Potrebujem živnosť na predaj vlastnoručne robených vecí?

macickarebeka
30. sep 2013

V poslednej dobe si vsimam ze coraz viac mamiciek si privyrabaju tak ze predavaju vlastnorucne vyrobene hracky, oblecenie, torty a podobne, Na tejto stranke je tiez vela takych mamiciek, preto pisem svoju otazku sem. Aj ja si chcem takto privyrabat, kedze kvoli zdravotnym problemom nemam sancu najst si pracu(ked ma zdravy clovek problem najst si pracu o co vacsi problem ma chory) V ziadnom pripade vsak nechcem robit nic nekale. Potrebujem zivnost na to aby som mohla predavat tie vecicky alebo netreba?

macickarebeka
autor
30. sep 2013

Este nic nepredavam, chcem mat istotu ci musim mat tu zivnost alebo nie.

talula
30. sep 2013

@macickarebeka podla mna nepotrebujes, mozes si to predat na sashe, bazosi alebo inej inzertnej stranke, alebo ked chces aj osobne... pokial nevyrabas vo velkom a nepredavas to v obchode, tak naco....

pikino
1. okt 2013

potrebuješ živnosť pokial niečo začneš predávať, je to zavesené na nete je jedno či je tých vecí 1 alebo 100 je to neustály aktívny predaj a potrebuješ živnosť. jasne, že môžeš predávať aj na čierno, pokial na teba neprídu. Nie je to o tom či predávaš vo velkom alebo v malom, niečo vyrábaš - chceš za to peniaze - živnosť.

ela2710
1. okt 2013

@pikino podla mna nie je sanca, aby zarobila pri vlastnorucnych vyrobkoch taku sumu, aby vobec platila odvody, ani ked robis pre avon, oriflame, atd.netreba zivnost a tiez ide o aktivny predaj, nepoviem, keby slo o podnikanie typu cukrarne, ale ked ide o par torticiek rocne, tak to na zivnost nie je, taktiez pri bazarovom predaji netreba zivnost

pikino
1. okt 2013

@ela2710 bazarový predaj je iné ide o jednorazový predaj.

ak predáva svoje veci zavesené celú dobu na internete ide a sústavnú činnosť za učelom zisku. Daňový urad nebude rozlišovať či predáva "iba trochu" alebo zarába miliony. Pri predajcoch avon a oriflame to majú ošetrené tipujem zmluvami.
kde predajcovia su iba sprostredkovatelia s nejakou proviziou. Ešte raz pokial bude svoje vecičky predávať po známych,kamaratom atd..... nemajú ako na nu prísť. Akonáhle ich zavesí napríklad na sashe ale na konika medzi profi
môžu ju pokutovať, AK na ňu prídu. Viem, že 3/4 ludí tu čo predáva určite nemá žiadnu živnosť, ale to neznamená, že je to legálne. Veľa je o tom popísané práve na sashe stránke, treba to tam trošku preluskať.

ultra
1. okt 2013

@pikino no hod sem ustanovenie zakona ktory presne o tom pojednava - pretoze tvoje tvrdenia su na zaklade nemoze lebo som citala ze nemoze...

Ked radite tak svoje tvrdenia aj o nieco hmatatelne oprite inac je to iba - pocula som.....citala som.....

ultra
1. okt 2013

@ultra zivnost by bola potrebna ak by islo o sustavnu a opakovanu cinnost.

Ak si zalozi e-shop - musimat zivnost. Ak predava veci na objednavku - musi mat zivnost.
Ak predava rovnaku vec opakovane viacerim zaujemcom a ma ju stale v ponuke - musi mat zivnost.

Ustrikuje si jeden sveter a nepaci sa jej tak ho zavesi do bazaru na net a preda ho ako 1 kus - ide o bazarovy predaj - nepotrebuje zivnost

pikino
2. okt 2013

@ultra ale ved o tom presne píšem. nepíšem o vecičkách zavesených v bazáre veď čitajte poriadne , píšem o tom ked niečo vyrobí a zavesi do eshopu ako je sashe a profesionály na MK , nepíšem o predávaní svetru ktorý sa jej nepáči, ona píše že sa tým chce živiť, chce vyrábať a zarábať na tom- jasná opakovaná činnosť za učelom zisku. A zákony su pokial viem na nete zavesené. stačí si preštudovať. Ja som si tiež chcela založiť živnosť vyrábala som šperky, takže som si toho luskala dosť. Nakoniec som to vzdala lebo by som ovela viac zaplatila na odvodoch ako naozaj zarobila.

ultra
2. okt 2013

ak ti mozu preukazat opakovanu a sustavnu cinnost - tak zivnost treba. Pokial to chce skusit a preda za rok 5 vyrobkov tak jej zivnost netreba.

ultra
2. okt 2013

ne to kludne skusi - ked je to pojde - spravi si zivnost. Naco by si hned robila zivnost. Ved nestraste.

jakobsapple1
25. dec 2013

Mna by toto tiez zaujimalo, rovnako ma zaujima ci existuje nejake nezdanitelne minimum. napr. Ak si clovek svojou cinostou rocne zarobi napr. 500 euro, co nie je velka suma. Zda sa mi to nezmyselne ze je na to potrebne mat zivnost a platit si odvody.

bielavrana
2. jan 2014

@macickarebeka

Živnosť, resp. obchodnú spoločnosť potrebuješ ak podnikáš. Podnikanie je sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Teda pokiaľ predávaš svoje výrobky iba príležitostne, nie sústavne, nič vybavovať nemusíš

lila77
29. jan 2014

@bielavrana pekne si to povedala a jasne

majka1980
2. feb 2014

Hlavně, pokud tě nikdo někdo nenahlásí, tak šance, že si toho všimnou úředníci, je fakt nulová.

bibi23
3. mar 2014

prosím vediete si niektorá penazný denník či knihu príjmov a výdajov? potrebovala by som s niečím poradit. dík

neosokrates
22. feb 2015

Potrebujem živnosť aj keď chcem predávať výrobky zdravotne postihnutých ľudí ako charitu?

mares60
11. nov 2016

takze chcete povedat,ze ked sa postavim na trhoch napr.pred vianocami mozem predavat moje vyrobky bez nejakych povoleni...?

lucinkaboz
18. nov 2016

@pikino co je neustaly aktivny predaj, nemas pravdu, aktivny predaj nie je definovany, na sashe je mnozstvo vyrobcov bez zivnosti, čo nepredávaju stovky eur mesacne...a su tam roky. male ryby, ktroré nebude za tisic eur rocne nikto nahanat

lucinkaboz
18. nov 2016

@mares60 nie, nemozes, bez pokladne
jedine zeby si bol umelec

janniik
26. nov 2018

Pozdravujem mamičky, ako to je s príležitostným predajom "z dvora"? Mám záľubu v bylinkách a bylinkových sirupoch, kompótoch, výživách a domácich džemoch. Stále toho narobím veľa. Všetky produkty sú mojou ručnou prácou a keďže mám toho prebytok, nikdy to nestihneme spotrebovať, občas by som z toho možno niekomu posunula, no neviem ako, keďže to nechcem riešiť živnosťou - išlo by fakt iba o pár eur, ale ani nelegálne. Počula som, že je v tomto prípade potrebné zaregistrovať sa na regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, viesť evidenciu a vystaviť príjmový pokladničný doklad. Stačlo by to? Ďakujem pekne za rady.