Prepis domu z manžela na manželku

anavi85
10. aug 2020

Dobrý deň,

prosím vedel by mi niekto poradiť ako postupovať pri tom, aby sa prepísal celý dom na mňa?
Ešte ako slobodná som mala na hypotéku byt, potom som spoznala (teraz už) manžela a byt som predala a za zvyšné peniaze sme kúpili dom (3 mesiace do späť). Vtedy som si to ani neuvedomila, zmluva a všetko sme podpísali ako manželia. Lenže nakoľko je dom kupovaný z peňazí, ktoré nemajú nič spoločné manželom, potrebujem, aby sa dom prepísal len na mňa ( mám deti s bývalým a s manželom nemám deti). Či je to predaj, darovanie, alebo ako postupovať, aby sme samozrejme nemuseli platiť veľké zbytočné poplatky.
Ďakujem

martina2001
10. aug 2020

Vysporiadať BSM, kde v tvojom vylucnom vlastníctve zostane nehnuteľnosť, je možnosť ešte aby ti daroval manžel svoju polovičku nehnuteľnosti no túto možnosť by som brala ako poslednú

anavi85
autor
10. aug 2020

@martina2001 prosím a ako treba postupovať? Ďakujem

katka2602
10. aug 2020

Opýtaj sa na to v skupine Právne poradenstvo 😉

jancazvalova
10. aug 2020

@anavi85 najlepsie by bolo oslovit cloveka, ktory sa takymto veciam venuje. Na to treba mat dobreho pravnika, aby ti spravil dobru zmluvu.

basska_b
10. aug 2020

@anavi85 Darovacia zmluva nie je moc dobré riešenie, lebo darca môže kedykoľvek požiadať o vrátenie daru, ak sa budeš k nemu správať zavrhnutiahodne, v prípade rozvodu by to určite bolo nepríjemné. Tuším vec v BSM sa ani darovať manželovi či manželke nedá. Mali ste na to myslieť ešte pred kúpou domu, dalo by sa vymedziť BSM, teraz by mohla pomôcť zmluva o vysporiadaní BSM

alberto1
10. aug 2020

Bude to zmluvou o vyňatí nehnuteĺnosti z BSM

martina2001
10. aug 2020

@anavi85 riešte to cez mediátora, v tomto prípade keďže sa jedná o vyššiu hodnotu by som riešila vysporiadanie BSM súdnou cestou, vybrať si dôležité položky a tie zahrnúť do vysporiadania BSM. Pozor už sa stalo ze nehnuteľnosť zahrnuli do BSM bez pozemku. Potom ešte spísať závet po BSM že všetok tvoj majetok dedia iba deti...

karpina
10. aug 2020

Nepríde ti divné, že sa tvoj manžel vrhol na podpisovanie nehnutelnosti, na ktorú neprispel? Zvláštny prístup. Dala by som si na neho pozor.

oblecenie99
10. aug 2020

@anavi85 Vidím to na zrušenie BSM počas manželstva,urcite choďte za právnikom,aby Vám poradil čo najlepšie riešenie.

benit
10. aug 2020

Bsm ti zrusi notar notarskou zapisnicou. Staci v casti, teda riesit vladtnictvo domu. Ako to cele poriesit ti tiez asi poradi.

emily.s
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oblecenie99
10. aug 2020

@emily.s Darovanie majetku,ktorý patrí do BSM nie je medzi manželmi možný.Tu preto iba notár nestačí,najprv treba zrušiť BSM,následne ho vysporiadat.Zrusit sa však dá len súdnou cestou.Tu treba služby advokáta,jednoznačne.

desore
10. aug 2020

@benit BSM moze zrusit iba sud!!! Podavate nepravdive informacie.

qetka
10. aug 2020

Neviete mi poradit aj opacne? Domu kupeny pred manzelstvom by som chcela dat do BSM. Co som hladala, tak som nikde nenasla, ze sa to da, ale mozno niekto ma skustenost 🤷‍♀️

luccija
10. aug 2020

@anavi85 muž s tým súhlasí?

oblecenie99
10. aug 2020

@qetka Rozširovaním ťažko,pokiaľ si dobre spomínam,dá sa rozšíriť BSM,ale tuším iba o veci,ktoré idete nadobudnúť v buducnosti..nakoľko ide o nehnuteľnosť,ktorá nie je v BSM,riešila by som to darovaciu zmluvou.Nemali by ste to ale v bezpodielovom spoluvlastníctve manzelov,ale v podielovom spoluvlastníctve.

benit
11. aug 2020

@desore ja skm pisala, ze zrusit iba v casti domu. A to nam robila notarka zapisnicou.

ibrunova
11. aug 2020

@anavi85 A tvoj manžel s tým súhlasí?

anavi85
autor
11. aug 2020

@ibrunova áno, súhlasí

anavi85
autor
11. aug 2020

@luccija áno, súhlasí. Sám povedal, že on nedal na dom ani cent a chce, aby to zdedili deti (považuje ich za svoje, dokonca by ich rád aj osvojil, len to sa nám zatiaľ nedarí)