Podpora nezamestnanosti z úradu práce

alenkay7
15. apr 2019

Dobrý deň 31.12. som Dala výpoveď a poberám podporu z úradu práce teraz idem na operáciu musím sa dat vypísať chcem sa spýtať keď budem vypísaná dlhšie napr do 31.7. a mam nárok poberať podporu len pol roka to jest do 30.6. Potom za júl dostanem koľko ako nemocenské od úradu prace alebo ako to je?

alenkay7
autor
15. apr 2019

Mam s tým niekto skúsenosti?

alenah31
15. apr 2019

@alenkay7 už nedostaneš nič - ÚP nevypláca nemocenské. Budeš evidovaná na ÚP bez nároku na dávku. Ak sa stane uchádzač o prácu práceneschopným po uplynutí ochrannej lehoty (ak si neostala PN do 7 dní od ukončenia PP), nemá nárok na poberanie nemocenských dávok. V prípade takejto pracovnej neschopnosti je potrebné informovať úrad práce o tomto fakte. Informácia ale slúži iba na to, aby uchádzača ospravedlnila z neúčasti na dohodnutých kontaktoch a nemá vplyv na výplatu dávky v nezamestnanosti,

ferala
15. apr 2019

@alenkay7 Keď si na podpore nemusíš ísť podľa mňa na PN,lebo úrad ju nevypláca, mala by si sa presnejšie na to informovať na úrade 🙂

alenah31
15. apr 2019

@ferala ak nepôjde na PN musí sa hlásiť na ÚP tak ako má stanovené a môžu ju posielať na pohovory napr. Keď bude PN táto povinnosť jej odpadá.

alenkay7
autor
15. apr 2019

@alenah31 ale na sociálnu mam nárok? Koľko dostávam sociálnu vtedy? Normálne 60€?

ferala
15. apr 2019

@alenah31 no ak nepôjde tak áno, ale ona píše že sa musí dať vypísať na PN kvôli operácii, tak vravím, že na Pn sa nemusí dávať, lebo PN ÚP nevypláca, a kým je na úrade práce platia za ňu odvody oni potom nebude nikto keď sa odhlási z úradu, ona na ňom predsa musí byť prihlásená kým nenájde zamestnanie...
@alenkay7 a to vyžiješ zo 60€?

alenkay7
autor
15. apr 2019

@ferala nie len sa informujem keby náhodou sa niečo skomplikovalo po operácii, že ako to je a ako mam postupovať.

ferala
15. apr 2019

@alenkay7 no aj tak škoda, že si sa nezamestnala, by si išla na PN a mala to aspoň nejako zaplatené, najlepšie bude sa na to ešte opýtať na úrade...

alenah31
15. apr 2019

@alenkay7 na tú musíš spĺňať nárok ak myslíš ten aktivačný príspevok 66,20€ - musíš pracovať v rámci aktivačných prác - už to nedostaneš len tak. Ak myslíš dávku v hmotnej núdzi tých 64,70€ tam si tiež treba zistiť podmienky - dávka v hm. núdzi nie je vyplácaná automaticky.

alenah31
15. apr 2019

@ferala ona musí byť vypísaná na PN - inak by sa musela pravidelne hlásiť na ÚP a to po operácii asi nebude možné. Ak na PN nepôjde a nedostaví sa na pravidelné hlásenie - vyradia ju z ÚP pre nedodržanie podmienok evidencie. To, že ÚP nemocenské nevypláca neznamená, že nemá dôvod na ňu neísť - jedine to ju ospravedlní pred návštevami úradu práce.

ferala
15. apr 2019

@alenah31 no, ale ak by bola schopná sa ukázať na kontakt, tak nemusí, nikde to nie je napísané, ja som tiež bola na operácii a bola som schopná, veď záleží od zákroku...

alenah31
15. apr 2019

@ferala ešte raz si treba poriadne prečítať príspevok - ona ide na operáciu teraz a bude dlhšie mimo keďže to vyzerá, že bude musieť byť doma až do júla -evidentne musí na PN. Ja sa vyjadrujem konkrétne k jej situácii a nie k iným.

zuzi0911
29. apr 2019

Na pn sa výpis. Papier nech niekto za nesie na up, aby si sa nemusela hlásiť mesačne. Teraz doberaj nezamestnanecke. Na iné nárok nemáš. Cize v júni dostaneš posledné nezamestnanecke a viac už nič.