Prebratie dávok po smrti poberateľa

17. júl 2024

Ahojte. Chcem sa opýtať tých čo majú skúsenosť.
Ak niekto kto poberal dávku v nezamestnanosti, zomrie, je možné aby jeho blízky vedel prebrať po ňom poslednú dávku, ktorá sa posiela, s tým že donesie rodný list na sociálny úrad a dokáže že je jeho potomok? Dávka mala byť vyplácaná pár dní po smrti.
Nespadá to do dedičského konania? 🤔

viky_21
17. júl 2024

Ak je to tak ako pri dôchodku tak na tu dávku nárok nemáte. Keďže sa vypláca mesiac vopred. Môj otec zomrel 1. deň v mesiaci. Dôchodok mu aj tak prišiel ale potom si ho sociálna poisťovňa stiahla s5. Ale možno sa mýlim

autor
17. júl 2024

@viky_21 ďakujem za odpoved. Tu nejde o mňa, žiaľ daného človeka dcéra, hlásala že jej volali zo sociálnej poisťovne, deň pred pohrebom, aby doniesla rodný list a následne vraj presunula dávku(dávky?) na svoj účet. Nie som znalec, preto sa tu pýtam či by také niečo bolo možné. Ja viem tak že aj toto by malo spadať do dedičstva alebo zaniknúť.

isis234
17. júl 2024

Dávka v nezamestnanosti sa neplatí mesiac vopred, ale za predchádzajúci mesiac. V tom čase ešte žil.
Nie som v tomto znalec. Ak jej poradili, aby dávka prišla na jej účet, možno to nebude spadať do dedičstva.
Notári si vedia vyhladať v databáze všetky údaje. Isto sa ti tu ohlási právnik
@viky_21 keď zomrie, už nevyplatia dôchodok. Preto ste ho museli vrátiť. To je iné