Predaj chaty cudzincovi

5. júl 2024

Ahojte ak by sme predali chatu cudzincovi - Ukrajinec. Je tam v niečom rozdiel ?

fido69
5. júl 2024

Nie je tam rozdiel. Cudzinec musí mať na Slovensku adresu pre doručovanie písomností. 😉

vevesh
5. júl 2024

@fido69 fakt? Cize ktokolvek moze kupit nehnutelnost len tak na sk, ak ma €€€ na ucte? Pytam sa tak blbo, lebo v inych statoch eu to nie je tak jednoduche....

fido69
5. júl 2024

@vevesh Obmedzenia sa týkajú len poľnohospodarskej pôdy. Inak je vsetko vymeniteľné za peniaze.

autor
5. júl 2024

@fido69 ďakujem

melanta
5. júl 2024

@vevesh len tak sme kúpili nehnuteľnosť v inej krajine Európy a chystáme sa na ďalšiu. Bolo to úplne jednoduché. Asi by to bol problém v Severnej Kórei, ale inak áno, ak máš €€€ môžeš kúpiť jednoducho nehnuteľnosť takmer hocikde.

laurita285
5. júl 2024

@vevesh my sme tiež kúpili nehnuteľnosť v škandinávskej krajine bez problémov, navštívili realitku, vybrali nehnuteľnosť, previedli peniaze do úschovy a bolo.

zuzanka.zuzu
5. júl 2024

@vevesh v ktorej EU krajine nie?

vevesh
5. júl 2024

@zuzanka.zuzu v nemecku. Ono to nie je, ze neda sa- da sa zakon obist, ale jednoducho €€€ na konte nestacia - stale hovorim o tom, ze v tej krajine clovek nebyva a nema ziadny vztah, len chce kupit nehnutelnost, lebo medved....

zuzanka.zuzu
5. júl 2024

@vevesh tipovala som skôr Švajc a tipovala som že to obmedzili pre cudzincov napr.výškou ceny nehnuteľnosti, napr.že až od 500 000 alebo také niečo 😉 inak týka sa to aj občanov EU či len si reagovala na toho UA?

vevesh
5. júl 2024

@zuzanka.zuzu vseobecne. Napriklad zcista jasna si slovak nemoze kupit nehnutelnost v nemecku, aj ked ma neobmedzeno na konte. Ak uz isty cas si v nemecku, ze mas urcite vazby k statu, tak ano. Aj belgicko malo obmedzenia, ale neviem este ci to za tych 20 rokov nezmenili...

melanta
5. júl 2024

@vevesh to máš odkiaľ? Kúpa nehnuteľnosti v DE je úplne jednoduchá, nepotrebuješ v tej krajine žiť ani mať k nej nejaký vzťah. Proste rozhodneš sa kúpiť tam byť, ako napríklad investíciu na airbnb a proste stačia peniaze, nie je to nijak komplikované a už vôbec nie je potrebné obchádzať zákon.

haley7897
5. júl 2024

@vevesh ma pravdu. Len tak kúpiť nehnuteľnosť v cudzej krajine nieje samozrejmosťou. Jasné, sú krajiny kde sa to bez obmedzení dá, mnohé však obmedzenia majú. Môže to byť minimálna cena ktorú musí cudzinec investovať, môžu to byť vymedzené zóny v ktorých môže nehnuteľnosti vlastniť, v niektorých prípadoch musí v krajine pobyvat nejakú dobu bud pred alebo po kúpe... Každá krajina má svoje regulácie takže ma tiež prekvapilo, ze my nemáme ziadne 🤷🏽‍♀️

guudy
5. júl 2024

@vevesh aj my mame nehnutelnost v krajine eu, inej ako melanta. A bez problemov, stacili € na ucte.

melanta
5. júl 2024

@haley7897 máme v Španielsku. Teraz uvažujeme o byte v Mníchove, ktoré je v Nemecku, o ktorom vevesh píše že sa to tam nedá len tak. Už sme sa o tom bavili s realitkou, advokátom aj notárom, úplne bez problémov kúpa bytu pri centre. Keď sme kupovali Španielsko, riešili sme možnosti aj na Sardínii, Sicilii, Grécku, Chorvátsku, všade to bolo možné úplne bez problémov. V severských krajinách je kúpa nehnuteľnosti pre cudzinca dostupná. V Luxembursku viem že je to možné. Karibik či Blízky východ detto, rovnako s tým nie je problém v Ázii ako Bali a pod. V akých krajinách si riešila kúpu nehnuteľnosti a bol s tým problém?

haley7897
5. júl 2024

@melanta nepovedala by som problém... Len každá krajina môže mať vlastné regulácie. A v EÚ budú spravidla ine pravidlá pre EU citizens a non EÚ. Napríklad sme pár rokov dozadu zvažovali kúpu nehnuteľnosti na Malte - pre mňa by problém nebol, muž (US obcan) by mal iné podmienky - permit úradov na Malte a tuším tam bola minimálna investícia niekde nad 200k. V Európe tuším Lichtenštajnsko a island môžu kupovať nehnuteľnosti len residenti. Neviem ci aj nejaké iné krajiny vrámci Európy to tak majú. Teraz napríklad pozerám Oman a ten ma vymedzené zóny pre cudzincov kde môžu vlastniť pozemky a nehnuteľnosti. Tým ze si EÚ občan, tak tieto veci tak nepocítis, aspoň nie v Európe, ale mnoho krajín regulácie bezne ma.

vevesh
5. júl 2024

@melanta v nemecku sa da jedine obidenim zakona, ak nemate vztah v nemecku a nezijete tu a ani ste tu nezili. Ako vam to realitka preda, to uz nie je moj problem- ako som povedala, existuju moznosti obidenia zakona. Ale peniaze na konte v nemecku teda nestacia...

zalka
13. júl 2024

No napr. V BG kúpiš apartmán, byt v pohode ale nepredaju ti pôdu pod nehnuteľnosťou len právo užívať. Pôdu v BG môžu len právnické osoby kúpiť. Takže verím, že každá krajina má dáke špecifikum.