Prepis hornej časti domu. Ako a koľko?

lydia1995
8. jún 2015

Dobrý deň chcela by som sa spýtať koľko stojí prepis domu a dá sa prepísať iba horna časť domu. Kolko stojí taky prepis. Celý dom je napisaný na priatelovú mamu a my by sme chcely v podkrovy stavať.

sissy27
8. jún 2015

@lydia1995 prvá dobrá rada - ak sa nejedná o manžela, ale len o priateľa a dom jeho matky, tak ty do toho neinvestuj, lebo sa jedného pekného dňa môže stať, že ostaneš s holým zadkom prípadne ešte aj dlžobou na krku... nech z teba spraví manželku a dar nech dostanete ako manželia
druhá dobrá rada - riešte si vlastné samostatné bývanie, o tom, ako to nefunguje v spoločnom bývaní s rodičmi či svokrovcami pod jednou strechou, už bolo popísané a povedané viac než dosť, ale ako vidím, tak ešte aj bude...
a k tvojim otázkam - návrh na vklad do katastra stojí 66€, v zrýchlenom konaní (do 15dní) tuším 266€,
prepísať sa dá samozrejme aj len časť nehnuteľnosti, bude vám treba dať vyhotoviť aj darovaciu zmluvu, čo je vo vašom prípade lepšie riešiť s právnikom alebo notárom, tam sa poplatky odvíjajú od ceny darovanej nehnuteľnosti...

janinah
8. jún 2015

@sissy27 múdro píšeš 😉 mňa len zaujíma,že prepíšu im hornú polovicu domu a zrazu sa svokra rozhodne,že ich do tej svojej nepustí,teda ani do vchodu domu,lebo ten je na prízemí.....takže pozor na možné komplikácie

sissy27
8. jún 2015

@janinah spoločné bývanie je samo o sebe komplikácia... a teda investovať svoje peniaze do cudzieho - ani omylom...

lydia1995
autor
8. jún 2015

Viem su to vsetko dobre rady a aj som si ich vedoma no dnes sme sa stihli s priatelom o tom uz porozpravata nakolko nam je jedno komu to bude patrit budeme tam stavat lebo nas to vyde o polovicu lacnejsie a neskvor sa to prepise ide o to aby sme boli samostatny. ak by sme mali zacat stavat vlastny dom. polovica je malo asi o tristvrte penazi usetrime. do hornej casti sa nebude vela investovat. len som sa chcela dozvediet co to bude stat a ci sa to dat na polovicu. Dlasia vec je ze sa budeme muset o tom porozpravat aj s jeho mamou. Je to super zena a bude len rada ze sa to hore spravi lebo vsetko teplo cez zimu mizne hore. je tam toho vela co poriesit a dohodnut sa.

sissy27
8. jún 2015

@lydia1995 hmmm si si všetkého vedomá ale aj tak ideš do toho... sa to navzájom nejak vylučuje... nie, nie je to jedno komu to bude patriť, na "neskôr sa to prepíše" by som sa tiež nespoliehala, ani samostatní nebudete, pokiaľ budete s priateľovou mamou pod jednou strechou... a priateľova mama môže byť super, kým si tam na návšteve, ale spoločná adresa mnoho vecí mení... ona je zvyknutá na svoje a zrazu príde cudzia osoba a už nebude mať svoj kľud, prípadne taká bude rada, že nie je v dome sama, že nebudeš mať súkromie ani na wc... no ale tak zaraď sa do davu tých, ktoré sa nepoučili z chýb druhých...

lydia1995
autor
8. jún 2015

ide o to ze neviem co mam skvor spravit. hlavne sa chcem radit s kymkolvek a neboj neni mi vstko jedno. taktiez by som bola rada ak by sa to prepisalo na priatela a on by si ma vzal a zacali stavat. len to je len moj sen. Ide o to ze byvam s nim v jednej malej izbe a necitim sa tu uz tak dobre jeho mamu mam rada a ona mna co som sa nedavno dozvedela a viem ze s nou take problemy nebudu ale tiez to neni na 100precent. pereto by som chcela druvchod od ulice. a ten sa moze riesit inokedy. Nedavno sme si kupili auto a je na mna napisane. ide o to ze sa s priatelom chcem niekam pohnut dopredu.

sissy27
8. jún 2015

@lydia1995 ak mama prepíše dom na syna pred manželstvom, tak bude navždy len jeho... takže ak silou mocou chcete zostať v tom dome, tak nech si ťa NAJPRV zoberie za manželku, potom nech mama prepíše časť domu na vás OBOCH a až potom niečo prerábajte... ale ako píšeš, je to len tvoj sen, priateľ asi tieto sny s tebou nezdieľa... načo by aj, on je tam doma s tebou alebo bez teba... ak sa necítiš pohodlne v jednej izbe v tom dome, tak ani nadstavba so samostatným vchodom to nezmení, stále tam budeš len dlhodobá návšteva... a nikdy nevieš, ako komu prepne - dnes je jeho mama super, o mesiac to tak byť nemusí, nervozita z prerábky, jej vek, ak časom prídu deti, to všetko robí svoje...
ak sa chcete pohnúť dopredu, tak sa zoberte, pracujte, zoberte hypo a zaobstarajte si svoje bývanie... koľko má ona rokov? 50-60? chceš takto žiť ešte 40 rokov?

bonaqa2013
8. jún 2015

ku svokre ísť bývať nie je najšťastnejší nápad..... Najlepšie vám bude samým.... O pár mesiacov to neskutočne oceníš.

emily76
8. jún 2015

@lydia1995 moja rada.. ak uz budete prestavovat svokrin dom, za ziadnu cenu sa ty nedaj uvrtat do pozicky... pretoze ak aj mama napise cast domu na priatela, ani po svadbe to nebude tvoje... dokonca aj ak by ste boli manzelia, moze matka cast domu darovat do bezpodieloveho vlastnictva iba jemu... a v pripade rozvodu/rozchodu by tebe zostal iba uver... nie velmi stastne, ze? Idealne je prepisat cast domu skor, ako do neho vrazite co len euro, pretoze po prerabke uz bude mat vyssiu hodnotu, tym aj poplatky budu vyssie. A neda sa darovat konkretna cast domu... je to uvedene vzdy v pomere.. 1/4, 1/2.... pripadne mu ho moze dat cely a ona si tam dat tarchu dozivotneho byvania.. ale na dom s tarchou vam banka neda hypoteku. Ak uz budete prerabat, idealne by bolo mat nie len samostatny vchod, ale aj merace energii, aby nemala mama pocit, ze na vas doplaca.... alebo aj naopak.

lydia1995
autor
8. jún 2015

Takze podla vasich rad som si zhrnula. musime sa porozpravat a dohodnut s jeho mamou medzi tim s mojim priatelom. Sktorym sa chceme vzait ale aj to nechceme uplne uponahlat. a Bez toho by sme neamli zacat stavat.

erika789
8. jún 2015

Tak ja musím povedat že nie vždy je to také zlé bývanie zo svokrovcami. Mi takto bývame už 15rokov. Tiež sme dostali hornú polovicu domu, ktorú sme si prerobili samozrejme už ako manželia. Dokonca sme si vedeli vyriešit aj vlastné vchodové dvere, takže ked nechcem mať svokru za nosom zamknem 🙂 So svokrovcami vychádzam super veľa som sa dokonca naučila od svokry. Musím povedat že je to super ked potrebujem postrážit nášho malého nie je problém, mám ho hned komu dat 🙂 Dojde niečo v chladničke stačí zabehnút o poschodie nižšie 🙂. Skorej by som videla problém v súrodencoch partnera ktorých je dom tý vedia byt niekedy viacej nepríjený ako svokrovci

lydia1995
autor
8. jún 2015

erika789 dakujem za podporu buduca svokra ja viac nez super rozumieme si a nasmejeme sa dokonca som s nou pracovala v jednej robote. Dokonca si da ona odomna poradit. Snou nebudu problemi ale skvor s jeho otcom. ale ten ani neviem ze existuje. jeho rodina ma ma rada. Len som potrebovala rady s vysporiadanym ako sa veci maju.. Uz len asi dokopat toho mojho k svatbe.

emily76
8. jún 2015

@lydia1995 Lydka, ono je jedno, ci mate pred ci po svadbe.. ak to rodicia daju priatelovi, je to stale iba jeho. Dary sa nerataju do bezpodieloveho vlastnictva. Museli by dat cast tebe a cast jemu... ale to asi neurobia. Predsa, je to ich dom, ich peniaze... a ty, nech ta maju akokolvek radi, si cudzia a ak by sa v buducnosti nieco stalo, prisli by vlastne o ich dom... este by ta museli vyplacat z vlastneho. Ide o to, aby si urcitym sposobom chranila sama seba... urcite nie ist do uveru spolu s priatelom a ak by si sa mala podielat na financovani, spisat s priatelom u notara alebo pravnika zmluvu o pozicke, kde by bolo jasne uvedene, kolko mu poziciavas a ako to bude s vratenim. Vies.. stat sa moze vselico, dnes sa lubite, vsetko je OK... ale v buducnosti sa to moze zmenit a ty nebudes mat ani kde byvat, ani peniaze... a na krku uver na par tisic eur... A takto by si mala aspon zdokladovane, kolko si do jeho domu vlozila ty. Teraz sa ti to mozno zda ako prespekulovane, ale snad sa nemusis ucit na svojich chybach... drzim palce, aby vam to vydrzalo az naveky... ale nikdy nevies, co sa moze stat zajtra... moze sa stat nieco priatelovi a neviem, ci by jeho rodina a surodenci ta nechali byvat samu a neskor s novym partnerom v ich dome...

lydia1995
autor
8. jún 2015

tak to znie ako keby sme mali ist zacat odznova stavat nekde dom ktory nas vyde asi 70 000 a viac. a takto dame za prerabku asi okolo 30 000. a Ja chcem aby to bolo nase. A ked nie tak si budeme muset nieco najst. im bude utekat teplo a zamokat strop.

emily76
8. jún 2015

@lydia1995 ano.. ty chces aby to bolo vase... lenze u svokrovcov to "vase" nebude este hodne dlho... nepises, ci ma surodencov alebo je jedinacik... pretoze aj toto je velmi dolezite.... a ty neries ich strop ale svoje peniaze... uprimne? Hod si len tu na konovi do vyhlavaca byvanie so svokrovcami... a tych 30 000... no, neviem, co vsetko idete robit.... 😉

lydia1995
autor
8. jún 2015

a ked ma jeho mama napisany dom sice na seba ale ona s nim nic nemoze robyt len jej deti. ma starsiu sestru ktora ma postaveny dom a su yadlzeny do konca zivota a malu 7 rocnu sestru ktorej by mal pripadnut spodok a vyplatila sa len jeho strasia sestra.

prasiatko30
8. jún 2015

@lydia1995 uff podla toho co z teba pomaly vylieza - nemas ani potuchu do akeho osieho hniezda chces vstupit 😅😅😅🔫🔫🔫🔫😄

maria1989
8. jún 2015

@lydia1995 takže ešte aj vyplatiť sestru, a druhá dostane spodok domu? čo chceš bývať na 1 dvore najprv roky so svokrovcami, a potom so sestrou a jej rodinou? nebolo by vám lepšie hoci aj v malom byte, ale sami? v pokoji? ako ti píšu baby, nechoď do toho, najpravdepodobnejšie budeš ľutovať.

draik
9. jún 2015

@lydia1995
Priestorovo časť domu je možné previesť len vtedy, ak ide o samostatnú bytovú jednotku (vlastný prístup, vlastné energie atď).
Inak je možné previesť iba podiel na celom dome. To znamená podiel na každom cm2 domu.

nebicko2
9. jún 2015

@lydia1995 samozrejme, že sa dá prepísať aj "vrchná časť domu". Len to nie je také jednoduché ako by to vyzeralo. Prinajmenšom bude potrebné nechať si vyhotoviť znalecky posudok - Z uvedeného znaleckého posudku je zrejmá plocha a poloha pôvodnej bytovej jednotky ako aj novobudovaného bytu, ako aj skutočnosť, že v rodinnom dome sa ne/nachádzajú nebytové priestory rodinného domu.Vopred treba Dohodu o užívaní nehnuteľností -právo stavby v prospech stavebníka za účelom realizácie nadstavby. A až následne by sa dala prepísať výlučne nadstavba. Inak je možné len podielové spoluvlasttníctvo na celom dome čo neodporúčam.

lapalma
13. jún 2015

@lydia1995 .... prepáč, ale to, čo píšeš je neuveriteľná NAIVITA ::: 😉
prepisovanie také jednoduché nebude - treba vyplatiť staršiu sestru....neskôr aj mladšiu, hoci teraz len 7-ročnú 🙂
+ 30 000 investícia - a to bude veru možno aj viac....keď si to spočítaš + nezabúdajme aj na spolužitie so svokrou za zadkom- o pár rokov budeš s nervami na kraji, bez prachov ...v cudzom dome
Pýtam sa ťa NAČO je toto dobré ?

riamim
17. jún 2015

Rodinný dom sa dá deliť len vertikálne, nie horizontálne - to ti povie každý znalec. Na LV sa nedá napísať zvlášť poschodie a prízemie.

lucka2101
9. júl 2015

@erika789 ahoj mozes sa opytat ak ste robili darovaciu zmluvu nebol problem ze ci vrchnu alebo spodnu cast domu?svokor nam ide darovat pol domu a byvame v hornej casti tak chceme hornu a neviem ci sa to da takto spisat preto sa chcem opytay ci vy to tak mate diku