Práca na živnosť

timka6
29. apr 2018

Ahojte,
je tu prosim niekto, kto by mi vedel poradiť, čo všetko obnáša práca na živnosť, aké ma povinnosti živnostník, pripadne moze si niečo uplatnit ak je evidovaný na úrade prace ? Či všetko musí platiť, ako je to s daňovým priznaním ?
Ďakujem

mogaa
29. apr 2018

Živnostník ak podniká, nemôže byť evidovaný na ÚP. Inak si povinná platiť odvody a podávať Daňové priznanie. Prvý rok ak máš príjem do určitej sumy tak nemusíš byť prihlásená so sociálky a tým pádom ani platiť odvody,ale následne sa ti to nezarátava ani do dôchodku a nemáš nárok ani na vyplácanie "PN-ky", keďže nie si poistená ,ale zdravotku platiť musíš. Ak začínaš podnikať, tak na UP sa dá vybaviť príspevok na podnikanie, podmienky ti poskytnú tam, ale musíš podnikať min.2 roky inak musíš príspevok vrátiť.

malykonik
29. apr 2018

1.Vybaviť na upsvar príspevok na podnikanie, ak sa ti to oplatí. 2.Založiť živnosť na živnostenskom úrade. 3.nahlasit sa na platenie odvodov do zdravotnej poisťovne (minimum sa stanovuje každý rok, teraz tuším okolo 64€/mes.). 4. Požiadať o pridelenie DIČ na daňovom úrade. 5. Prvý rok nemusia platiť odvody do sociálnej poisťovne, ale ak chceš (materská,pnka) môžeš sa registrovať ako dobrovoľný samoplatca

malykonik
29. apr 2018

A daňové priznanie budeš podávať o rok do 31.3.2019, podľa výšky príjmov. Možno daň platiť ani nebudeš, keďže do cca 4800€ sa neplatí, resp aj po odpočítaní paušálnych výdavkov možno platiť nebudeš. Ťažko povedať

timka6
autor
29. apr 2018

@mogaa, @malykonik ďakujem dievčatá, toto všetko by som zvládla, vybaviť živnosť na živnostenskom, prihlásiť sa na daňovom, a tiež zdravotné a ostatne by som si chcela platiť kvôli PN, asi hneď od začiatku.
Ako je to prosim ale s tým prispevkom na podnikanie, da sa vybaviť cez úrad prace alebo treba ísť niekde inde ? Asi to nie je ľahké vybaviť?...
A to daňové sa ako počíta, su to nejaké percenta z príjmu? Čo to je po odpočítaní paušálnych výdavkov ? Ďakujem

lucia814
29. apr 2018

Pri pausalnych vydavkoch si nemusis viest uctovnictvo, jednoducho zo svojich prijmov si odpocitas 60% a odvody, zvysok je tvoj cisty zisk. Pri tej socialke si to dobre rozmysli lebo min. to je okolo 150e mesacne, ak si napr. 10dni s dietatim na ocr dostanes nejakych 70e. Dobrovolne platit socialku sa myslim oplati len starsim kvoli tomu aby sa im to ratalo do dochodku

marusia12
29. apr 2018

@timka6 ja by som príspevok nežiadala... obratom ti príde určite kontrola a určite ti niečo nájdu a príspevok budeš musieť vrátiť... toto je tak neskutočne vychcaný štát 😀

mirkakab
29. apr 2018

@marusia12 Podnikám 7 rokov, príspevok som brala a kontrola mi URČITE neprišla. Momentálne sú podmienky prísnejšie, ale myslím že za pokus to stojí.

timka6
autor
29. apr 2018

@lucia814 môžeš mi to prosím ukázať konkrétne na nejakom príklade ( napr. 12000 príjem za cely rok) tie výdavky sa nemusia dokladovať ? ( ja pravdepodobne nebudem mat výdavky okrem tých odvodov )?A z akej sumy teda budem platiť tu daň a koľko ?

mirkakab
29. apr 2018

@timka6 Ked z tejto sumy odpočítaš 60% - nezdanitelnú časť na danovníka - zaplatené odvody (beriem do úvahy aj na socialne aj na zdravotné za celý rok cca 2400eur) tak vychádza daň cca 120 eur.

timka6
autor
29. apr 2018

@mirkakab t.j. 12000 - 7200 - 2400 = 2400
Ako si prosim vyrátala tých 120 EUR ? To je mesačne ?

timka6
autor
29. apr 2018

@lucia814
A to sociálne by som si odkedy musela začať platiť povinne ak by som začala so živnosťou od 1. Júna tohto roku ? Kvôli tej PN sa to asi moc neoplatí si dobrovoľne platiť, čiže je to lepšie teraz ešte využiť ze platiť nemusím ?

malykonik
29. apr 2018

@timka6 áno vôbec sa neoplatí platiť dobrovoľne odvody ...min sú okolo 150€/mes. a keby si bola zrovna aj mesiac na PN, tak dostaneš len okolo 200€.... Povinne budeš platiť odvody len vtedy, ak za tento rok zarobis viac ako cca 4800€ (presnú sumu neviem) tak potom ti sociálka pošle list, že od 1.7.!2019 budeš každý mesiac platiť odvody, a to v akej výške, ti oni tiež vypočítajú

malykonik
29. apr 2018

Tie paušálne výdavky...daňové priznanie ti urobí účtovníčka, nie je to také jednoduché a stále sa tie sumy menia. Príjem - mínus zaplatené odvody - nezdanitelna položka na daňovníka - paušálne výdavky 60%...a vyjde daň ktorá sa platí jednorázovo (teda nie mesačne)....neviem ale, či som tie mínusy napísala v správnom poradí.
Paušálne výdavky znamená to, že reálne nevieš doložiť bločky (nemáš kanceláriu, auto, atď) tak preto si ich uplatnis paušálne vo výške 60% z príjmu.
Príspevok na podnikanie sa žiada na upsvar, nájdi si na nete podmienky v tvojom meste

timka6
autor
29. apr 2018

@malykonik
Prosim ta a ta nezdaniteľná položka to je tých cca 3800 € , to si tiež možem odrátať a z tej výslednéj sumy je to 19%? Čo ak mi výde nula ? Nemohla by si mi to prosim ukázať na konkrétnom príklade, môžeš mi prosim napísať do IP ?

malykonik
29. apr 2018

@timka6 áno presne, tých 3800€. A potom z výslednej sumy sa vypočíta daň. Ak vyjde nula, tak neplatis nič 🙂 žiaľ neviem ti ukázať konkrétny prípad, lebo nie som účtovník, skús nájsť nejakú skupinu na MK. Nechcem písať bludy, tak pisem len to čo viem naisto, tiež som živnostník

malykonik
29. apr 2018

@timka6 myslím, že zbytočne to budeš riešiť dopredu... Nikdy dopredu nevieš koľko zarobis a ako vravím, aj tie sumy sa každý rok menia, teraz napr dvihli paušálne výdavky..

oliva276
29. apr 2018

V prípade, ak dostane dotáciu z UPSVaR, nebude musieť vykazovať skutočné náklady a nie paušál? - alebo to už neplatí?

mirkakab
29. apr 2018

@timka6 Ešte nezdanitelná položka cca 1800 a z výsledku 19% daň

mirkakab
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mirkakab
29. apr 2018

@timka6 prepáč cca 3800

gabriellka
29. apr 2018

Pocita sa to prijmy-vydavky-odvody-nezdanitelna cast. Vyjde ti nejaka suma a z tej platis dan. Ak ti nevyjde platit tak neplatis

timka6
autor
29. apr 2018

@gabriellka a tu nezdaniteľnú časť si možem uplatnit vždy ?

gabriellka
29. apr 2018

@timka6 to si uplatnujes v danovom priznaní raz ročne.
napr. zarobíš 10000
10000-6000(paušálne výdavky) - 360(prípadne iná suma - výška odvodov)-3803,33(nezdanitelná časť) a už si na nule, daň neplatíš
zarobíš 20000, odrátaš 12 - odvody - nezd.časť ak ti vyjde základ dane napr.5000 € tak daň vychádza okolo 1000

timka6
autor
29. apr 2018

@gabriellka ďakujem ti pekne, a nevieš ako to je potom s vyrátaním odvodov, ako to sociálka počíta ? Je lepšie si platiť to čo vyrataju? Alebo len to minimum ?

juliet86
29. apr 2018

@timka6 socialka sa rata podla prijmov z roku predtym. Prvy rok nic. Ak vies dobre vyuzit pridpevok tak si ho zaziadaj. Ja som ho dostala a ziadna kontrola nebola. Vydokladovala som ho ako bolo treba

malykonik
30. apr 2018

@timka6 ak zarobíš za tento rok viac ako cca 4800€ (presnú sumu neviem), tak od budúceho roka od 1.7. budeš platiť odvody do sociálky, ale toľko koľko ti oni vyrátajú - a tú sumu si potom POVINNÁ platiť každý mesiac.. takže to nie je tak, že ty si určíš že budeš platiť len minimum...

malykonik
30. apr 2018

minimum sa platí len vtedy, ak si dobrovoľný platca, alebo ak ti sociálka vypočíta že platiť budeš len to minimum (čo sa stať môže, ale aj nemusí). Ak si už raz povinná platiť, si závislá na tom čo ti sociálka určí, vždy podľa príjmov rok pozadu. A zdravotné odvody sa dokonca platia podľa príjmov dva roky pozadu, ale to ťa nebudem už pliesť.
Preto sa môže stať, že jeden rok zarobíš veľa a potom rok budeš platiť vysoké odvody, pritom tvoje príjmy môžu byť v tom čase už nižšie, ale to nikoho žiaľ nezaujíma

timka6
autor
30. apr 2018

@malykonik to je fajn, nepletieš ma, chcem vedieť čo najviac, a hľadám najskôr informácie tu, a chcem si nájsť aj nejakú účtovníčku ašpoň pre začiatok, a nevieš ako rátajú tie odvody, prípadne na nejakom príklade, ak by sa ti dalo....

malykonik
30. apr 2018

@timka6 fuuuu... no, myslím že ak zarobíš cca 12000€/rok tak do sociálky budeš platiť niekde medzi 160-180€/mes. Ale to by si musela toľko zarobiť teraz ešte do konca roka, aby ti vyšla povinnosť platiť od 1.7.2019. Ak do konca roka toľko nezarobíš, ale až za budúci rok, tak tieto odvody do Sociálky budeš platiť od 1.7.2020.
Ale pozor, ak zarobíš teraz do konca roka viac ako 4800€, tak ti od 1.7.2019 vyjde povinnosť platiť minimálne odvody -niekde na úrovni 150€/mes.
Účtovníčku ti zatiaľ netreba, stačí ti na začiatku budúceho roka nájsť niekoho kto ti spraví daňové priznanie - doložíš jej naraz všetky podklady spolu, bez toho sa to aj tak nedá. Doložíš jej výšku príjmov, sumu ktorú si zaplatila ako odvody, a ona ti všetko ďalej vypočíta.
Čo sa týka sociálky, to nie je také jednoduché vypočítať koľko budeš platiť a ako sa to ráta - skús si pohľadať na stránke socpoist.sk
Myslím že zbytočne sa tým teraz zaoberáš, keď je to všetko ešte len o fiktívnych číslach. Ak by sa ti nedarilo, vždy môžeš živnosť zrušiť.

Čo sa týka zdravotky... Na začiatok budeš platiť minimálne odvody. Zdravotka ti sama vypočíta, ale až v lete 2019 (podľa tvojho daň.priznania, robia to automaticky), že či máš nedoplatok alebo preplatok na poistnom. A zároveň ti určia sumu, ktorú budeš platiť po celý rok 2020 mesačne. Takže v roku 2020 budeš platiť zdravotku podľa toho, koľko si zarobila tento rok.

A zase v roku 2021 budeš platiť v závislosti od toho, koľko zarobíš v roku 2019.