Prenajímam byt. Kde všade sa musím nahlásiť?

iwa1
22. jan 2011

Ahojte,

mam dilemu...Priatelov byt sme dali min. rok do prenajmu a prihlasili sme sa na DÚ, kvoli prideleniu ICO. Chcem sa opytat ci neviete ci sa musim este niekde hlasit alebo ci mi nevyplyvaju nejake dalsie odvody 🤐 dakujem za odpoved....lebo zmiatol ma kolega z prace,ktory mi vravel, ze musim prispievat po novom do SP sumou cca 46 €/mesiac, tak ako to je?

hada
22. jan 2011

musis do konca 31.3 podat danove priznanie z dani z prijmu a po novom do konca januara sa nahlasit k svojej zdravotnej poistovni, lebo aj prijem z prenajmu je vychodiskom pre zdravotne poistenie, ale tam ti uz poradia

dzeni
22. jan 2011

ano, dobre si to vymysleli, tahaju od nas odkial sa da, do konca januara to treba nahlasit aj zdravotnej poistovni ☹ a tam podla vysky prenajmu ti vyrataju kolko treba este davat aj im.

zoja
23. jan 2011

iwa 1, ak si na RD tak nemusis platit preddavok, ale v konecnom dosledku sa tomu nevyhnes pri rocnom zuctovani, vyrataj si vsak kolko ti vyjde zaplatit dan a rozrataj si to na mesiac a podla toho zaplat tu preddavkovu ciastku, aby si nemusela doplacat potom naraz, do konca januara musis ist do zdravotnej poistovne s DIC co ti pridelili na danovom urade pri registracii , tam vypises tlacivo - daju ti ho na informaciach, ja som to absolvovala minuly tyzden, mala som stastie lebo som sa vopchala dopredu a necakala v tych neskutocnych sorach co tam teraz su 😉

zoja
23. jan 2011

a tu mas vzorec

najomne x pocet mesiacov - 500eur (nezdanitelne minimum) , od toho si odrataj vydavok ( bud skutocny alebo pausalny 40%) vysledok vydel koeficientom 2,14 a vyslednu sumu vynasob 14%, vyjde ti dan, ktoru musis odviezt zdravotnej poistovni a ak to vydelis 12 mesiacmi tak mas preddavok , ktory by si mala platit uz teraz od januara (do 8dna nasledujuceho mesiaca to musi byt uhradene)

zoja
23. jan 2011

ale ak je majitelom bytu len tvoj priatel, tak to co som vravela neplati, on pravdepodobne bude musiet platit minimalne tých 46 aj nieco eur, ale to nech si zavola do zdravotnej poistovne tam kam patri on a tam mu povedia co a ako, len nezabudnite na to , ze termin je do konca!! januara

martina1305
23. jan 2011

nie nahodou do Socialnej poistovne to treba nahlasit???

zoja
24. jan 2011

so socialnou poistovnou to nema nic spolocne, je to odvod do zdravotnej poistovne v ktorej si poist 🙂 ena

hada
24. jan 2011

zojka, ja mam iny vzorec, ci mozno mi to nemysli a je to na rovnako: najomnex12 mesiacov, z toho minus pausalne vydaje 40% alebo ozajstne a od toho rozdielu minus 500 EUR, ale uz tam nic neviem o tom koeficiente 2,14

dadis
25. jan 2011

no ja som volala do Dovery, tam mi na callcentre vobec nevedeli povedat, kolko budem mesacne platit...aj ked som povedala, ze to potrebujem vediet, pretoze o tu sumu budem musiet to najomne navysit...vraj pre mna by to mala byt ciastka 46€, je to minimalny odvod pre SZCO, aj ked SZCO nie som, ta baba mi to ale vraj nevie stopercentne potvrdit, pretoze sa to moze este do konca roka zmenit, ked som potrebovala vediet, ze aky je teraz stav, tvarila sa slecna velmi tajomne 😝 .......som z toho jelen, podala som si aspon prihlasku ZP, vobec tam nemali ani ten kod tej zmeny...tak som tam iba slovne napisala prijem z prenajmu a som zvedava, co mi z toho vyjde pri rocnom zuctovani ZP...

zoja
25. jan 2011

hadi ten vzorec je zo zdravotnej poistovni a aj na googli si to najdes ak si zadas ako vyratat odvod za prenajom do zdrav.poistovni 😉 , ten koeficient a to kratenie 14%danou je tam dolezitý na vypocet ciastky, tak isto na stranke najdete kto preddavky platit musi a kto nie, len ako som pisala v konecnom dosledku sa na konci roka tomu nikto nevyhne pri RZZP, takze radsej aspon minimum ako nic, ja mam podnajom za 520eur, mesacne a dala som si preddavok 23eur - preplatok vratia na zaklade ziadosti a radsej preplatok ako to potom tam naraz vycalovat 😀

zoja
25. jan 2011

a kazdy kto byt prenajima sa tymto rokom SZCO stava automaticky

e.vacka
26. jan 2011

Zoja tak teraz som odpadla...tiez prenajimame byt, nahlasili sme to na danovom urade, pridelili nam ICO, ale na zdravotnej poistovni sme to nenahlasili, ci je to automaticky? Danove si si robila sama? a u zamestnavatela ako? Kedze prenajimame byt, tak si danove robim sama 😝 síce ešte vôbec neviem ako, ale to nejako poriešim...a teraz u zamestnavatela kvôli zdravotnemu mám dačo vypisovať, ako to robis ty? Akoze fakt sa neviem pohnuť..... 😖

zoja
26. jan 2011

e.vacka do konca roka musis nahlasit zdrav.poistovnu, vid prispevky vyssie, danove si robim sama a rocne zdravotne budem riesit az o rok, kedze tento rok to este netreba, volame si ok?

babatko37
27. jan 2011

@e.vacka V zdravotnej poistovni sa musis nahlasit sama, nie je to automaticky. Termin je do 31. januára 2011. Používaš DIČ, ktoré pridelil Daňový úrad aj pri komunikácii so Zdravotnou poisťovňou.

opica
27. jan 2011

baby, ja som to uz zahlasila. ale tych 46 eur nie je pravda. pytala som sa na to z ZP. ved to je aj somarina, ked nieco prenajimas za par korun, aby si do ZP davala skoro polovicu z prenajmu.
aj ked dufam,ze to zrusia a uz to nebude treba robit. ved to je strasne, o chvilu sa mi nebude oplatit prenajimat, ked budu vydavky vyssie ako to, co zarobim...uz ma tento stat rozculuje 😎

tin007
27. jan 2011

@opica davas chybne rady. kazdy, kto prenajima a dostane DIC od DU sa musi prihlasit do ZP kvoli zdravotnym odvodom. v pripade, ak je prijem z prenajmu jedinym prijmom, mozno dohodnut so ZP znizene mesacne odvody (nie tie min 46 EUR, ale menej)

dadis
27. jan 2011

@tin007 no teda ja v tom mam riadny gulas...mne na callcentre v Dovere povedali, ze preto , ze som poistencom statu (som na RD), vztahuje sa na mna ten min 46€...keby som pracovala, vraj by to bolo ine..nejakych 14%, ak sa nemylim..ako to teda je? ake znizene mesacne odvody? vies mi v tejto veci poradit?

tanitta
27. jan 2011

ahojte..
otazka DU a ZP si automaticky nahlasuju aj medzisebou IČ?.... vdaka...

dadis
27. jan 2011

@tanitta nenahlasuju, do ZP si musis poslat prihlasku osobitne

kristinka123
27. jan 2011

baby a neviete ako je to ak prenajimate byt ale nemate z toho ziaden zisk? Kamoska prenajima byt svojej sestre s tym, ze za nu plati len najom, kym je v zahranici a jej do vrecka nejde nic. Dnes sme o tom viedli strasne dlhu diskusiu, kedze to nema ako dokazat, ze od nej nedostala ziadne peniaze musi sa aj tak nahlasit? Potom vlastne z coho by mala platit to poistenie. Normalne spolu spisali zmluvu, v ktorej stoji, ze jej bude len ten najom platit. Nevieme sa z toho vysomarit, takze za kazdu radu som straaaasne vdacna 😉

dadis
27. jan 2011

@kristinka123 ako chce...moze sa zahlasit na DU, dan aj tak nebude platit, ak bude zaklad dane po odcitani nakladov 0 (+ je tam aj nezdanitelne minimum), moze sa nahlasit aj na ZP, ale poistenie aj tak nebude platit, ak nepresiahne jej rocny prijem 500€.

tanitta
27. jan 2011

@dadis takze plati ...ked prenajimam iba za "moje vydavky" znamemu... a teoreticky mi nevychadzaju ziadne dane treba tak ci tak sa nahlasit do ZP podla zakona nie?... je to povinnost?....ja som prihlasena na zatial iba naDU a takze v takomto pripade musim na ZP.. aj tak?..ked prijem ziadny..

emil5
28. jan 2011

Tiež sa nám "vyskytla" taká situácia. Prihlásiť sa treba na DÚ a potom do zdrav.poisťovne. Doporučujem v žiadnom prípade neplatiť preddavky pretože...( čísla si pre ilustráciu vymyslím )
Ak na preddavkoch zaplatíte viac ako by bol skutočný odvod predpokladajme cca 500€/rok, vypočítajú čiastku ktorú treba zaplatiť a ak by mali vrátiť 100€, tak z toho si ešte stiahnu "opäť" 20% DPH, takže sa vráti iba 80€. Nerozumiem finančnej politike nášho štátu. Rozumnejšie si zvoliť preddavok 0, vypočítať si približne koľko bude tých 14% a približnú čiastku si niekam odkladať ( nejaký podúčet, do ponožky atď...)

renab
28. jan 2011

@tanitta V každom prípade sa musíte nahlásiť do ZP a najlepšie bude si stanoviť nulové preddavky.

dadis
28. jan 2011

@tanitta prihlas sa...tlacivo je na nete,posles postou, buduci rok riadne spravis zuctovanie ZP, podla toho co pises by ti mala vyjst 0...vsetky povinnosti splnene...

zoja
28. jan 2011

emil5 a kde si nabral , ze si stiahnu 20% z toho co by ti mali vratit 😕

zoja
28. jan 2011

ak mate pridelene DIC tak sTE POVINNE ZAHLASIT sa aj do zdrav.poistovne!! len neodporucam zo spekulacie DIC rusit a zacat prenajimat na cierno, lebo ten kto uz raz to DIC pridelene mal a zrazu ho teraz zrusi tak si to danovaci budu kontrolovat ci to bolo opravnene a to je uz trestny cin, tak pozor na to 😝
vyhodu maju tí, ktorí doteraz nikde nic nanahlasovali , tým padom nemusia nic riesit , teda ak to maju medzi sebou a najomnikom osetrene nejakou dohodou 😉

babatko37
28. jan 2011

@kristinka123 ahoj, ak je rocny najom nizsi ako 500 EUR, nie je povinnost registrovat sa v zdravotnej poistovni.

zoja
28. jan 2011

kristinka, ak by v mojom byte byvala moja sestra len za naklady, tak to nehlasim na danovy urad, to akoby si byvala v rodicovskom byte a vasi byvali uz niekde inde 😉 a ked nemas pridelene DIC tak nemas povinnost nahlasit ani na zdrav.poistovnu

ja som napr. vobec nevedela , ze danovemu netreba hlasit ak byt prenajimam len kratkodobo, napr. na dva-tri mesiace 😕

zoja
28. jan 2011

babatko ak niekto mesacne prenajme byt co ja viem len za 100eur tak uz musi podat danove, pozor to nie je cistý zisk rocne tých 500 eur !!