Pokuta za neuhradenú diaľničnú známku

3. sep 2024

Ahojte, dnes mi prišla pokuta za diaľničnú známku. Ja samozrejme, frajerka, idem hneď pozrieť tú faktúru, však som to platila a zistila som, že som spravila preklep v poslednom písmenku. Auto s ŠPZ asi ani neexistuje ( overenie STK stránka ). Je možnosť, ako dokázať, že som diaľničnú uhradila, ale so zlou ŠPZ a vyhnúť sa pokute? Alebo je lepšie najprv uhradiť pokutu a potom poslať potvrdenie o tom, že som slepá a dva krát som zadala zlú ŠPZ pri kúpe diaľničnej? Balila som na dovču, samozrejme všetky poistky, diaľničné atď bolo na mne a chyba bola na svete. Ďakujem za skúsenosti 🙂

cibinka18
3. sep 2024

Skus podat odvolanie, popises, ako sa to stalo.

veronikaszabova
3. sep 2024

Nepomozes si. Sestra urobila preklep v cisle. Pokutu zaplatit musela.

melanta
3. sep 2024

Predpokladám, že máš termín, do ktorého ak uhradíš pokutu, tak bude lacnejšia. Ak podáš odvolanie, túlo lehotu stratíš a v prípade neúspešného odvolania zaplatíš plnú cenu pokuty. Pravdepodobnosť, že ti odvolanie pomôže je úplne mizivá. Je tvoja zodpovednosť skontrolovať si pred potvrdením kúpy/platby správnosť údajov.

autor
3. sep 2024

Baby dík, zaplatím radšej tých 100€ ako 180€, lebo 150€ + 30€ konanie. Svojej chyby som si vedomá, len je smutné, že NDS dokáže predať diaľničnú aj na neexistujúcu ŠPZ a obohatí sa 🙂

niekto2hy
3. sep 2024

NDS mozno nema pristup do registra mot.vozidiel.
https://eznamka.sk/sk/dialnicne-znamky/rady-a-p...

lienka.7
3. sep 2024

Nie, nepomozes si. Úhrad to čím skôr, tusim je tam nižšia pokuta, 100€

drahomirrra
3. sep 2024

Aj mne tak prisla, uhrad hned, daco usetris.

lenkakravcova
3. sep 2024

Úhrad čo najskôr. Potom podaj odvolanie aj s dôkazmi, čo si kde uhradila mylne s požiadavkou na vrátenie nesprávne uhradenej sumy.

dadka1997
3. sep 2024

Tak pri tomto sa nedá pomýliť, a ak niečo platim plne sa sustredim na cisla i pismena a podobne

hiro
3. sep 2024

@dadka1997 Treba sa sustredit lebo su to neschopni mongoli. Keby som ja robil tento platobny system tak to spravim tak ze clovek si pipne obciansky preukaz (vlozi do citacky), vyskoci mu zoznam SPZ vozidiel ktorych je vlastnik a uz len stlacim tlacitko platba (Google Pay, kartou atd). Hotovo.

autor
3. sep 2024

@dadka1997 mám toho zaplateného podľa Tvojho roku narodenia určite viac ako ty a stalo sa mi to prvýkrát 🙂 Buď rada, že Tebe ešte nie, vyhla si sa zatiaľ zbytočne vyhodneným 100€ 🙂

katka2602
3. sep 2024

Keby to bolo ako pri kontrole STK, že napíšem špz a vypíše mi značku vozidla aj farbu, tento omyl by sa tak ľahko nestal. Hoc teda ja 5x skontrolujem ŠPZ pokiaľ potvrdím platbu.

tiika
3. sep 2024

Môžeš tam skúsiť i zavolať a poradiť sa. My sme tak urobili a boli sme milo prekvapení, pani bola ochotná a aj nám dala užitočné informácie.

mk1111111111
3. sep 2024

Urcite zavolaj, za to nic nedas. My sme tiez tak zadali neexistujuce cislo, ale reklamovali sme skor, ako prisla pokuta.

hefo
3. sep 2024

@lenkakravcova To je značne zmätená právna rada. A vrátenie ktorej sumy? Pokuty či diaľničnej známky?

Jednak voči "rozkazu o uložení pokuty" sa nepodáva odvolanie, ale "odpor" a dvak pokiaľ sa pokuta uhradí pred podaním odporu, tak sa na odpor už neprihliada, naopak, pokiaľ sa odpor v lehote nepodá, tak sa už musí pokuta uhradiť.

Žiaľ, pre väčšinu ľudí je jednoduchšie tú pokutu zaplatiť, ak dotyčný nie je fanúšik správnych a súdnych konaní a nie je ochotný riskovať stratu väčšiu než pôvodná pokuta (to je tá zvrhlosť tohto zákona, ktorý je robený naschvál tak, aby sa ľuďom neoplatilo brániť sa). Možnosť, že by pracovník okresného úradu bol tak ľudomilný, že by konanie zastavil na základe rozumného vysvetlenia, že občan urobil chybu, nemôžem vylúčiť, ale neočakávam ju (ja som obe moje konania k pokute za diaľničnú známku vyhral, ale za iných okolností, keď sa to dalo uťahať na lehotách preklúzie, a ani v jednom prípade nikoho na úrovni správneho orgánu - tj. okresného úradu - nezaujímal materiálny aspekt skutku. Možno by to zaujímalo súd pri správnej žalobe, ale k tomu nedošlo, lebo som žaloval formálne pochybenia)...

saxana000
3. sep 2024

Stalo sa nam to iste.nepochodili sme.je to bohuzial len a len ludska hlupost a nepozornost.nam to dokonca zle nahodila pani na pumpe.pokutu sme zaplatili a odvtedy uz len veeeela kontrolujeme.nuz clovek sa uci na vlastnych chybach