Pomoc s OČR

adrianka7d
27. okt 2022

Ahojte maminky, mam takú otázku určite uz niekto z vas riesil podobnu situáciu tak prosim poradte lebo kazdy si ma len pohadzuje, dnes som mala ine nervy... V pondelok idem na hospitalizaciu, a mam otázku mam 2 r syna, budem snim doma muz , potrebujeme ocr, detska dr nam ju nechce dat, a povedala ze nam ju musi dat muzov obvodny, o tom samozrejme pochybujem no zavolala som tam, samozrejme sestricka mi povedala ze mi ju musi dat detska lekarka, co mam teraz robit? Kto vam vystavil ocr?

dzulli1980
27. okt 2022

Pokiaľ je dieťa zdravé, nie je dôvod, aby dával pediater OČR. Muž jedine keby si u svojho obvodného vybavil PN-nku, ak mu jeho doktor nedá PN, tak dovolenku.
@adrianka7d

pinkgirl
27. okt 2022

@adrianka7d pokiaľ si ty na RD a budeš hospitalizovaná, tak pediater vystaví OČR pre muža na dieťa a v časti tykajucej sa teba vyznačí, že osoba trvalo starajuca sa o dieťa je hospitalizovana.

adrianka7d
autor
27. okt 2022

@dzulli1980 a pokial je dieta zdravé ho mame dat kde? Nechápem vobec by ma nenapadlo ze toto bude problém. Muz uz dovolenku nema max na vianoce, a na PN? Ved prave ze myslim ze by mal ist na ocr lebo 2 rocne dieta sa asi o seba nepostara.

adrianka7d
autor
27. okt 2022

@pinkgirl prosím ta a toto tlacivo ma doktorka? A co ked mi ju odmietne dat?

layla123321
27. okt 2022

@adrianka7d toto tlačivo má len lekár, nedá sa stiahnuť. Ak sa nedohodnes s pediatrom, ja by som skusila Tvojho obvodného - veď Ty budeš pacient. Alebo teda muzovho obvodného a normálne vysvetliť čo a ako. Podľa mňa sa detská toho "bojí", lebo pediater napr nemôže vystaviť PN.

lilinka88
27. okt 2022

@adrianka7d vystavia ti ju v nemocnici. Hneď povedz,že potrebuješ pre muža, lebo sa bude starať o 2rocne dieťa. Vypíšu ti ju do bodu C, kde je,že osoba, ktorá sa stará o dieťa,je hospitalizovaná. Len si tam potom správne vypíš svoje meno, meno a rodné číslo dieťaťa. Ak by ju v nemocnici nevystavili, čo pochybujem,že by robili problém, bežne tak napr na pôrodnici dávajú, tak ešte tvoj všeobecný lekár
Pediater s očr na zdravé dieťa nemá nič spoločné,nie je dôvod,aby on vystavoval. Rovnako manželov obvodný s tým nič nemá. Potvrdiť ju môže len niektorí z tvojich ošetrujúcich lekárov

adrianka7d
autor
27. okt 2022

@layla123321 ďakujem mne muzova povedala ze behne raano za touto a ze pokial jej povie ze to ma vystavit ona tak ze nebude mat problém. Ale ze podla nej by to mala dat detská

lilinka88
27. okt 2022

@layla123321 pediater môže vystaviť aj PN

layla123321
27. okt 2022

@adrianka7d tak aspoň, že je taká nápomocná, to sa často nevidí. Hádam sa dohodnú 🙂

adrianka7d
autor
27. okt 2022

@lilinka88 a ked mi ju vystavia v nemocnici, stačí ked ju odovzdame ked sa vratim? Lebo nemocnica je 150 km od nas

adrianka7d
autor
27. okt 2022

@layla123321 dufam ze veru sa dohodnú

lilinka88
27. okt 2022

@adrianka7d toto je otázka na zamestnávateľa, on potrebuje doklad prečo nie je manžel v práci

layla123321
27. okt 2022

@lilinka88 No neviem, či sa niečo pomenilo, ale pár rokov dozadu, keď som už po VŠ začala pracovať, tak mi vystaviť nechcela, že sa nedá. A inak s tou nemocnicou - som bola hospitalizovaná v júli, potrebovala som PN, si ma tam prehadzovali, že "no ale to ste si mali vypýtať ráno", "teraz ráno ma s tým neotravujte", "ale dnes je sobota" až som nakoniec aj nečakane porodila a za tie navyše dni som mala neplatené voľno, lebo už spätne, že toľko dní nemôže vystaviť a bla bla bla....... Čiže kopa zábavy 😂

pinkgirl
27. okt 2022

@adrianka7d tlačivo má a vypisuje pediater - no a je to na ňom či vypíše, ale nevidím dôvod nevypísať ho, lebo € nejdú z jeho ordinácie, ale zo sociálneho systému. Asi je to v tomto prípade len o jeho ochote a pochopení celej situácie☹

janage
27. okt 2022

@adrianka7d ak to až tak neponáhľa, rovno by som napísala na ústredie sociálnej poisťovne mail. Pozor nie na pobočku. S vytlačenú odpoveďou ďalej komunikovala s lekármi. Veľmi to pomáha 😉

lilinka88
27. okt 2022

@pinkgirl pediater nemôže predsa vystaviť ocr na zdravé dieťa 🤦🏻‍♀️ bod A je na choré dieťa, čo nie je a bodvC musí potvrdiť ošetrujúci lekár hospitalizované,čo pediater v tomto prípade tiež nie je. Tu nejde k to,či to ide z jeho vrecka,ale o to,že sa pod niečo podpisuje

momika398
27. okt 2022

@adrianka7d detsky lekar vystavuje OČR ale myslím že až od 3 rokov ak idete do nemocnice potom môže byt pri vás manžel ocerka na vás

pinkgirl
27. okt 2022

@lilinka88 áno môže, krátkodobé ošetrovné je možné poskytnúť aj na zdravé dieťa do veku 11rokov. V tomto prípade bude matka hospitalizovaná v nemocnici a počas jej neprítomnosti sa o dieťa bude starať druhý rodič na OČR.

danusskaaa
27. okt 2022

@adrianka7d ahoj, mala som podobnú situáciu (cca 9 rokov dozadu) a tlačivo na OČR dieťaťa s ktorým muž ostal doma mi vystavili v nemocnici, kde som bola hospitalizovaná. Súkromná klinika síce, ale nikto s tým nemal problém s tým, že sa tam vyplnili moje údaje (asi bod C to bol)

lilinka88
27. okt 2022

@pinkgirl tak si ešte raz prečítaj prvú vetu. Pediater v tomto prípade nie je oprávnený lekár, keďže on nie je ošetrujúci lekár autorky a teda nie je oprávnený dávať akékoľvek potvrdenia o jej zdravotnom stave.
A to,že sa môže v tomto prípade vystaviť krátkodobé ošetrovné na zdravé dieťa som napísala autorke v mojej prvej odpovedi

adrianka7d
autor
27. okt 2022

@danusskaaa ahoj ale mame ten problém ze ja nastupujem v pondelok mam to cca 150 km od domu, cize neviem okolkej ma v pondelok primu a ci ma pustia na postu, utorok je sviatok cize najskor by som to mohla manzelovi odoslat 1 triedou v stredu co by mu prislo vo štvrtok naobed co pozerám ze stvrtok je socka u nas iba do 12 cize to by nestihol a mohol by to odoslat najskor v piatok a myslim ze do 3 dni je povinny to odoslat. Tak nevieme co...

lilinka88
27. okt 2022

@adrianka7d on je povinný to v prvom rade dať zamestnávateľovi a ten to odošle do SP a to môže aj po ukončení očr. Čiže nech on hlavne so zamestnávateľom odkomunikuje aká je situácia,či je možné doniesť očr až po tvojej hospitalizácii alebo či by mu stačilo poslať mailom,že ozaj je vystavená a po ukončení očr doručí originál

danusskaaa
27. okt 2022

@adrianka7d odfotiť a poslať len elektornicky kópiu s tym, že po prepustení donesie original. Tak som to davala, keď sme boli doma s covidom všetci v karanténe. Možno sa to bude dať aj teraz...

zuzanaete
27. okt 2022

Mali sme rovnaku situaciu. Pediatricka vystavila OCR pre manzela na 2 rocneho syna, s ktorym som bola na RD. Dala si tu namahu a dohladala presny kod na tuto situaciu a nevymyslala diagnozu. Danu OCR potvrdil moj prakticky lekar, ktory o operacii vedel a poznal detaily. OCR bola na 10 dni (vtedy maximum), co zahrnalo dni v nemocnici a plus dni, kedy som uz bola doma, ale stale som nebola schopna starat sa o dieta. Nedajte sa odbit. Je to mozne a netreba nic vymyslat. Nastastie system myslel aj na taketo situacie.

lilinka88
27. okt 2022

@zuzanaete pokiaľ to potvrdil tvoj lekár,pediatrická tam už nič nemusí riešiť. Tvoj lekár potvrdzuje v bode C,že si hospitalizovaná alebo chorá a teda sa nemôžeš starať o dieťa, o ktoré sa bežne staráš a teda potrebuje starostlivosť napr otca. Opäť sa opakujem - vystavuje oprávnený lekár, ktorý Ťa ošetruje
Nespochybňujem,že si to tak mala,ale pediater tam nemusí nič a ani nemá čo potvrdiť

zuzanaete
28. okt 2022

@lilinka88 Pediater vystavil ocr, kedze on je synov lekar a islo o jeho starostlivost. Ale danu ocr musel potvrdit moj lekar, kedze on vedel moj zdravotny stav. V tomto pripade su zahrnuti do toho obaja lekari.

lilinka88
28. okt 2022

@zuzanaete nie, pediater vystavuje očr na choré dieťa,je úplne zbytočne aby on v takom prípade čokoľvek potvrdzoval. Očr sa vystavuje do bodu C,kde je potvrdenie ošetrujúceho lekára hospitalizované matky. Kde to ten pediater potvrdil?

zuzanaete
28. okt 2022

@lilinka88 Pediater moze vystavit ocr aj na zdrave dieta. Je kod aj na taketo pripady, kedy osoba bezne starajuca sa o dieta to v danom obdobi robit nemoze zo zdravotnych dovodov. Pisala som, ze pediater vystavil ocr, na ktorej moj lekar potvrdil, ze sa nemozem starat o dieta.

lilinka88
28. okt 2022

@zuzanaete ešte raz - pokiaľ tvoj lekár potvrdí,že sa o dieťa starať nemôžeš, pretože si hospitalizovaná, v karanténe alebo chorá, je úplne zbytočne,aby tam čokoľvek riešil aj pediater. Očr vystaví a potvrdí tvoj lekár a akýkoľvek ďalší úkon a lekár je zbytočný
Takto vystavená a potvrdená očr je platná aj bez potvrdenia pediatra