PN verzus úrad prác

19. apr 2024

Dobrý deň, predpokladám že budem min tri mesiace doma(únava,stres,vyhorenie v práci),ako by ste to riešili,išli by ste na PN alebo výpoveď a na úrad práce?

domka222
19. apr 2024

Pokiaľ je pre teba daná práca tak stresujúca, budeš sa chcieť do nej vrátiť, ak by si teraz bola na PN?

autor
19. apr 2024

@domka222
Práve že asi hej,aj dobre zarobím,ani to nie je zlá práca,preto celkom nerozumiem mojim pocitom.

domka222
19. apr 2024

No,tak máš odpoveď

danniiee8
19. apr 2024

Presne tak, máš odpoveď. Ak by som sa ešte chcela vrátiť do danej práce poriešila by som to PNkou - ak sa ti dá zariadiť. Predsa kým budeš na UP môžu nájsť za teba náhradu a nemáš istotu kde sa potom zamestnáš

ns994
19. apr 2024

Tak chod na PN. Utriedis si pocity, myslienky a oddychnes. Uvidis ako bude, ked sa vratis do prace. Ked tak das vypoved potom. Ak das vypoved teraz tak sa asi tazko vratis..ale zase Ty musis vediet, ci ta praca zato stoji, ci ta bavi, uzivi a potrebujes len nacerpat sily.

majka36912
19. apr 2024

Chod zatial na PN a po PNke budes v tom mat jasnejsie, vypoved mozes dat aj ked sa vratis z PN, pripadne pocas PN povedat zamestnavatelovi, ze uz sa na nastup nazad necitis a nej si pomaly hlada nahradu.
Z mojej skusenosti, uz by som sa po PN nevratila. Tiez som v praci vyhorela, bola par tyzdnov na PNke, dlhsie ma nenechali, strasne na mna tlacili, ale pomohli mi na druhej strane s tym, ze ked som sa vratila, na istu dobu mi zlahcili podmienky v praci. O 4 roky neskor som v tej istej praci vyhorela znova a ukoncili sme uz pracovny pomer, strasne dlho som sa davala dokopy. Daj si cas, odpocin si na PN a potom si uvidis, ako dalej.

autor
19. apr 2024

Prácu mám dobrú, ale nemyslím si že lukratívnu,aj keď som tam už cca 12 rokov. A už pár rokov tam chýbajú ľudia,tak sa nejako nebojím že by ma nezobrali naspäť. Aj keď možno nie hneď na svoje miesto, ale práve to by mi možno aj prospelo aspoň zmeniť pozíciu v práci.
Len na úrade budem mať asi väčšiu voľnosť. Na PN aby som sa bála ísť aj do obchodu, resp škôlky a o nejakom výlete ani neuvažovat.
A finančne ktoré lepšie vychádza,viete mi povedať?

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
19. apr 2024

@taynee
A aj to riešiš s psychológom alebo psychiatrom?

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majka36912
19. apr 2024

Myslim, ze PN vychadza financne lepsie, ale taky rozdiel v tom asi nie je, je to mozno otazka par percent denneho vymeriavacieho zakladu. Prezisti si, na nete najdes rozne orientacne typy kalkulaciek PN/kalkulaciek podpory v nezamestnanosti.
Pri PN nemas tolko volnosti, to je samozrejme. Ja som pravdupovediac bola tak vycerpana, ze som ledva zvladala robit okolo seba zakladne veci. A mala som aj sedenia so psychologickou, ktora mi vysvetlila hlavne to, ze to, ako tazko a vela som robila nebolo v poriadku a ako sa mam vyvarovat do buducnosti tomu, aby som vyhorela znova...co mi samozrejme nepomohlo, kedze som sa vratila potom do toho isteho kolotoca.

autor
19. apr 2024

@majka36912
Ja práve takto dokážem normálne fungovať,nič mi nerobí problém. Len predstava,že mám ísť znova do práce mi prináša strach a úzkosti.

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
19. apr 2024

@taynee
Hmm,to práveže neviem, asi ti neviem na nič odpovedať..🥲

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majka36912
19. apr 2024

Nic si z toho nerob, asi si vazne potrebujes oddychnut. Ja som pocas vyhorenia nedokazala napr. odpovedat partnerovi ani na to, co budem varit a rozplakala som sa, ze fakt neviem 😂 Dnes uz sa na tom viem zasmiat, ale vtedy to bol neskutocne sklucujuci pocit.
Poloz si tieto otazky, co ti pisala taynee, popremyslaj si nad tym par dni. Kazdopadne ak das vypoved, asi ti bude plynut lehota. Pri PNke si doma hned.

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majka36912
19. apr 2024

@taynee tiez by som to riesila asi takto na jej mieste. Dava jej to viac casu na zhodnotenie situacie, odpocinutie si a nasledne rozhodnutie.

ns994
19. apr 2024

Podla mna ti baby pisu dobre.. daj si cas. Popremyslaj nadtym. Daj si pre a proti a pdoobne.. poloz si tie otazky a skus na ne odpovedat a uvidíš..ak nevies tak si daj ten cas.. chod na PN ta je hned oddychni si a zrelaxuj a ptoom uvidis... mozno ti pomoze ked budes doma nebudes na nic mysliet len na to na ktory bok sa das a co kuknes v telke ..alebo knihu ..pridi na ine myslienky .. ano je tu riziko ze sa vratis do toho isteho koloca ale je aj riziko ze ked das vypoved tak prides o pracu ktoru mas rada a cjces robit.. su veci ktore musis zvazit.. my ti vieme poradit ale stale to musis zvazit a rozhodnut ty

autor
19. apr 2024

A je možné,že by psychiater vedel tak pomôcť,že by človek začal zas chodiť do práce s radosťou a znova svoju prácu miloval tak ako kedysi ?

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majka36912
19. apr 2024

V mojom pripade sme to riesili tym, ze mi boli znovu nasadene antidepresiva, ale mne praca zasahovala aj do zakladneho fungovania. Zle som spavala, nedokazala som sa odosobnit, aj mimo pracu som stale zila iba tym. Telefon mi zvonil cez vikedy, cez sviatky, pocas dovolenky a aj pocas tej PNky, proste nonstop ma nahanali klienti, nadriadeny a aj podriadeni. Cize skus si definovat, ci tieto problemy, ktore mas, sa vztahuju len na pracovne zalezitosti, alebo ci ta to naozaj ovplyvnuje natolko, ze ta to ochromuje.

bublinka1426
19. apr 2024

asi si na rodicaku a bojis sa navratu, tvoje pocity su uplne normalne, kebyze kazda takto ostavame na PN, nik sa do prace tak skoro nevrati.
a to ze si niekde 12 r a stalo sa to pre teba stereotypom, je uplne nomralne.

'' A je možné,že by psychiater vedel tak pomôcť,že by človek začal zas chodiť do práce s radosťou a znova svoju prácu miloval tak ako kedysi ?''

toto nemyslis vazne?
ludia beri AD uplne z inej priciny, a nie preto ze sa ich praca stala stereotypom....a ze s radostou nechodis do prace, a kto dnes chodi? vacsina ludi chodi preto aby zarobila ( ale ano su aj ti stastlivci ktori naozaj maju pracu ako hobby)

to preto tieto tvoje pocity sa snad ludia nehadzu na PN...prepac. mas asi moc velke ocakavania ...vsetko sa casom zunuje a ked tuzis po zmene, hladaj si pracu inde.

bublinka1426
19. apr 2024

ty nemas diagnozu podla toho co pises. ty tuzis po zmene, praca ta uz nenaplna a cakas a rozmyslas, ako to najlepsie vykryt. ked budes na PN pocitaj s kontrolami, pocas PN asi tazko budes stihat chodit na pohovory, ak mas deti, von s nimi len pocas vychadzok, a plus dovolenka vylety vikendy len pocas vychadzok. tiez to nie je med lizat, byt na PN.
ale nic ti nebrani ist k psychologovi a on ti poradi, co a ako. a ci mas vobec diagnozu alebo len vseobecnu unavu co mavame obcas vsetci.

autor
19. apr 2024

@bublinka1426
Nie nie som na rodičáku,tých posledných 12 rokov normálne pracujem.

bublinka1426
19. apr 2024

nemyslim si ze toto co prezivas je depresia ci vyhorenie. ver ze pritom su ovela tazsie priznaky. ako len takyto pocit ze nechodis do prace s 🙂...

ale urcite ti poradi lekar.

toto co prezivas prezivaju bezne kazdy z nas, obcas je to proste tak ked nieco robis vela rokov, ani vztah nie je ako v prve mesiace, nic nie je ako predtym....ako na zaciatku..

a nevedia ta v praci napriklad prelozit na ine oddelenie ci iny projekt? netusim co robis, mozno ti chyba len zmena, nejaka motivacia, moznoze nejake samozvdelavanie alebo tak...mozno mas chut na zmenu. urcite chod za lekarom, on ti na to povie svoj nazor, kedze vedia ako depresie ci burn out vyzeraju, kedy je naozaj dovod na PN.

byt na PN na uzkost tiez nie je vyhra, ani na depresie, ale na to je tu lekar aby zhodnotil. len tam naozaj musis ''trcat doma'' nie si slobodna a potom sa zaces sytrachovat co ked dojde kontrola...

bublinka1426
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bublinka1426
19. apr 2024

@taynee dobre napisane.

autor
19. apr 2024

@bublinka1426
Ty normálne celú nedeľu máš úzkosti a noc predtým ako máš ísť do práce sa budíš so strachom a úzkosťami a búšením srdca? Alebo máš v práci také stavy ako byť dezorientovaný? Resp taký neopísateľný strach zo smrti,bez príčiny? A nevysvetliteľná únava a vyčerpanie,ktoré prerastie až do nejakého trasu tela a keď si ľahnem tak sa mi aj tak nepodarí zaspať?alebo prípadne sem tam nejaký panický atak?a ešte veľa iných veci.. To naozaj tak je normálne a máte to všetci? Aj nám prezradíš kde pracuješ?

mogaa
19. apr 2024

No na PN ťa v prvom rade musí vypísať psychiater a musíš mať určenú diagnózu, samozrejme ti dá aj lieky a kontroly....PN nie je len tak že ty si povieš že si vyhoretá a ani ty si neurčuješ dĺžku PN .....ak ti psychiater aj dá vychádzky, kontroly zo SP chodia a teda neviem či chceš byť celé leto zatvorená doma a ísť von len v čase vychádzok....