Prenajímateľ nechce vrátiť kauciu za byt

barbiiika1810
21. máj 2019

Ahojte mam taky problem.pred mesiacom mi prenajimatelka oznamila zrusenie najomnej zmluvy z dovodu ze potrebuje spat byt. Mame 2 mesacnu vypovednu lehotu, cize byt musim odovzdat 1.7.mame podpisanu zmluvu, zvlast papier o zaplateni podpisany a overeny notarom.prenajimatelka mi cez fb massanger ked mi oznamovala ze potrebuje byt slat a ze mi poslala papier o vypovednej lehote oznamila, ze kauciu mi vrati pri obhliadje bytu v hotovosti. Byt sme uzivali tri roky brali sme ho zariadeny v zmluve je opisany tak vseobecne ze co sa tu nachadza. Po troch rokov je potrebne vykonat nejake menaie upravy v byte o com som prenajimatelku informovala. To je vytepovat koberce a maly syn odrhol kusok tapety folie z nabytku v obyvacke(jw tu taky lacny nabytok za cca 120e) plus malovanie co by sme ani neboli povinny kedzea byt vymalovany ani nebol. Prenajimatelka prisla osobne k nam pozrela veci a dohodli sme sa na ich vysporiadany a podotykam mame na to este mesiac a ozaj su to banality. Napriklad ze sme jej znivili koberec,zniceny nie je iba je sem tam zafulany kedze sa nam hrali deti no nie. Je taka chyba ktora by sa nedala odstranit napriklad tepovanim. Akonahlevysla z bytu napisala mi ze nech v byte nic nerobim lebo ona mi. Aj tak kauciu nevrati.

barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@barbiiika1810 nikdy s nami nemala problemy s platenim a podobne veci. Su to iba ozj banality alevo zavady ktore sa daju opravit.nie je to nejak trvalo poskodene ze bysa to muselo nahradit novym. A este byt sme prijimali s automatickou prackou ktoru som ju poprosila aby si ju vzala ze ja mam vlastnu,na to mi povedala ze ona ju nema kam dat.pracka sa po dvoch tyzdnich pokazila-vyhorela zaruku na nu uz nemala. Vymenila som za svoju. Teraz som jej sama od seba navrhla aby neboli nejake problemy medzi nami ze ja jej tu svoju tu necham ako nahradu za jej pracku. Aj ked som nemohla za to ze vyhorela nesposobila som to ja nejakym neadekvatnym pouzivanim. Na to mi povedala ze nemusim ona si kupi druhu. A teraz na mna vytiahla ze ked jej ten koberec vytepujem a nabytok opravim aj tak mi kauciu nevrati lebo som jej pokazila pracku.
Co mam podla Vas robit? Obratit sa na pravnika? A hlavne je ze mame este mesiac na to aby sme byt dali do poriadku, v byte je chyba iba bezne opotrebovanie.

namornicka
21. máj 2019

Platíte jej mesačne nájomné? Kaucia je v akej výške? Ak s vami takto jedná, ja by som jej (zatiaľ) nezaplatila poslednú splátku, čo by malo byť výška kaucie. S tým, že by som jej to povedala už teraz, že sa chceš jasne dohodnúť čo a ako, ako s kauciou, čo opraviť, čo nechať tak. Na čom ste sa dohodli si zapíšeš (tie hlavné body), podpíšete to obe strany. Aby bolo stanovisko a dohoda jasná, nie podľa toho ako sa vyspí.

veronnica080
21. máj 2019

@barbiiika1810 tak v konečnom dôsledku kaucia je na to, že ak sa prenajímateľovi niečo v byte zničí, nemusí ju vrátiť, ale môže si za to byt opraviť 🙂

barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@veronnica080 Vies lenze toto su veci ktore su bezne opotrebovanie to ze je koberec necisty neznamena ze si moze nechat kauciu ked sa ved da vytepovat ktore ihradim ja na vlasne naklady. Nie jento znicene tak ze by si musela kupit nahradu ale ozaj
@namornicka

namornicka
21. máj 2019

@veronnica080 áno, ale treba to jasne formulovať, čo kto opraví či zaplatí, koľko eur z kaucie sa na to použije. Nie raz tak a potom inak.

barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@namornicka riadne som jej zaplatila posledne najomne nedovolila nam to odbyvat hoci v zmluve mam ze si to mozem odbyvat. Prijala si to takto tak som suhlasila

barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@namornicka Ona tu bola a normalne sme sa dohodli medzi sebou ze koberce vytepujem a zavadu na nabytku odstranim tak aby ona ho mohla nadalej pouzivat bez toho aby musela vrazit don nejake peniaze

barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@namornicka A ja mam este mesiac na to aby som dala byt do poriadku.a sama uviedla ze kaucia sa vrati ak byt bude v stave akom som ho prebrala. Ved ona mi tymto padom ani nedava sancu to nejak opravit.ja by si sama nedovolila nieco nesparvit alebo nenahradit ak by to bolo pokazene. Dokonca maly roztrhal take to papierove tienidlo na stojacej lampe,v zmluve lampa ani nie je uvedena no ja sama som dala objednat novu nie taku istu lebo taku som nezohnala iba iny tvar ma na vlastne naklady

tiimka
21. máj 2019

@barbiiika1810 zalezi co je v zmluve ake co viem tak podla zakona za opotrebenie veci spôsobené riadnym užívaním nájomca nezodpovedá. To ze si zaplatila najomne si dobre urobila, mohla by ta za to zazalovat, lebo argument ze ti nechcela vratit kauciu by na sude neobstal, najomne a kaucia sa totiz vzajomne nezapocitavaju. Myslim ze pravo je na vasej strane, vsetko vsak zalezi na zmluve a trochu ma zneistuje ta pracka. Chcelo by to pravny pohlad na vec, vidiet zmluvu. Len neviem ci platenie pravnika a natahovacky vam v konecnom dosledku stoja za to. Stava sa ale casto, ze ked protistrane pride list od pravnika, zlakne sa a radsej peniaze alebo cast penazi vrati. Treba si to zvazit, popripade spytat sa pravnika, najlepsie znameho, ci ma vobec vyznam sa do toho pustat. Pretoze niektori pravnici zoberu hocico aj ked vidia ze nema sancu vyhrat len aby zarobil.

domi129
21. máj 2019

Kauciu moze vratit az po rocnom zuctovani.

barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@domi129 rocne zuctovanie budeme mat teraz v maji.mame stale preplatky

barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@tiimka Vies lenze mna ta pracka ani tak nezaujima kesze som jej navrhla nahradu za tu jej pokazenu.v zmluve je ze zavady sa maju odstranic byt sa ma dat do co najlepsieho stavu.

tiimka
21. máj 2019

@barbiiika1810 poradte sa s pravnikom, podla mna mate pravo na vratenie kaucie. Zatial urobte vsetko co je vasou povinnostou podla najomnej zmluvy, komunikujte s nou pisomne, aby ste mali dokaz.

lubik87
21. máj 2019

Aká je výška kaucie ? Zbaliť koberec , práčku , lampu čo si kúpila teda všetko čo je tvoje a.co ona považuje za zničené a ide.to.kupit.nove

tiimka
21. máj 2019

@tiimka v niektorych pripadoch sa totiz moze stat ze porusenim niektorej povinnosti zo strany najomnika nemusi prenajimatel vratit kauciu. Tak si na to dajte pozor. Lenze ja az tak najomne zmluvy neovladam. A ako som spominala, snazte sa mat komunikaciu pisomne.

tiimka
21. máj 2019

@barbiiika1810 znicene a bezne opotrebovanie je rozdiel. Pri beznom opotrebovani nemusi nic kupovat nove ani za to platit.

barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@tiimka koberec sa bezne opotrebuva ak dobre viem... Kedze lietat nad nim neviem.ona tvrdi ze sme koberec znicili..podotykam koberec je potrebne vytepovat nie je znicneny a roztrhany.

barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@barbiiika1810 Ani sa nepara ani nic podobne.

simca06022011
21. máj 2019

@barbiiika1810 kolko mesacnu kauciu mate uhradenu?

barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@tiimka Ale tak ved to je jedno ci ja da tohondam alebo nedam peniaze hlavne je to aby to bolo odstrane nahradene ak sa to da aby ona do toho uz peniaze nemusela davat.

barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@barbiiika1810 Ja mam byt vratit taky aky bol a nie ze mam na to mesiac ona mi vyhlasi ze mi ju nevrati lebo jej nestaci vytepovanie koberca

barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@barbiiika1810 Ked sme sa este osobne na tom tak aj dohodli

barbiiika1810
autor
21. máj 2019
barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@simca06022011 My sa na niecom dohodneme otoci sa chrbtom a povie nieco ine lebo ona sa rozpravala so svojou mamou.najprv tvrdila ze nabytok kupila ona v okay predajni a v sprave pisala ze nabytok tam kupila jej mama

simca06022011
21. máj 2019

No ja by som jej uz od vypovede neplatila najomne, ale citam, ze ste jej to vyplatili. Bezne opotrebenie, malovanie, udrzba je vzdy na prenajimatelovi. AK sa mu pokazi pracka, cokolvek ona si ma uhradit vsetko. V zivote som ziadne opravy na byte prenajatom nerobila, kolkokrat som ho este aj dostala v spinavom stave. JEdine co by som urobila je upratala, koberec vytepovala a pekne cakala kauciu spat. Nema na nu narok. Kto vie ci probelm nie je to, ze na nu proste nema. Mama jej bude velmi mudra, taka ta mudrlantka, co chce dobre dcere, ale skuste sa fakt poradit s pravnikom, aj tu su na to poradne a skupiny. Zadrzanie 400EUR kaucie kvoli folii a spinavemu kobercu je odveci. 3 roky su 3 roky...

simca06022011
21. máj 2019

@barbiiika1810 inak je jedno kto to kupil... ak sa prenajima zariadeny, vas to nemusi trapit vobec.

tiimka
21. máj 2019

@barbiiika1810 ja si myslim ze koberec ani ostatne veci nebudu problem, to podla mna nie je dovod na to aby vam nevratila kaucium. Osemetna je ta pokaze praca. Hoc za to nemozete. Pretoze mate to pisomne ze sa pracka pokazila nie vasou vinou? kde ta praca teraz je? Zobrala si ju prenajimatelka ci je u vas v byte? Opravar by zrejme vedel zistit ci sa pokazila cudzou vinou alebo nie. Ale ak si ju prenajimatelka zobrala a nemate cierne na bielom o tom co a ako sa stalo s pokazenou prackou, moze prenajimatelka klamatat ze jej pracka "zmizla" a bude si to chciet stiahnut z kaucie. A neviem ci ma pravo odmietnut vasu ponuku a to nahradit pokazenu pracku vasou prackou.

barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@simca06022011 ves to som jej aj povedala ze mna nezaujima co na to jej mama ja som zmluvun uzatvara s nou a nie s jej mamou.

barbiiika1810
autor
21. máj 2019

@tiimka Pracka je v byte.ja mam nahradit skodu tak aby sa to dalo pouzivat a nie ze kupit novu.a to mam este aj spravy o dohadovi zebsom jej to navrhla a ona povedalanze nemusim nechat ta jej bola aj tak stara a ona si kupi novu.

tiimka
21. máj 2019

@barbiiika1810 tak ked to mate pisomne to je super. Tak potom by som pohrozila pravnikom.