Prepis pozemku

lenka2710
2. feb 2024

Zienky potrebujem radu, alebo aspoň nasmerovať ku komu mam ísť v takomto prípade!
Zdedila som po otcovi dom so záhradou a pozerala som si jednotlivé LV a parcele a zistila som, že na jednej parcele stojí ešte moja prababka! Neviem, prečo sa to postupne neprepisovala po dedicskom konaní na moju babku atď, ale ostalo to tak! Takze moja otázka, čo s tým?? Chcem si to dat do poriadku! Za kým ísť a co robiť?? Ak máte nejaké skúsenosti, budem rada! A nepíšte mi prosím, že na to bolo treba myslieť skôr, bohužiaľ je to tak, ale ja už s tým nič nemôžem urobiť

pinkgirl
2. feb 2024

Prepis sa robí po dedičskom konaní, resp.po darovaní/predaji pozemku. My sme tak mali nevysporiadané pozemky po nebohom pra-ujovi ktorý zomrel ešte v r. 1952. Jedna z rodiny zo žijúcich dedičov šla za notárom a požiadala o vykonanie dedičského konania po tomto zosnulom - to si platíš. Notár zistil pozostalosť a prizval žijúcich dedičov na dedičské konanie. Tam sme sa dohodli.

lenka2710
autor
2. feb 2024

@pinkgirl takže keď babka ani jej sestra už nežijú, tak by sa to riešilo medzi ich deťmi, čiže vnukmi prababky?? Tak?

opica_skorica
2. feb 2024

@lenka2710 dodatocne dedicske konanie. Okruh dedicov bude rovnaky ako v povodnom dedicskom konani po prababke. Ak niektory dedic uz nezije, tak jeho deti,.
Skus sa opytat v skupine Pravne poradenstvo. Alebo pozri, ci tam uz niekto neriesil podobnu zalezitost.

pinkgirl
2. feb 2024

@lenka2710 ano, tento pra-ujo zomrel, bol bezdetný takže dedičmi boli jeho surodenci - tí sú tiež už nebohí, tak to prešlo na ďalšiu generáciu.

lenka2710
autor
2. feb 2024

@opica_skorica vďaka 🤗

katica06
2. feb 2024

@lenka2710 tak ako píšu predo mnou ak sa dodatočne
zistil majetok po nebohom treba obnoviť dedičské konanie. Dúfam že tam máš málo dedičov a dobrý vzťah s nimi.
Mali sme to podobne, po dedovej smrti sa zistilo je prababke patrí 1/8domu. Lenže prababka mala 9detí.a dedo bol najmladším z nich a dožil sa vysokého veku. V čase obnovy dedičského konania sme mali 56 dedičov, o často z nich sme nevedeli nič len dúfali že sa zrieknu dedičstva v prospech nás

lenka2710
autor
2. feb 2024

@katica06 ved to, že babka a jej sestra už nežijú, babka ma 4 deti a jej sestra dve, to vôbec neviem kde sú a ci vobec žijú, žiaden kontakt! A po babke dvaja žijú a dvaja mŕtvi, no PanBoh poteš 🤔

lenka2710
autor
2. feb 2024

@lenka2710 mala - minulý čas

andreakg
2. feb 2024

@lenka2710 musíš podať na súd obnovu dedičského konania,teda kto je priamy dedič, samozrejme môžu teba splnomocniť,ale prepis môže ísť len na priameho dediča,potom to môže byť až na teba darované,tiež som to nedávno riešila.

nixie144
3. feb 2024

@lenka2710 myslim, že najprv by si mala najst zápis z dedičského konania po babke, (opytat sa na notarskom úrade, kde zakladajú takéto zapisnice) a pravdepodobne na ňom je aj tento pozemok, len na katastri to zabudli prepísať. Dedičské konanie sa môže otvorit len do niekoľko rokov od smrti a aj to môžu len určité osoby. Ja by som najprv hľadala, či kataster neurobil chybu.

opica_skorica
3. feb 2024

@nixie144 ešte som nepočula o tom, že by bola nejaká lehota.
Keď sa objaví neprejednaný/neprededený majetok, tak sa prejedná v dodatočnom ded.konaní a platia sa tam znovu poplatky a odmena notárovi.

natalienka12
3. feb 2024

@nixie144 Nezavadzaj a netrep.

draik
3. feb 2024

@nixie144
Ja si nemyslím, ale som presvedčený, že ľudia by mali radiť vtedy, ak sa vo veci vyznajú. Netuším, prečo majú poniektorí potrebu za každú cenu prispievať do diskusií, aj keď píšu úplne hlúposti, ako Vy teraz. Možno by ste mohli objasniť Vaše pohnútky.

kvietok2012
3. feb 2024

Autorka-síce poradit neviem , ale
@draik mňa by zaujimalo ,ze co sa stane v takom prípade, ak sa tí dediči nenajdu...jak tu písala kočka vyššie,ze mali 56 dedičov, no pochybujem, ze kazdého kontaktovali a ze sa aj našli...ďakujem za odpoveď

draik
3. feb 2024

@kvietok2012
V dedičskom konaní sa na nich neprihliada (po vykonaní príslušných úkonov na zistenie dediča, jeho pobytu).

kvietok2012
3. feb 2024

@draik ďakujem za odpoveď.
Pekný deň ti prajem .

lenka2710
autor
3. feb 2024

@draik a ešte sa chcem spýtať jednu vec, na ďalšej parcele ja z 1/4 iný vlastník, 3/8 budú po dedovi a 3/8 ma moja mama po mojom otcovi! Ale na tu 1/4 sme našli kupnopredajnu zmluvu z roku 1953,je možné že to bolo riadne odkúpenie, len na katastri nezapisane?? Co s tým teraz?? Ďakujem

didi35
3. feb 2024

@lenka2710 To ste zrejme splnili podmienky vydržania. Treba podať návrh na súd. Od roku 2022 to riešia súdy, nie notár, ako kedysi. Viem s tým možno pomôcť, píšte IP.

draik
3. feb 2024

@lenka2710
Ako je písané vyššie, zrejme by sa podiel dal vydržať. Na presný záver je potrebné poznať ďalšie info a a vidieť zmluvu.