Prenájom nehnuteľnosti

natalka1919
2. apr 2023

Dobrý večer, chcela by som dať do podnájmu polovicu domu. V tom dome ja nebývam.
Co všetko k tomu potrebujem? Nikdy som nič neprenajimala ešte. Za prenájom by som chcela 250e a energie sú cca 180eur. Je lepšie keď by mi podnajomnici dali peniaze spolu a ja by som platila energie, alebo by mi posielali peniaze za prenájom a energie by sa prepisali na nich, aby ich oni platili? Ako sa to bežné robí, čo je lepšie? Ďakujem

zuzu003
4. apr 2023

Treba napisat nájomnu zmluvu, kde treba presne označiť zmluvné strany, predmet nájmu (presné vymedzenie priestorov), nájomné, úhradu za plnenia spojených s užívaním predmetu nájmu, splatnosť nájomného a úhrad za plnenia spojených s užívaním predmetu nájmu, dobu trvania nájmu, účel užívania predmetu nájmu. V nájomnej zmluve možno ďalej upraviť právo nájomcu prenechať predmet nájmu do podnájmu, zmluvné pokuty, depozit, dôvody odstúpenia od zmluvy, kontrolu predmetu prenájmu a ďalšie. Energie na najomcov neodporucam prepisovat a niektorí dodávatelia takúto službu ani neumožňujú. Nezabudnut potom na registracnu povinnost voci danovemu uradu.