Prepis auta na firmu

pictbridge
18. feb 2024

Dievčatá prosím viete mi poradiť aké doklady potrebujeme prepise auta ? Momentálne ho mam na mene je ale potrebujeme ho prepísať na podnikanie na manžela. Čítala som na nete ze je potrebná zmluva faktura o kúpe. Je to tak ?

pe_mi
18. feb 2024

@pictbridge ahoj,áno treba faktúru o kúpe.my sme teda tak kupovali rovno na firmu ,neprepisovali sme z fyzickej osoby na firmu.ale rovno faktúra bola na IČO.Ak máte účtovníčku , spýtajte sa,isto poradí

pictbridge
autor
18. feb 2024

@pe_mi ale ako mu mam ako fyzická osoba vystaviť faktúru?

pe_mi
18. feb 2024

@pictbridge to ti žiaľ neporadim

santosanto
18. feb 2024

@pictbridge spíšeš kúpno predajnú zmlúvu, predajca budeš ty a kupujúci tvoj manžel/SZČO, respektíve sro- veľmi dôležité je aby tam bolo uvedené IČO

pictbridge
autor
18. feb 2024

@santosanto no to mi príde reálnejšie ako faktúra. Musí tam byt uvedená aj suma ? Mne príde skôr normálne v tomto prípade darovacia zmluva.

santosanto
18. feb 2024

@pictbridge Darovacia zmluva v tomto prípade neprichádza do úvahy aby to nevzbudilo podozrenie u daňovákov, že auto chcete iba na papieri užívať vo firme. Kúpno predajná zmluva je nepriestrelná (aj keď najlepšie je na takéto "kšefty" použiť niekoho s kým nie je muž v príbuzenskom vzťahu- nemajú rovnaké priezvisko).
Áno, auto musí byť na zmluve identifikovateľné (ŠPZ,VIN) a musí tam byť uvedená aj suma a takisto aj dátum od kedy je platnosť. A nezabudnite na spôsob úhrady - prevod alebo keš

pictbridge
autor
18. feb 2024

@santosanto tým pádom si to dá do vydavkov v budúcom roku do daňového ak to správne chápem keďže ho kupoval na IČO že ? A čo ja ako súkromná osoba. Príjem 10 000 eur napr . keďže auto nieje staré. Tiež to musím nejak riešiť?

santosanto
18. feb 2024

presne ako píšeš- celú sumu nákupu si dá do nákladov.
Za minulý rok je to suma necelých 2,5k€, ktorú keď zarobíš nemusí podávať daňové priznanie.
Prečo chcete auto dávať do podnikania? Veď oveľa výhodnejšie je keď si ho necháš ty- a tvoj manžel si ho bude od teba iba požičiavať- nemusíš spisovať žiadnu zmluvu nič- a manžel si potom vypisuje cesťáky na náhradu za použitie súkromného osobného vozidla- takto to robím ja a to mám sro. Auto vlastním ako súkromná osoba a používam ho a vypisujem cesťáky- je to náročnejšie na administratívu ale mne to takto vyhovuje. Tu máš o tom viac: https://www.cestovnenahrady.sk/vlastnym-autom.php

simca06022011
18. feb 2024

@santosanto sú tam aj iné výhody mať auto v podnikaní. Nie len phm.

simca06022011
18. feb 2024

Píše to na sro.alebo szco?

stastnamanzelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pictbridge
autor
18. feb 2024

@santosanto manžel pracuje v Nemecku a presne kvôli tomu aby si vedel dať čo najviac položiek do výdavkov napr PH opravy pneumatiky . Idem si to preštudovať. Ďakujem pekne za vysvetlenie.

pictbridge
autor
18. feb 2024
hugigugin
18. feb 2024

@pictbridge ty ako nepodnikajuca fyzicka osoba mu nevystaviš FA, Normal uzavries KPZ kde budu všetky náležitosti jeho aj tvoje. JEHO ičo, Dic, ič DPH.
Cena.