminie. Hádam s tým počítal keď si určoval cenu predávaného auta.

andrea_82
29. mar 2022

@alenah31 ale ja neriešim cenu za predaj - skôr rozmýšľam nad tým, či vôbec prepíšu auto s neplatnou STK na nového majiteľa, to si nie som istá...

dominik2795
autor
29. mar 2022

@alenah31 auto je docasne odjlasene takze ziadna pokuta idem ho prihlasit a prepisat a nech uz si robi novy majitel co chce

renka30
29. mar 2022

Svoju poistku zrusis, posles list do svojej poistovne, ze auto zmenilo majitela, pripadne ja som zvykla prilozit aj kopiu technicaku, kde uz bol uvedeny novy majitel.

dominik2795
autor
29. mar 2022

@renka30 po prepise uz nie som ziadnym sposobom zodpovedny za vozidlo ze? Aj keby ho osoba preda na diely

mon2523
29. mar 2022

V ten den ako prepises auto mozes poistku zrusit, lebo oni aj tak budu pocitat datum prepisu - teda ked odhlasis auto. To ma od toho momentu ineho majitela, takze tam asni nie je o com. Nie nie si uz za nic zodpovedny

dominik2795
autor
29. mar 2022

@mon2523 vydali novy tp na tu osobu a ze si ho musi do 30 dni prihlasit ak ho neprihlasi je to problem tej osoby nie?

alenah31
29. mar 2022

@dominik2795 po dohlásení na inú osobu ty už auto nerieš - to je už na novom vlastníkovi. Ty si porieš už iba zrušenie PZP.