Potrebujem povolenie na predaj handmade výrobkov na vianočných trhoch?

bibiankaa
29. nov 2023

Neviete mi poradiť? Keby chcem predávať vlastnoručne vyrobené drevené dekoračné predmety na obecných vianočných trhoch, potrebujem na to nejaké povolenia, alebo otvorenú živnosť? Ďakujem za všetky rady.

alenah31
29. nov 2023

@bibiankaa známa bude teraz od soboty predávať hand made šité detské veci + deky a vankúše do kočíka na trhoch v TN - samozrejme má živnosť na túto činnosť + z mestom zmluvu o prenájme stánku - drevenej búdky (to ju stálo 2.500€).

dori2
29. nov 2023

@bibiankaa urcite potrebujes povolenie od mesta ktore to poriada- vacsinou za to platis, a tiez zivnost. moja mamina predava medovniky a aj registracnu pokladnicu musi mat.

bibiankaa
autor
29. nov 2023

@alenah31 tak vianočné trhy čo organizuje obec sú v rámci vianočnej akadémie, ktorá bude trvať maximálne 2 hodiny

bibiankaa
autor
29. nov 2023

@dori2 bude to v rámci vianočnej akadémie, ktorú usporadúva škola, nič veľké len obecná akcia

alenah31
29. nov 2023

@bibiankaa to ale bolo treba napísať hneď na začiatku - na štandardných obecných/mestských Vianočných trhoch to ide cez zmluvu, s povoleniami, registr. pokladňou....toto nemám tušenia, však sa zbehni opýtať na obec - minimálne nejakú registráciu bude treba a nie sa len tak postaviť so stolíkom a predávať.

bibiankaa
autor
29. nov 2023

@alenah31 v popise som uviedla že sú to obecné vianočné trhy ... skúsim sa informovať 😉

dori2
29. nov 2023

@bibiankaa aha, tak to nemam sajn

alenah31
29. nov 2023

@bibiankaa obecné/mestské vianočné trhy trvajú celé vianočné obdobie a trhy v rámci vianočnej akadémie či školskej vianočnej predajnej akcie trvajúcej pár hodín je veľký rozdiel. Tú vianočnú akadémiu bolo treba spomenúť - to si asi každé mesto/obec koriguje samo🙂

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima172
29. nov 2023

@bibiankaa Ja by som sa šla spýtať rovno na obecný úrad, tam ti poradia na 100%. Myslím, že na obecných trhoch by mohlo stačiť len nejaké povolenie od obce ale to je len môj tip.

suzitok
29. nov 2023

u nas tiez byva pred Vianocami výstava handmade vyrobkov spojena s predajom. nikto tam nema na to ani povolenie, ani zivnost, ani pokladnu. myslim, ze z tejto cinnosti sa smie mat zisk do 500€, ale mozno mám zle informacie

lenka34k
29. nov 2023

@bibiankaa povolenie na predaj na vianočných trhoch potrebuješ, vydáva ho obec, keďže chceš predávať vlastnoručne vyrobené predmety k žiadosti o predaj na trhovom mieste priložíš čestné vyhlásenie o tom, že výrobky sú originálom diela alebo jeho rozmnoženinou (§ 3 ods. 4 písm. d) zákona č. 178/1998 Z. z.), a keďže budeš predávať do 30 dní v kalendárnom roku, nemusíš mať e-kasu, pretože si nepodnikateľ

bibiankaa
autor
29. nov 2023

@suzitok Tak predpokladam, že môj zisk bude max okolo 150€ ak vôbec

bibiankaa
autor
29. nov 2023

@lenka34k super ďakujem na info.. už som stresovala, že sa z tejto akcie odhlásim lebo robiť si živnosť pre pár eurám by bola veľká strata

lubkovaandrejka
29. nov 2023

@suzitok presne ako pise suzitok.

bibiankaa
autor
30. nov 2023

@lubkovaandrejka super ďakujem

zaba22
9. dec 2023

@bibiankaa prosím ťa, ako si dopadla? Ja som sa takto prihlásila na trhy u nás, tiež na 3 hodiny pri akcii. Obecný úrad mi povedal,že nepotrebujem k tomu vôbec nič a včera tam nabehli daňováci 🤦🏾‍♂️ neviem ako ti ľudia dopadli, ale som rada,že som tam nesla

bibiankaa
autor
14. jan 2024

@zaba22 to vážne, uf 🥴.. k nám nikto našťastie neprišiel v deň trhov sme podpísali papiere kde sme uviedli že nemáme registračnú pokladňu a jedna sa o príležitostny predaj