Prepad fondov 2. piliera kvôli vírusu

bublinka127
26. júl 2020

Ahojte akurát som zachytila info o prepade fondov 2 piliera kvôli vírusu.
Mám v Allianz negarantovany akciový fond Progres.
Vie niekto poradiť či presunúť do garantovaneho? Dik

nelca84
26. júl 2020

Ak nie si tesne pred dochodkom, tak by som nerobila paniku, fondy sa uz spamatali, prepad bol v marci, aprili, co ja sledujem aplikaciu

marci77
26. júl 2020

ano, teraz mam asi taky stav ako k 31.12, vyrazny prepad bol na zaciatku korony ....teda ide to zase hore, netreba robit paniku
a nechodia vam kazdy mesiac vypisy? mne chodia do mailu

danielahamar
26. júl 2020

To aj niekto ráta s tymi peniazmi, ak nemá 65r.? Lebo ja teda mam cca 27rokov do dôchodku a nerátam ani s centom

nelca84
26. júl 2020

@danielahamar ja zhruba tiez tak a ratam s tym, ze dovtedy sa bude dat vybrat cela suma jednorazovo

nikiki29
26. júl 2020

@danielahamar tak načo ich tam dávate ak s nimi nerátate? Nie je potom pre vás lepšie zostať len v 1.pilieri? Ja som si chcela práve 2.pilier zriadiť tak nerozumiem celkom 😊

danielahamar
26. júl 2020

@nikiki29 peniaze nebudú mať hodnotu už o rok a nieto o 27rokov,ale to bude debata o rok, korona je o ekonomike, nie o ľuďoch a zdraví 😉 radšej so odkladaj bokom a kupuj si investičné zlato, alebo striebro😉

nikiki29
26. júl 2020

@danielahamar tak jasné, to je debata o inom 😊 ale 2.pilier si neviem odkladať niekde bokom, to sú predsa odvody, ktoré mi tak či tak strhnú zo mzdy a už ich neuvidím 🤷🏻‍♀️

danielahamar
26. júl 2020

@nikiki29 a doteraz si nemala, keď si ho chceš zriadiť? Áno, však preto som povedala, že za 27 rokov tam nebude ani cent, keďže je to povinné a riadi to stat

nikiki29
26. júl 2020

@danielahamar nie nemala, ani som nevedela, že by to bolo nejaké lepšie rozdeliť do medzi 1. a 2. pilier. Ešte nemám ani 30, tak mám čas rozmýšľať nad zriadením.

nelca84
26. júl 2020

@danielahamar stat riadi to, kolko zo mzdy ti tam odchadza, nie co bude s peniazmi, ktore su na dochodkovom ucte, urcite si radsej budem posielat tam ako do socialnej poistovne, t. j. bezodnej diery, navyse v pripade smrti je tento ucet sucastou dedicstva

danielahamar
26. júl 2020

@nelca84 o 30 rokov sa tu stretneme, kto koľko dostal a ci vôbec, určite ročníky už automaticky majú 2pilier,ak majú zamestnanie, či? Áno spadá do dedičstva to viem,len škoda, že so svojimi peniazmi si človek nemôže robiť čo chce, ale čo musí.

nelca84
26. júl 2020

@danielahamar je to povinny odvod, ktory ti strhnu z vyplaty tak ci tak, tak preco to nevyuzit. Da sa to velmi pekne spravovat cez aplikaciu a kedze do dochodku daleko, ja mam vsetko v indexovom, kde su slusne vynosy, vlani zhruba 22%. Preco by som to mala darovat statu? Ale ak mas pocit, ze socialna poistovna ta zabezpeci lepsie, aj to je cesta.

jvlo
26. júl 2020

Prepad je už za nami, fondy sa už stabilizuju.

marci77
26. júl 2020

do 2.piliera sa da vstupit iba do 35rokov, kto uz ma viac, tak uz mu ho nezriadia ani keby chcel ....a ano, su aj sucastou dedicstva, ak by clovek zomrel skor ako dovrsi dochodkovy vek

danielahamar
26. júl 2020

@nelca84 ako vyzerá ta aplikácia, máš link? Ja mam 2 už 15r.,ale keby sa mam rozhodnúť inak, určite by som ho nemala a peniaze si odkladala a nedávala do papulky ani štátu, ani súkromnej nemeckej spoločnosti.

nelca84
26. júl 2020

@danielahamar je to aplikacia pre vub generali, neviem aku mas ty dss-ku

danielahamar
26. júl 2020

@nelca84 Allianz, skúsim pozrieť ci aj tam nie je nejaká a nie len raz za mesiac email.

marci77
26. júl 2020

napriklad NN ma online portal, tam si to viete pozriet hocikedy
v allianzi, ak dobre viem, tak chodia iba raz za mesiac vypisy do mailu a sms