PN počas tehotenstva

valachnikola
7. jún 2024

Ahojte, som tehotná a kedze som raz potratila a mam psychicky narocnu pracu dala som sa vypisat na pnku. Lekar mi urcil vychadzky od 9 do 10tej - tie nestiham lebo ja este len po 9tej vstavam a potom od 14tej do 15tej to nechodim teraz v lete lebo je strasne teplo a nechce sa mi prechadzat v tom teple po meste. Ine som vsak chcela. Vsetka moja rodina byva 120km od mesta v ktorom zijem. Vydala som sa do Prievidze - mam tu muža. Ako si vybaviť aby som aspon na vikend mohla ist autom kuknut rodinu ? Cesta domov mi trva 2,5 hodiny autom a 2,5 hodiny naspat. Ďakujem

bublinka1426
7. jún 2024

@valachnikola nijak. moze ti zmenit cas vychadzok resp rozsirit. hlavne cez leto ked sa vecer da chodit von....

janinah
7. jún 2024

Nijako,si PN a vychádzky máš ako máš. PN nie je o výletoch a návštevách.

luliu
7. jún 2024

Nijako, si PN, musíš byť doma

selya
7. jún 2024

@valachnikola Jedine tak, že rodina príde kuknúť
Teba. Máš obmedzené vychádzky, ale návštevu môžeš prijímať neobmedzene.

valachnikola
autor
7. jún 2024

@janinah Trocha hlúpa odpoveď pomenovať to výlety. Len si neviem predstaviť nevidiet moju rodinu 9 mesiacov. Mamka ke na vozicku, preto je jednoduchsie prist ja tam ako ona sem.

bublinka1426
7. jún 2024

@valachnikola tak ale ty nemusis byt PN cely cas. a poviem ti, pokial nemas ziadne zdravotne problemy,chod zas do prace. prospeje ti to a budes moct aj nasvtevovat rodinu. kazda praca je stresujuca, ja vlastne nepoznam nestresujucu pracu. v kazdej mas isty cas zhon,
ked si PN mas byt doma, na tom nic nezmenis.

luliu
7. jún 2024

@valachnikola o tom je PN, musíš dodržiavať vychádzky, mimo nich byť len doma. Snáď si nemyslíš, že nebudeš robiť, štát ti bude platiť a ty si budeš chodiť kade tade

valachnikola
autor
7. jún 2024

@bublinka1426 Tak ja som mala pracu, kde sme nedostavali vyplaty, kde nas šef ponižoval a jedná s nami ako s hovnom s prepacenim. Mam dobru poistku, takze moj prijem na pn je dokonca lepsi ako v praci a mam klud.

valachnikola
autor
7. jún 2024

@luliu ano, presne takto som si to myslela, ze ked je clovek prvykrat po 15tich rokoch na pnke, co robi tak stat bude platit.

luliu
7. jún 2024

@valachnikola veď štát platí, ale ty musíš sedieť doma

bublinka1426
7. jún 2024

@valachnikola jasne tak potom nie je o com, zial sama budes riskovat ked nebudes dodrziavat vychadzky. :/

bublinka1426
7. jún 2024

@valachnikola ja som bola po 8 r 1 x na PN a dosla mi kontrola az 2 x. no smejem sa.
toboz ked mas sefa debila, just posle kontrolu. prvych 10 dni hradi on

zuzanockamt
7. jún 2024

@valachnikola A to si doma len tak bez zdravotných ťažkostí? Na výlety chodiť nemôžeš počas PN mimo vychádzok. Ak si zdravá, doma ti bude dlho a porušením liečebného režimu zbytočne riskuješ. Ak ti PN vyhovuje finančne, tak dodržiavaj liečebný režim. Nemôžeš mať všetko.

cookie29
8. jún 2024

Ale PN nie je o tom nechodit do roboty, to nie je dovolenka. PN je o tom, ze si chora a mas obmedzenia. Na PN Ti nevznika narok pretoze mas odpracovanych 10-15-20 rokov bez absencie, ale pretoze mas zdravotny problem. Niekto ich ma viac a niekto menej.

Takze PN = byt doma. Nie je na lekarovi riesit, ze ty chces rano vyspavat a nechce sa Ti vstavat skor. Maximalne mozes na najblizsej poradni poziadat, ci by nemohol posunut vychadzky 10-11 ale, je to v jeho pravomoci. Konkretne:
Stanovenie vychádzok je súčasťou liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca. Ak to povaha choroby umožňuje, vychádzky môže povoliť príslušný ošetrujúci lekár, pričom časovo vymedzí ich rozsah. V praxi sa stanovujú vychádzky najčastejšie v rozsahu štyroch hodín denne, napr. od 10.00 do 12.00 h a od 14.00 do 16.00 h, ich stanovenie je však v právomoci ošetrujúceho lekára.

A rozumiem, ze eventualne chces vidiet rodinu, ALE ak nie si praceschopna, tak zrejme cestovat 2.5 hodiny nie je vhodny napad. Ak zvladas cestu, tak mozno by bolo vhodne zvazovat navrat do prace.

Dalsia moznost je:
Poistenec – pacient sa počas trvania PN nemusí zdržiavať iba v mieste svojho trvalého bydliska. Môže byť na adrese, ktorú si určí. Musí sa však na nej dohodnúť s ošetrujúcim lekárom a ten ju uvedie na tlačive Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti alebo v elektronickom zázname o dočasnej pracovnej neschopnosti (ePN). Zmenu adresy je dočasne práceneschopný poistenec povinný bezodkladne oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

Riziko ak nebudes doma je pokuta, cca 100€ co by este nebolo take zle,a le mozu Ti nevyplatit marodku za 30 dni a uznat Ta praceschopnu.

tahomi
8. jún 2024

Ja este dobra rada - evidentne pises pod svojim menom, si z prievidze, a na verejnom fore pises, ze si na vymyslenej PNke, ktoru chces este porusovat.

Velmi zly napad.

mamina7070
8. jún 2024

@valachnikola tie dve hodiny vychadzok ti vie vyposuvat ale to neriesi tie celodenne navstevy bud to risknes alebo nepojdes

milovnickakvetov
8. jún 2024

@valachnikola a keď ti lekár vypisoval časy vychádzok, vtedy si nevedela, ze o 9 ráno vstávas a ze rodinu máš ďaleko? Lekárovi si to mala povedať a dohodli by ste sa na inom čase. Rovnako som bola 3mesiace PN počas tehotenstva, rovnako som chcela chodievať k mame, lekárovi som to povedala, dal mi čas vychádzok od jednej do piatej.
Ak príde kontrola zo SP a nebudeš doma, tak bud zdokladujes návštevu lekára tom čase alebo za ten mesiac ti nedajú PN dávku.

cookie29
8. jún 2024
tahomi
8. jún 2024

@cookie29 tak aspon ma tolko rozumu.