Povedia mi v Sociálnej poisťovni, či som adoptovaná?

28. apr 2024

Povedia mi v sociálnej poisťovni či som adoptovana? Myslím podľa toho či mi ide rodičovský dôchodok.
Ďakujem

kacena4
28. apr 2024

ak si adoptovana mas v rodnom liste uvedenych adoptivnych rodicov a tym ide rodicovsky dochodok takze o adopcii sa nedozvies skrze tohto, a hlavne socialna poistovna ti nebude zdelovat interne zalezitosti

januska12323
28. apr 2024

Keď si adoptovana tak si v právnom zmysle dieťa adoptivnych rodičov.

autor
28. apr 2024

@kacena4 takto to nezistim. Otec 2x oženil, mama zomrela. Zomrel aj otec. Viem, že niečo riešili. Tato druha matka je dementna.

tora23
28. apr 2024

Možno matrika v mieste narodenia? Nemali by mať aj pôvodny rodný list? 🤷🏽‍♀️

autor
28. apr 2024

@tora23 neviem. Bývam daleko

clementine171
28. apr 2024

Však keď sú rodičia po smrti, načo riešiš rodičovský dôchodok, nemajú ho komu vyplácať.

tora23
28. apr 2024

Vieš čo asi by som aspoň zavolala, možno ťa budú vedieť nasmerovať ako sa k tomu dopátrať. Lebo úprimne sama neviem. Zaujalo ma to, lebo tiež som sa ako dospelá dozvedela, ze mam staršieho brata ktorý bol adoptovany. Akurát naša mama to držala v tajnosti. Tiež netuším ako sa k tomu dopátrať a tým ze nežijem na Slovensku sa do toho na diaľku ani nepustam. Ale to je iné, lebo tu ide o teba, nie ďalšiu osobu.
Tusis napríklad krvné skupiny rodičov? Porovnať ci je teoreticky možné že si/niesi ich?

andrea_82
28. apr 2024

Socialna poistovna ti to nepovie, oni tieto udaje nemaju. Obratila by som sa skor na urad prace, socialnu kuratelu, oni ti skor budu vediet poradit, kde patrat. Alebo organizacia Navrat, oni s tymto maju skusenosti.

hipuska
28. apr 2024

Však choď na matriku. Hocijakú. Rodný list ti vystavia na počkanie. Aspoň mne tak

tora23
28. apr 2024

@hipuska nevystavia oni ale po adopcii nový rl kde by boli adoptivny rodičia zapísaní namiesto bio?

cawes
28. apr 2024

Ak si adoptivana a nevies/vies o tom zistis to len na matrike v meste narodenia pri nahliadnuti do priginalnych zaznamov.

cawes
28. apr 2024

Btw. Pise sa tam kto boli rodicia v case narodenis cize ak si adoptivana tak original matka.

autor
28. apr 2024

@clementine171 nie, tato druha matka stále žije. Preto rieisit či si má osvojila alebo nie

tora23
28. apr 2024

Oh počkaj, čiže ty vieš, kto boli biologicky rodičia, len chceš vedieť ci ťa otcova druhá manželka po smrti prvej adoptovala?

autor
28. apr 2024

@tora23 áno, presne toto

tora23
28. apr 2024

A kto je ako matka uvedený v tvojom rl a kedy bol vystavený? Ak by ta adoptovala mala by si vystavený nový rl. Koľko si mala rokov keď sa otec znova oženil?

januska12323
28. apr 2024

Opakujem, v rodnom liste máš uvedených rodičov. Ak ťa adoptovala otcova druhá žena bola by tam napísaná ako matka.

autor
28. apr 2024

@tora23 8. Otec nikdy nič nevybavil. Zrejme ani nový rodný list.

tora23
28. apr 2024

No, adopcia by bez toho aby tvoj otec niečo vybavil neprešla. A je to pomerne zdĺhavý proces...

autor
28. apr 2024

@tora23 mala som cca 8 rokov. To asi všetko vybavovala 2matka. Moj otec bol taky spomalený a nikdy nič nevedel

tora23
28. apr 2024

Nie, bez neho by to nešlo.

tora23
28. apr 2024

Mali sme v rodine takúto adopciu, trvalo to pomerne dlho, x návštev zo sociálky, súd...

betulinka1
28. apr 2024

Rozhodnutie sudu o adopci sud posiela priamo na matriku, Cize ak nemas novu matku v rodnom liste, tak ta neadoptovala. Ak chces mat uplnu istotu, skoc na okresný sud miestne príslušný v case, kde si byvala ako 8 rocna, na infocentrum a daj tam udaje otca a tvoje a spytaj sa ci evidujú nejake rozhodnutie na meno otca alebo tvoje. Mozno ta nenajde v PC lebo elektorinizacia zacala az okolo roku 2002-2003, a pred tym sa to zapisovalo iba do knih. Ale Kazdopadne si myslim, ze tam by to vedeli vyhladat. Skusila by som ist touto cestou.

autor
28. apr 2024

@betulinka1 ďakujem

cacianka
1. máj 2024

Veď si pozri svoj rodný list, kto je v ňom uvedený.
Prípadne si na najbližšej matrike vyziadaj nový rodný list - odpis- kópiu, ak si ťa nebiomatka adoptovala, tak je v ňom uvedená . Všetky matriky sú napojené na centrálnu sieť, odvšadiaľ vidia všade záznamy.
Ja som riešila záznam z r.1987 úplne inde ako bol vykonaný

sulavikova
1. máj 2024

Skúste napr. matriku a tam centrálny register obyvateľstva, možno by vám vedeli pomôcť.