PN po výpovedi v práci

luckalukas_1
2. feb 2021

ahojte, vedel by mi niekto poradit?? v novembri som dostala vypoved, 2 mesacna vypovedna lehota, ktora skoncila 31.1.+ odstupne.. viem, ze mam narok na podporu 6 mesiacov, lebo mam odpracovane viac ako 2 roky z poslednych 3 a viem, ze som v ochrannej lehote 7 dni, tak som dnes chcela vybavit najprv PN-ku a az po skonceni PN-ky sa ist evidovat na urad prace a nastupit na podporu.. lenze.. obvodna lrkarka mi povedala, ze sa musim najprv evidovat, lebo mi nema kam vypisat PN-ku, ked niesom ani zamestnana ani zaevidovana.
bude sa mi to pocitat uz do tych 6 mesiacov podpory? alebo normalne po ukonceni PN mi este bude patrit podpora?

luckalukas_1
autor
2. feb 2021

🙏

kvietok173
2. feb 2021

ano

luckalukas_1
autor
2. feb 2021

@kvietok173 po ukonceni PN mi este bude patrit podpora 6m? ajked som evidovana uz od zaciatku PN?

fokuska
2. feb 2021

@luckalukas_1 To nie je argument, ze nema "kam" vypisat PNku. V pripade, ze by si si platila dobrovolne poistenie a nebla by si na urade a ani zamestnana, tak tby napisala co? Nech necha tu kolonku prazdnu, kedze zamestnana nie si. Pocas PN sa na urade neevidujes, az po skonceni PN.

veronikaszabova
2. feb 2021

Zaevidujes sa az po skonceni PN

luckalukas_1
autor
2. feb 2021

@fokuska no ved, aj ja som si to tak myslela, sla mi na istotu, mala som to premyslene.. tak ma zaskocila, ked povedala ze sa musim evidovat najprv.. co teraz? ist sa pytat na urad prace?

luckalukas_1
autor
2. feb 2021

@veronikaszabova taky bol plan, ale ked obvodna povedala ze najprv evidovat? co teraz robit?

kacena4
2. feb 2021

ak si v ochrannej lehote co hovori zakon? malo by to byt napisane na zamestnavatela??!! ale ma pravdu ak neodvadzas odvody, nie si poistena v tomto pripade treba sa niekde bud zaevidovat alebo si platit - tak to vnimam ja. treba sa spytat ekonomky v praci mala by ti vediet poradit

veronikaszabova
2. feb 2021

@luckalukas_1 nie, nemas sa najprv evidovat.
Kolonka zamestnanie zostane prazdna

anesim
2. feb 2021

A dr ti da PN bez diagnozy ?

wera22
2. feb 2021

Ja som dostala výpoveď 18.12 a hneď 21.12 som isla na pnku moja doktorka mi vypísala marodny listok a uviedla som tam staré zamestnanie keďže som bola v ochrannej lehote a marodku som odniesla na sociálku

luckalukas_1
autor
2. feb 2021

@anesim ja mam diagnozy az az 🙂

luckalukas_1
autor
2. feb 2021

@wera22 tak dakujem 🙏

martinkatinka
2. feb 2021

@anesim vsetci svoje diagnozy riesia az v ochrannej lehote 🤷 hlavne, ze predtym pri problemoch na PN nesli 🤦

luckalukas_1
autor
2. feb 2021

@martinkatinka a? Teba sa to ako tyka? Budes z toho mat nejaku stratu ked ja pojdem na pn? Preco by som nesla ked nato mam pravo??

martinkatinka
2. feb 2021

@luckalukas_1 no ved pravo si mala aj pocas PP, teraz sa ti asi zhorsil zdravotny stav. Zaujimave, ze vacsine sa to zhorsi az ked im skonci PP 🤷

luckalukas_1
autor
2. feb 2021

@martinkatinka ja som marodovala s tym aj pocas PP... ale zas som nemohla byt PN celych 5 rokov co som pracovala nemyslis?? Sem tam som si oddychla, dala som sa ako tak dokopy a nastupila zas do roboty.... a teba do toho nic nieje ako a kedy idu ludia na PN, staraj sa o seba...

mamickadusicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamickadusicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fokuska
2. feb 2021

Tak zasa netvarme, ze vsetko je uplne koser. Ano, podla zakonov je to samozrejme uplne v poriadku, ale vieme ako to v skutocnosti chodi - ze to proste ludia vyuzivaju, ze bud je lekar ochotny a hodi nejaku diagnozu ako napr. bolesti chrbta (ktore mimochodm nemas ako dokazat, aj ked su vsetky vysetrenia negativne a ty stale tvrdis ze proste mas bolesti), pripadne sa chronicka diagnoza zrazu zhorsi prave pri skonceni PP, alebo sa nejake zdravotne tazkosti nahle prejavia. Co si budeme klamat, vela ludi to proste normalne vyuzije. Z pravneho hladiska je to vsetko v poriadku, moralne tu mozeme polemizovat, ci ini vyuzivaju system viac, ci na to mam po rokoch pravo vyuzit co som dala do systemu a podobne "obhajovanie".

mamickadusicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fokuska
3. feb 2021

@mamickadusicka Hovorim len o tom, ze tie poznamky o PN neboli zas tak daleko od pravdy. A ja napr. chapem, ze kto pride o pracu a nema narok na podporu, tak sa snazi zabezpecit aspon nejaky "prijem", tak sa snazi vybavit aspon PNku, lebo co ine. Tu je ale pripad, ked na podporu narok je, len ide o to "vyuzit" pred nou este aj PNku.
Ja nemoralizujem ci je to ok, ci nie, pravne je to v poriadku. Len si nemyslim, ze to treba vsemozne obhajovat alebo zatracovat.

A ja osobne neberiem argumenty na styl ved aj ini vyciciavaju system, ved aj politici kradnu. To, ze niekto porusuje zakon ma neopravnuje robit to iste. Keby vam niekto na ulici len tak jendu strelil, lebo ved kolko tak mlatia cudzich ludi, tak uz by ste to nebrali ako argument :D

luckalukas_1
autor
3. feb 2021

@fokuska pravda.. az nato ze ja zakon neporusim, proste chcem najprv PN lebo mam aj zdravotne problemy, a chcem si dlhsie zabezpecit nejaky prijem lebo neviem ci a kedy sa znovu zamestnam

mpikusova
3. feb 2021

Da sa aj evidovat v jeden den a potom ist na drihy den do 7 kalendarnych dni na PNku, max. rocnu a potom si poziadať o podporu na pol roka.

fokuska
3. feb 2021

@luckalukas_1 Ano, to pisem, ze je normalny zakonny sposob a nic neporusis.

mamickadusicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fokuska
3. feb 2021

@mamickadusicka Ved ja nemoralizujem, napisala som fakty - autorka to sama priznava, ze to vyuzije, kedze tu taka moznost je.

martinka150
3. feb 2021

a kto potom vlastne plati odvody? ked po skonceni PP pojde na PNku a az po skonceni sa prihlasi na urade prace? iba ma to zaujima

luckalukas_1
autor
3. feb 2021

@martinka150 štát 🤷

martinka150
3. feb 2021

no ale aj ked uz bude po skonceni PN? ci ak sa da na PN v ochrannej dobe tak stale sa rata ze je zamestnana? hmm, to sa aj da tak?