Podpora v nezamestnanosti a Covid situácia

lucka656
28. okt 2020

Ahojte, prosim Vas od 1.5 som na urade prace tzn 6 mesiacov mam narok na podporu v nezamestnanosti tzn do oktobra ( bude vyplatene v novembri). Do noveho zamestnania nastupujem 1.12. Mam narok este na jeden mesiac ( november -vyplatene december) podpory kvoli aktualnej covid situacii ? Dakujem

majkappp
28. okt 2020

Nie, myslím, že to bolo povedané, že podpora v nezamestnanosti sa nebude predlžovať

veronikaszabova
28. okt 2020

@lucka656 korona podpora bola zrusena z 31.8. A nenaju ju v plane zasa predlzovat.

lucia147852
28. okt 2020

Nie, korona podpora sa nepredĺžila

77katarina
28. okt 2020

Škoda, ale bohužiaľ sa nepredlžuje, čo si myslím, že je troška nefér v dnešnej Covid situácií.....

slavka_gav
28. okt 2020

Ahoj, toto som dnes objavila: http://www.relia.sk/Article.aspx?ID=444

Nová SOS dotácia - inšie podmienky ako doteraz = 300 € / mesiac

veronikaszabova
28. okt 2020

@slavka_gav tam je podmienka strata zamestnania, nie?

slavka_gav
28. okt 2020

@veronikaszabova na FB Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála niekto položil podobnú otázku:

Pan Mihal, podpora v nezamestnanosti mi konci 13.11.,tzn. podporu este dostanem v mesiaci november a zvysok vo vyplatnom termine v decembri, mozem o SOS davku ziadat uz od 14.11.?, vopred dakujem za odpoved
· Odpovedať · 2 h ·

Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála
áno, už za november máte nárok na 300 eur. Predpokladám, že ste o prácu prišli po 12. marci, teda v čase krízovej situácie.

vilaamalka907
29. okt 2020

@slavka_gav a to pre koho platí? Pre fyzické osoby?

slavka_gav
29. okt 2020

@vilaamalka907 Treba si prečítať článok, má jednu stranu 🙂 Sú tam rôzne prípady kto má a kto nemá nárok na SOS dotáciu.

http://www.relia.sk/Article.aspx?ID=444

vilaamalka907
29. okt 2020

@slavka_gav už som nasla ďakujem

fiafia
4. nov 2020

Neviem ci môžem žiadať o dávku keď som v situácii: podpora 6 mesiacov mi skončila 31.8. momentálne poberám len príspevok na dieťa 25€. Neviete poradiť? Dakujem

sarianna
4. nov 2020

@slavka_gav na urade prace sa vyjadrili, ze tento SOS prispevok, dotacia sa vztahuje len na osoby, ktore prisli o zamestnanie v oktobri... Takze neviem... Mihal tu reaguje na to, ze pani konci podpora v novembri a teda nemohla prist o pracu v oktobri, ale prisla o nu na jar...

slavka_gav
4. nov 2020

@sarianna áno, už to medzičasom zmenili a je bohužiaľ uvedené, že SOS dotácia je len pre osoby, ktoré prišli o prácu v októbri:

https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

Oprávnený žiadateľ:
Fyzická osoba, ktorá v čase krízovej situácie tzv. druhej vlne pandémie (od mesiaca október 2020) prestala vykonávať činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem:

- zo závislej činnosti,
- z výkonu činnosti osobnej asistencie(1),
- z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

a nemá iný príjem zo závislej činnosti, z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Naopak, pán Mihál, má zatiaľ stále uverejnené, že majú nárok aj tí čo prišli o prácu v prvej vlne:
https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=444

sarianna
4. nov 2020

☹ nic moc...

noami12
7. nov 2020

Ako to teda je? Ja som zrušila živnosť na konci septembra do októbra mi chýbal iba týždeň akože teraz nemám nárok na tu sos dávku?

zipsy
9. nov 2020

ja som nasla info ze od 12.3 kto prisiel o pracu... ma narok

paris1813
5. feb 2021

Môžem sa spýtať ? Mám odrobených 5 rokov , čiže nárok na podporu je , ale je možné prvotné žiadať len o SOS príspevok a až potom si vyčerpať podporu ?? Na úradoch sami nevedia mám pocit a trvajú najskôr na vybratí podpory .ďakujem

77katarina
5. feb 2021

@paris1813 Najskôr musíte vybrať podporu a potom keď ešte bude takáto situácia ako je teraz požiadať o SOS príspevok.

prispievatel
2. okt 2021

Za stratu zamestnania sa považuje prepustenie z dôvodu že zamestnávateľ nemá pre zamestnanca prácu. Ak zamestnanca vyhodia lebo nepodáva dostatočný výkon (nestíha normy, často sa pomýli atď.) tak sa to za stratu zamestnania nepovažuje?
Cez covid núti úrad práce nosiť potvrdenia o hľadaní si zamestnania?