Pracovný pomer plus živnosť

adriana1980
14. dec 2021

Ahojte. Chcela by som sa spýtať, či to niektorá tak mate, že ste normalne zamestnaná s pracovnou zmluvou na neurčito a zároveň mate zriadenú živnost. Zaujímalo by ma aké sú v tomto prípade odvody zo živnosti do zdrav.poisťovne, sociálnej poisťovne a dane. Len pre upresnenie, príjem zo živnosti budem mať 200-300eur mesačne.Ďakujem

draik
14. dec 2021

@adriana1980
V prvom roku si zvolíte preddavky na zdravotné, v ročnom zúčtovaní ZP vypočíta a určí na ďalší rok. Do SP pri daných príjmoch platiť nebudete.

loginexistuje
14. dec 2021

len si over v praci ci mozes mat niekde nie je povolene mat zivnost na ten isty predmet podnikania ako je na PP

adriana1980
autor
14. dec 2021

@loginexistuje V praci to už mám zistené. Ďakujem

loginexistuje
14. dec 2021

@adriana1980 zdravotne preddavky si mozes dat aj nulove a potom doplatis v zuctovani pri takom prijme v pohode a consa tyka dani tak neviem coho sa tyka zivnost ci sa ti lepsie oplati ist na pausalne vydavky tam si danove aj sama urobis

ivkazba
14. dec 2021

@loginexistuje v rovnakom obore nemôže pracovať či podnikať podľa zákonníka práce, čiže to ani v pracovnej zmluve mať nemusí. Niekde práveže do pracovných zmlúv dávajú to, že nemôže zamestnanec podnikať alebo pracovať ani v inom obore.

oli18
14. dec 2021

@ivkazba to ozaj nemôže podnikať človek v tom istom odbore, v akom má pracovnú zmluvu?

ivkazba
14. dec 2021

@oli18 nie resp iba po odsúhlasení zamestnávateľom. Paragraf 83 zákonníka práce hovorí konkrétne, že: Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa.

oli18
14. dec 2021

@ivkazba dakujem
Neplati na sudnych znalcov nejaka vynimka?

ivkazba
15. dec 2021

@oli18 nie, výnimka je na publicistickú, pedagogickú či umeleckú činnosť. Takže ak by chcel niečo písať v rámci svojho oboru alebo učiť či prednášať, tak môže.