PN počas tehotenstva

bibinka01
31. jan 2023

Dobrý deň,
viem, že takáto téma tu už bola pred asi 3r ale preistotu sa opýtam ešte raz keby sa niečo medzitým zmenilo.
Som tehotná 17tt. Chcem ísť na PN kvôli tomu, že mi nevyhovuje práca( veľa stojím, behám a často musím zdvýhať tažšie vaci) a preto sa o bábätko bojím.
Občas mám kŕče ale na tie som si už zvykla. Chcem sa teda opýtať či sú v takomto prípade možné aj celodenné vychádzky(neobmedzené) ? Keď nie tak za akých okolností gynekológ toto povoľuje.
Ďakujem krásne❤️

domka222
31. jan 2023

Zamestnávateľ nech preradí na inú pozíciu a zvyšok dňa máš vychádzky

viestta
31. jan 2023

Na PN z toho titulu narok nemas, ale zo zakona mas narok bud na preredenie na pracu, ktoru mozes vykonavat a ak zamestnavatel taku poziciu nemas mas narok na nahradu mzdy pre prekazky v praci na strane zamestnavatela. Takze vypytat papier od gynekologa a zamastnavatela pisomne poziadat o preradenie

ukulela
31. jan 2023

@bibinka01 ak aj prehovoris gynekologa na PN (ano, casto sa to deje, lebo zeny netlacia na zametnavatelov a nevyuzoivaju zakonne moznosti), tak neobmedzene vychadzky sotva. na PN totiz musi napisat diagnozu. teda zdravotnxy problem. ak pti tom na soc.p. uvidia neobmedzene vychadzky, hned si zrataju 2+2 ...

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bibinka01
autor
31. jan 2023

@jj298 bohužiaľ, zamestávateľ mi nevie poskytnúť menej náročnú prácu

zmrzlinka2021
31. jan 2023

@bibinka01
nedvihaj velmi tazke veci.
A prosim ta, neboj sa pohybu - pohyb je velmi dolezity pre tegotne zeny. Ak nemas vyslovne vazne zdravotne problemy a nemusis lezat, najhorsie co mozes urobit je sadnut si doma na zadok a cakat na porod

veronikaszabova
31. jan 2023

@bibinka01 ak ti nema aku druhu pracu ponuknut, ma ta nechat doma s nahradou mzdy.

t1nusa
31. jan 2023

@bibinka01 byť tebou by som určite šla na PN, bez ohľadu na to ako ti nastaví vychádzky... určite by som neriskovala zdravie svojho bábätka na úkor práce

viestta
31. jan 2023

@bibinka01 tak potom je ti povinny poskytnut nahradu mzdy. Najdi si Zakonnik prace, tam je to presne definovane a je to jeho povinnost, nie dobra vola

casillas28
31. jan 2023

@bibinka01 tak ako ti baby vyssie radia..treba ziadat o nahradu mzdy kedze pre teba nema ine miesto.. neriesila by som to PN (ak tinju lekar vobec da) lebo tam celodenne vychadzky na 99% nedostanes 🙂

bera123
31. jan 2023

Ja som tiez na pn a mam vychadzky doobeda aj poobede. Spytaj sa dr ale mne automaticky dala vychadzky, pri prvom som nemala ale teraz uz hej. Takze kludne ak mas fain dr nech ta vypise na pn a hotovo. Jedine ty vies aka je tvoja praca a moznosti. Oddychuj kym sa da🙏🏻😀

koteska83
31. jan 2023

@bibinka01 bola som na PN pocas tehu som mala kovid a po kovide som mala uz len 3 tyzdne ist do prace pred materskou tak som ostala na PN nakolko som sa stale necitila 100% a neobmedzene vychadzky som nemala. Vraj sa nedavaju. Ale uz som od niektorych mamiciek pocula ze mali. Mala som aj kontrolu z poistovne.