Prenájom - uhradenie škody v byte

snazilka2021
16. mar 2023

Dobrý deň,
Chcela by som sa poradiť ohľadom bývania. Bývali sme cca 2,5r v prenájme. Nájomné sme platili. Nevznikol žiaden dlh.
Pred mesiacom sme sa odsťahovali z bytu do vlastného domčeka. Pri preberacom protokole sme sa dohodli s majiteľmi bytu že uhradíme škody vzniknuté v byte a to následne výmena podlahy v byte+ práca a gauč. (Máme len toto uvedené v preberacom protokole).
( Gauč sme zadovážili iný ale prišla mi smska od majiteľov že tento gauč nie je pre nich dostačujúci (bol nový, mala som aj doklad o kúpe) “Vraj sa tam nehodí”. Keďže som sa nechcela hádať tak sme sa dohodli pri preberaní bytu že zaplatím polovicu zo sumy kúpeného gauča. Nakoľko som neinformovala majiteľa o výmene gauča (gauč bol cca pred nami využívaný rok- bol vysedený a následne praskli nám nožky na gauči). Keďže majitelia sa nachádzali mimo Slovenska tak som to riešila na vlastné náklady.
Byt som riadne poupratovala a pri preberaní mi majiteľ nič nespomenul že je extrémne znečistený. Byt som aj vymaľovala na svoje vlastné náklady,vyčistila,umyla okná, vyprala závesy, v byte voňalo.
Keďže vznikla tam škoda na podlahe a chýbal tam gauč tak sme sa dohodli že do týždňa ma bude majiteľ kontaktovať. Majiteľ ma samozrejme nekontaktoval, cca už vyše mesiaca bývame vo vlastnom. Avšak majiteľ žiada odo mňa náklady:
Materiál podlahy + práca ( čo sme sa dohodli)
Gauč (taktiež sme sa dohodli)
A žiada na čom sme sa nedohodli:
Upratovací servis v hodnote cca 100€
Farba a podložka pod podlahu cca v hodnote 110€
Vraj bol stôl poškodený v sume 150€
Vraj stolička bola poškodená v hodnote 50€.
Vraj tanier originálny chýbal v mikrovlnnej rúre.
A vraj bol matrac extrémne znečistený ( poťah som vyprala).
Pri preberaní bytu si majiteľ jasne skontroloval funkčnosť mikrovlnnej rúry, varnej dosky, práčky, elektrickej rúry. Všetko bolo v poriadku.
Teraz po mesiaci odo mňa pýta peniaze za niečo čo nemám ani uvedené v preberacom protokole že na týchto veciach vznikla škoda. Nie som ochotná platiť upratovací servis (Telefónne číslo som nezmenila. Mohol ma kontaktovať že či súhlasím s upratovacím servisom a s ostatnými položkami.) Avšak ma absolútne nekontaktoval.
Faktúru o kúpe materiálu a aj ostatných vecí ( bločky) mi do prílohy neposlal.
Na svoje náklady vlastné som menila celú fábku + prácu zámočníka a samozrejme náklady jeho dopravy.cca 150€ Vyzvala som majiteľa aby mi v roku 2022 vyplatil túto škodu na účet. Nakoľko to nebolo z mojej viny. Majiteľ spomínal že má uzavreté poistenie na takéto prípady. Mal ma kontaktovať ako sa to následne vyšetrilo. Do dnešného dňa mi suma nebola pripísaná na účet. Ten týždeň po preberaní bytu som mala čakať na znalca ( z akého dôvodu sa podlaha poškodila ). Neprišlo mi nič. Majiteľ žiada o úhrade celej dĺžnej sumy do 30 dní. Som ochotná mu poslať peniaze za gauč a za výmenu podlahy ale nie za ostatné veci ktoré nemám uvedené v preberacom protokole že boli znečistené, poškodené. Ako mám postupovať pri takomto prípade?
Bývali sme tam 2,5r. 2,5r nič v tom byte nebolo spravené. Praskali im steny kde som jasne im napísala emial a aj prílohu som priložila ( neboli ochotní to ani opraviť).Balkón bol v brutálnom stave ( chcela som na svoje vlastné náklady ho upraviť a avšak správca bytu mi to nepovolil) celé tie 2,5r čo sme tam bývali nepriložili ruku k tomu aby ten byt vyzeral. Ja som sa starala o neho. Z hygienických dôvodov som vymaľovala byt na svoje náklady a aj tak mi dali zaplatiť vymaľovanie bytu + materiál a samozrejme aj upratovací servis. Nechápem čo čakali za 2,5 roka že im dám fungel nový,prerobený byt? Poprosím skúste mi napísať ako by ste sa vy zachovali. Ďakujem pekne.

andrea_82
16. mar 2023

presne takto by som mu to napísala, ako si to dala sem. Že si ochotná zaplatiť veci, ktoré boli v preberacom protokole, že ostatné náklady nemáš od neho ničím zdokladované, že byt bol skontrolovaný, uprataný a preto mu tieto náklady nevyplatíš. Upozornila by som aj na vady, ktoré si chcela riešiť počas prenájmu a že tieto náklady do dnešného dňa nemáš preplatené.

mogaa
16. mar 2023

Bolo treba si pofotiť byt pri preberaní a aj pri odovzdávaní...Pri odovzdávaní písomne spísať čo nie je v poriadku, lebo takto to bude len tvrdenie proti tvrdeniu....Majiteľ chce zjavne na byte ešte zarobiť, preto by bol fajn podpísaný preberací protokol aké nedostatky boli v čase odovzdávania bytu.....

mogaa
16. mar 2023

@snazilka2021 máš fotky ako vyzeral byt v čase odovzdávania?

animus
16. mar 2023

@snazilka2021 ja som to trocha nepochopila, vy ste poškodili podlahu a gauč?? Bývalá som v niekoľkých podnájmoch ale s niečím takýmto som sa ešte nestretla. Dokonca v jednom sme neboli spokojný so sedačkou a dohodli sme sa s majiteľom že kúpime novú a on nám ju celú preplatil. Keď sa pokazil sporák, tiež majiteľ nový preplatil. Tie veci majú svoju životnosť a ja ako nájomca nemôžem zato, že po napr. 20 rokoch už doslúži sporák. Keď sme maľovali, to sme robili na svoje náklady, bolo to z hygienických dôvodov a zasa tá malovka má veľmi obmedzenú životnosť ale meniť podlahu mi príde maximálne divné. Teda jedine že by ste ju naozaj neviem ako poškodili.

simca06022011
16. mar 2023

To co nebolo uvedene v preberacom protokole by som nehradila urcite. Bezne opotrebenie bytu si on ma ratat do najmu, ani by som pri odchode nemalovala atd, rozmyslela by som si aj tu pdlahu a ostatne veci, ci to je taky stav, ktory som ja zavinila za 2roky a je nutne tu podlahu menit, alebo je to proste tak, ze on chce mat novu. Upratovaci servis by som urcite neplatila, podla mna to on prehana, je to nejaky spekulant. Skoda ze nemas nejaku komuniakciu o tom gauci, ze ten jeho sa pokazil a vymienate ho za iny, alebo nech pride opravit. Nedavala by som mu ani polovicu na novy "podla jeho zelania", akby som to mala.

Naozaj objektivne by som sa na to pozrela, ci je to skoda naozaj taka, a ak vidim ze vymysla, ja by som mu proste povedala, ze len nech vymysla, neuhradim mu ani len tu podlahu :DDD Dalsia vec je, ze duuuufam, ze mas to pofotene, zdokumentovane, ale na toto clovek malokedy mysli... pravda je, ze co nie je v preberacom, je jeho problem... on si ten byt preraba mozno aj na ine ucely a chce od vas aby ste mu to zasponzorovala.

simca06022011
16. mar 2023

A stoly a stolicky, to si robi srandu hadam :DD naozaj, on chce nove.. najlepsie celu prerabku bytu by ste mu mali zatiahnut D

floki1994
16. mar 2023

@snazilka2021 hlavne sa nedaj...zaplatila by som to co je v odovzdavajucom protole ale az po tom co ti ukaze faktury...nic ine by som nehradila, nakolko este on je ti dlzny peniaze, ktore ti mal vratit uz minuly rok..tak ako si to napisala tu by som to napisala aj jemu (celu komunikaciu si odkladaj keby bolo treba) ...vyzera ze je to nejaky zmrd 🙂

snazilka2021
autor
16. mar 2023

@mogaa nie, nemám fotografie v čase odovzdávania. Ale v preberacom protokole je jasne napísané aké vznikli závady v byte.

savoya
16. mar 2023

Mala si si urobit fotky.Bez fotiek ….no neviem!

zojazoja
16. mar 2023

Preberali protokol, odovzdavaci protokol a nazdar. Co sa dialo minútu po podpísaní odovzdávacieho ho protokolu o odovzdaní bytu nie je tvoj problém.nic mu neplať. Platí odovzdávaní protokol keď ste odchádzali z bytu. Mal si to skontrolovať vtedy.

veronicka88
16. mar 2023

@snazilka2021 prenajímame byť,ak by naši podnajomnici odchádzali 1. Poriadne by sme si spolu spísali preberaní protokol+ foto(dnes už má mobil s foťákom hádam každý -ale teda 90% ľudí)a urobili by sme si fotky obe strany. Takisto ako aj merače. Nič čo by bolo mimo PP by som od nich nežiadala....

snazilka2021
autor
16. mar 2023

@animus Gauč sme vymenili. Bol používaný pred nami rok a jedného dňa sa nám nožky zlomili a nechcela som čakať dokiaľ oni prídu na Slovensko a zakúpia oni. ( Keďže dovtedy by sme asi sedeli na zemi). Riešila som z tohto dôvodu kúpy gauča na vlastné náklady.
Podlahu sme uznali že je potrebná výmena lebo bola poškodená. Ta podlaha sa proste odpájala od seba. Neviem dôvod. Mal to prezistiť znalec a malo sa to riešiť cez poistné. No nestalo sa tak…

luccija
16. mar 2023

@snazilka2021 bežne sa parkety môžu rozísť veď ten byt sa používal neviem príde mi to, že máte mu platiť všetko🙂to, čo je v odovzdávajúcom protokole nic viac.Stol, stoličku a všetky nedostatky si mal pozrieť a napísať do protokolu a nie teraz.Vobec by sa mi to nepáčilo a nech sa aj súdi.Ved na to ten protokol slúži, aby sa napísali nedostatky, všetky merače...napíš tu do poradne pravnicke

vamajka
16. mar 2023

@snazilka2021 majitel dal najlacnejsiu nekvalitnu podlahu a teraz j chce na tvoje naklady vymenit. Dobre to ma vymyslene. My sme pred 6 rokmi menili v celom byte podlahu /kupili sme kvalitnu/ manzel ju sam pokladal aj ked nemal ziadne skusenosti a podlaha je stale ako nova. Zaznicenu podlahu teda ozaj nemozes pokial ste nemali domace zviera, ktore by ju znicilo a ten gauc detto

luccija
16. mar 2023

On má ešte vašu kauciu?

aleshka_supermama
16. mar 2023

To je tak keď niekto prenajíma byt zariadi ho v low-cost lebo však načo viac investovať on tam nebude bývať.
Potom tam niekto býva 2/3r a začne sa to tam pomaly všetko ničiť opotrebovanim a majiteľ to dá preplatiť tomu kto tam býval. Tiez sme bývali takto v prenájme, majiteľka mala byť všetko v low-cost byte, ako sme tam bývali 4r tak sa 14r zaluzie začali od slnka doslova rozpadat dohodli sme sa ze polku zaplatíme. Keď sa niečo pokazilo došiel opravár chytal sa za hlavu kto to robil ze môžem byt rada ze sme susedov nevytopili za prácu som platila ja 40e ona to nepreplatila. Som rada ze uz tam nebývame 🙏 .

snazilka2021
autor
16. mar 2023

Serie ma najmä to že ešte som pristúpila na výmenu podlahy, výmena gauča ktorí im nepostačoval nakoľko sa im nehodil do interiéru 😑 a ešte mi dali uhradiť upratovací servis? Vždy u mňa bola čistota a poriadok. V byte mi vždy voňalo. Aj keď prišli na prehliadku bytu tak jeho vlastná sestra mi povedala že je tu čistota a vonia v byte tak neviem kde teraz je ako problém. To je akože vrchol drzosti toto. Dievčatá 2x dni som tam svojho času nechala. Som tam v noci maľovala s manželom aj so sestrou, som po 4 chodila lebo moja hlava mi vlastná nedovolila im vrátiť byt špinavý ( bol udržiavaný). Nechala som tam ešte čistiace za v hodnote 50€. Ešte pred odovzdaním bytu som rýchlo zmývala a oni tak. Tak neviem či aj druhý nájomca by toto spravil. Serie ma to nehorázne.

simca06022011
16. mar 2023

Nesúhlasila by som, a už vôbec nie za poškodenie parkiet ktoré sa odpajaju. Je to na *** urobená lacná podlaha a nie je to zničenie. Keď to spojí, zase to bude spojené. Určite by som nerobila novú. Tamta je roky stara, používaná.
Ale podla mňa si trosku naivná v tomto, zdokumentované to nemáš a ešte čakáš zr on si nájde znalca :D figu si nájde a kde a kto ho zaplatí? 🙂)

zojazoja
16. mar 2023

@snazilka2021 kľud. Rieš to s kludnou hlavou a len to co je na papieri. A do doby odovzdania bytu. Ak na preberacom protokole nebola žiadna výtka že treba ešte to a to doplatiť alebo opraviť na vaše náklady tak nech požaduje co len chce. To není tvoj problém. Kauciu vám vrátil? Platili ste kauciu na začiatku?

snazilka2021
autor
16. mar 2023

Kauciu nemá nakoľko sme sa dohodli že strhnú nájomné. Dohodli sme sa jasne že sa budeme navzájom kontaktovať o zaplatení vzniknutej škody. Dlh voči nemu nemám žiaden. Všetko je vyplatené. Energie vznikol preplatok nejakých smiešnych cca 20€. Vodu a kúrenie zistím až v máji. Ale jasne som mu povedala že nemám problém vyplatiť dlh ak by vznikol. Samozrejme že ak by vznikol preplatok tak ho následne žiadam o vyplatenie preplatku na účet. Číslo nemením a ani sa nechystám a email má. Nečakala som od nich takýto prístup a platenie vecí po mesiaci a bez súhlasu volanie upratovacie servisu a ostatných vecí.

veronikapetra
16. mar 2023

Co je mimo protokolu a po podpise, nie je tvoj problem. Fotky nie su podstatne, protokolom ste dohodli dve veci a zbytok je len nenazranost prenajímateľa. To je ako tie cedulky: "za hotovostne rozdiely mimo priehradky nezodpovedame.." Tak podla toho sa treba riadit. Stolicky a pod. su bezne opotrebenie, s cim pri prenajme treba pocitat.

snazilka2021
autor
16. mar 2023

Dievčatá, toto mám uvedené v preberacom protokole a nič viac. Písal to majiteľ bytu.

zojazoja
16. mar 2023

@snazilka2021 no tak stoličky a stol si moze nakreslit ked chce. to hradit nemusis. to nie je v odovzdavacom protokole, ze to bolo poškodene. V najomnej zmluve mate dojednane ako nahrady poškodenych veci? je tam nieco take uvedene?

saraxyz
16. mar 2023

@snazilka2021 opýtaj sa v skupine Právne poradenstvo. Ja osobne by som uhradila iba to, co je na papieri. Bol pri tom, keď si odovzdavala byt, napísal škody, nie je čo riešiť

snazilka2021
autor
16. mar 2023

Čiže podľa Vás neuhrádzať náklady spojené na hygienické maľovanie a následne aj za upratovací servis? Ten stôl a stoličku neriešim nakoľko nie som si toho vedomá a ani v preberacom protokole to nie je uvedené.

simca06022011
16. mar 2023

Nie neplatila by som mu nič a na tu podlahu tiež nie, ak.si nezavolal toho "znalca". A bez dokladov u duplom nie.

sono2
16. mar 2023

@snazilka2021 bože to nemôže byť pravda. My sme bývali v starom fakt trebalo dávať pozor 6 rokov a nemala som jednu chybu. Platila kauciu do bodky mi všetko vrátili.
Strašne

animus
16. mar 2023

@snazilka2021 škoda že bol mimo Slovenska, ak je pravda, že ten gauč bol len rok starý mal ho majiteľ reklamovať. Platiť výmenu podlahy mi príde choré, podlaha sa rozchádza keď je zle položená alebo je už naozaj stará, nikdy by som nepristúpila na platenie výmeny podlahy. Žiaľ, myslím že majiteľ vo vás zbadal ľudí, ktorí sa nechajú ľahko oklamať a rozhodol sa to využiť na plné gule. Neplatila by som nič, ak nevrátil zálohu, nech si ju nechá ako čiastku za ten gauč ale inak by odomna nevidel ani cent. Iba skúša koľko z vás ešte nie vytiahnuť.

zojazoja
16. mar 2023

@snazilka2021 náklady za hygienické maľovanie a upratovanie v žiadnom prípade nahradiť. Nemáš to v zmluve, že po skončení nájmu budeš platiť tieto náklady.

majusik1304
16. mar 2023

@snazilka2021 nič mu nepreplacaj, urobila si až až. Chce ťa len vyzmykat z €.