Podpora v nezamestnanosti

ela13
8. nov 2023

Ahojte, pls potrebujem radu. Manžel je odd. 01.10 nezamestnaný, 05.10 sa nehlaail na úrad práce. Tam mu povedali ze do 30 dní mu príde vyjadrenie, že či ho zaradia do evidencie. Včera došiel list, že ho automaticky vyraduju, nakoľko ma pečiatku stavebného inžiniera, je registrovaný v komore stavebných inžinierov ako autorizovaný stavebný inžinier a podla parag 5 odsek 1 písmeno c zákona o službách zamestnanosti považuje sa za SZČO. Ako je mi to proti logike ako môže byť SZČO keď nemá ani pridelené DIČ z daňového úradu??? Sme rátali s tými peniazmi a teraz nemáme nič. Dokonca keď odovzdával papiere na úrade tak k tejto oblasti ju komore Si mu nič nepovedali. Človek čaká že je všetko ôk a teraz sme bez príjmu. Dnes bol teda pozastaviť registráciu v komore a na úrade mu povedali, že musí všetky papiere znovu podať a teda aj žiadosť o zaradenie. V liste ma uvedené že ma 5 dní na odvolanie. Ma vyznam to odvolanie písať? Co robiť? Podľa mňa úplne scestné zamietnutie zaradenia, keď nemá ako podnikať keďže nemá DIČ. Dik za info

doriiis
8. nov 2023

A čo tak si nájsť druhú prácu? Nebolo by to rýchlejšie a menej náročné?Tieto dotahovacky budú trvať mesiace a ak tak nič nedostane.

ela13
autor
8. nov 2023

@doriiis vďaka za radu, ale viem, že nie. robil 20 rokov a vyhorel, posledného pol roka ťahal za 3och aj cez víkendy.. potrebuje si oddýchnuť....zresetovat

9lf9
8. nov 2023

@ela13 pokial je vedeny v komore ako stavebny inzinier tak je to prekazka pri evidencii- v ziadosti sa uvadzal ci je vedeny v komore a pokial dal, ze je tak mu vystavili rozhodnutie o nezaradeni. Ak si to ukonci, tak poziada znovu o zaradenie.

ela13
autor
8. nov 2023

@9lf9 ďakujem za info. A na základe čoho je takéto rozhodnutie? V čom je prekážka? Véd podnikať nemôže, keďže nie je registrovaný na daňovom úrade.

9lf9
8. nov 2023

@ela13 v tom paragrafe, ktorý máš uvedený v rozhodnutí o nezaradení, tak isto ako nemôže byť konateľ, spoločník, finančný poradca......

mamina7070
8. nov 2023

@ela13 nech sa znovu prihlasi odvolanie nema zmysel v danom case nesplnal podmienky zaradenia do evidencie
a ten mesic zaplatte zdravotne poistenie nech mu nevznikne dlh

lesanka845
8. nov 2023

@ela13 v takom prípade mal ísť radšej na PN.Na pracáku si psychickú pohodu nezlepší,budú ho posielať na pohovory a bude ešte viacej vystresovany

ela13
autor
8. nov 2023

@9lf9 Hej čítala som si ho, len proste v zákone by malo byt uvedene aj B, nielen že ide o autorizovaného stavebného inžiniera a tým spĺňa podmienku SZČO. Pokiaľ nemáš DIČ tak SZČO vykonávať nemôžeš. Tak mali aj toto tam uviesť. Cele zle s týmto štátom fakt. Vdaka však za tvoj názor. 👍

9lf9
9. nov 2023

@ela13 je to tak nadstavene s tym nic nespravi, takze bud ist na Pn ak je moznost kvoli tomu vyhoreniu, pripadne si ukonci/pozastavit clenstvo v komore stavebnych inzinierov a moze sa dat zaradit potom opat.