Predaj bytu s vecným bremenom

bojazlivamama
30. júl 2016

Ahojte kočky 🙂 Nájde sa tu niekto kto by mi poradil ? Dostala som do daru byt od staršieho rodinného príbuzného, je to cca 3,5 roka. Darca chce ísť z bytu k nám do rodinného domu a tak sme sa dohodli na predaji. Na byte je ale zriadené vecné bremeno na doživotné právo užívania bytu. Ako som písala darca súhlasí s predajom a trvalý pobyt by sme nahlásili u nás ak byt predáme. Je možné predať byt s vecným bremenom ? A k tomu druhá časť otázky 🙂 Ako to je s platením dane z predaja nehnuteľnosti ? Čítala som nejaké články aj komentáre a som z toho jeleň ☹ V darovacej zmluve nie je uvedená hodnota bytu aká bola v r. 2012 a nemám to ani odhadnuté. Vraj sa to robí aj spätne, teda že teraz si dám urobiť odhad aká bola hodnota bytu v r. 2012. Ak odhadca určí cenu trebárs 50 000 EUR a ja ho predám za 60 000, platím daň z celej sumy alebo len z tej rozdielovej teda 10 000 EUR ? Nájdu sa tu dobré duše čo mi poradia ? Veľmi pekne vám ďakujem za odpovede a príspevky. Pekný víkend želám 🙂

meichen
30. júl 2016

Zruste vecne bremeno.

sissy27
30. júl 2016

@bojazlivamama je možné predať byt s vecným bremenom, ale len idiot by taký byt kúpil 🙂 trvalý pobyt je len formalita, v skutočnosti nie je nutné bývať na adrese trvalého pobytu a ani to nijako nerieši právny vzťah k danej nehnuteľnosti. Ale v byte, kde má zriadené doživotné právo užívania, môže kedykoľvek prísť a zostať... Takže kupca na takýto byt ťažko nájdete. Ale dá sa to jednoducho vyriešiť na katastri zrušením vecného bremena.

mandy29
30. júl 2016

Tak ako pisu vyysie zruste vecne bremeno a co da tyka dane tak pokual vam to nepinahla tak pockajte kym prejdu 5 rokov od darovania bytu a neplatite dan,inak sa plati z rozdielu medzi znaleckym posudkom a predajnou cenou.ale...da sa to pokual si viete vybavit znalca tak vam vie urobit taky znalecky ze tam nebude velky rozdiel 🙂

bojazlivamama
autor
31. júl 2016

@mandy29 no vidíte o dani so niečo zistila na nete ale jeden realiťák mi povedal že z darovanej nehnuteľnosti sa daň neplatí čo som pozerala ako puk.

bojazlivamama
autor
31. júl 2016

@sissy27 takých idiotov je potom asi pol republiky. Veď dohodou o odstránení vecného bremena si dáme napísať hocikedy aby bol LV bez tejto ťarchy. Takže v tom až taký problém nevidím.

bojazlivamama
autor
31. júl 2016

@meichen Ďakujem za radu a poviete mi kto píše tú dohodu ? Notár alebo aj právnik ? A koľko to asi tak stojí a kolok v akej cene sa k tomu dáva pri návrhu na vklad ?

sissy27
31. júl 2016

@bojazlivamama nechápem potom prečo si sa na to pýtala v pôvodnej otázke, keď v tom máš jasno... ale teda som úprimne prekvapená, že niekto dobrovoľne vysolí kopu prachov za nehnuteľnosť s vecným bremenom, normálne by pre mňa bolo, aby predávajúci najprv odstránil vecné bremeno a potom pýtal peniaze...

bojazlivamama
autor
31. júl 2016

@sissy27 no veď to, že najprv odstrániť VB a potom predať. Lenže je veľa ľudí čo hľadajú bývanie a nevadí im VB keď sa dá odstrániť. A všetko je vecou dohody.

fidorka7
1. aug 2016

@bojazlivamama tak veľa šťastia s hľadaním takých dobrodruhov, ktorým podľa teba nevadí vecné bremeno. ja takých okolo seba nepoznám... načo to komplikuješ? presťahujete príbuzného, zrušte VB a potom byt predajte.

bojazlivamama
autor
2. aug 2016

@fidorka7 takže dobrodruhov tohto druhu je habadej, lebo na LV bývajú rôzne ťarchy a kto má záujem tak kúpi. A mimochodom už mám dohodu o zrušení VB 😀 a šupuje na kataster...jupíííííí ... a byt je už v predaji 😀 😀 😀

bojazlivamama
autor
2. aug 2016

@sissy27 neviem čo je podľa teba kopa prachov...ale vôbec nechcem veľa 😎 takého byty sa predávajú aj o 20 tisíc viac, ale to už je fuk...

mmmarta
5. aug 2016

Kupujuci by na takyto byt urcite nedostal hypoteku a v hotovosti uz nekupuje takmer nikto. S vb uz vobec nikto.

bojazlivamama
autor
5. aug 2016

Ale dostali, by ste sa čudovali...a koľkí...a byty či domy sa na 80% kupujú na hypotéky.

mmmarta
5. aug 2016

Urcite nie. Som znalec a ak napisem do posudku vb dozitie ziadna banka vam neda hypoteku. Ale ako citam uz ste dali odstranenie vb tak to je ok

steanly
Odpoveď bola odstránená
Zobraz