Práva a povinnosti, ak dieťa vo veku 3r ide do škôlky

spartakt
23. nov 2018

Ahojte... chcel by som sa spytat ake su oznamovacie povinnosti v pripade manzelky ked dcera dovrsi 3 roky a v pripade ze by chcela manzelka manzelka ostat nadalej doma ako poistenec statu z titulu starostlivosti o dieta do 6r bez nepriazniveho zdrovtneho stavu. Aky dlhy cas moze (musi) dieta stravit v skolke. Co a kam treba oznamovat? a na co ma narok? skratka chce sa vyhnut povinnosti hlasenia sa na urade prace v pripade ze si nenajde pracu... za vsetky odpovede vopred dakujem...

mogaa
23. nov 2018

Tak nahlasuje sa to na SP(možno aj zdravotka) , manželka nebude mať nárok na nič - len štát za ňu platí poistné a dieťa môže ísť do škôlky max na 4 hodiny, ale nemusí ísť vôbec....

evittam
23. nov 2018

@spartakt Na SP nic-ta to rieši automaticky. Na UPSVaR nahlásiť kde sa dieta nachadza kvoli rodinnym pridavkom. Ak chce byt poistencom štátu aj v ZP tak dieta môže chodiť do skolky len na 4h, v takom prípade sa treba prihlásiť do ZP ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov.

spartakt
autor
23. nov 2018

@evittam dakujem.... ak bude stav taky ze dieta bude normalne v skolke cely den... tak ZP bude platit teda kto? musi sa v tomto pripade chodit hlasit na UPSVaR??

evittam
23. nov 2018

@spartakt No buď samoplatca alebo sa evidovat ako uchádzač o zamestnanie s čím prichádzajú aj povinnosti.

spartakt
autor
23. nov 2018

@evittam dakujem velmi pekne za odpvoede... tymto je jasne asi vsetko... ak pojde dcerka do skolky nahlasi sa to na urade prace a tak isto sa tam bude musiet prihlasit aj manzelka... to inac aj urad prace alebo potom ZP kontroluje ze kolko je dieta v skolke? ci si to nahodne preveruju v skolkach? alebo je tam nejaky prepojeny databazovy system? 🙂

evittam
23. nov 2018

@spartakt To netusim. Nastuduj si zakon o Zp-hovori jasne. Ci si to skontroluju ja netusim. Ak áno zaplatíš spätne.