PN a úrad prace

6. apr 2024

Ahojte konci mi rodičak. Plánujem na deň ísť do práce a dat výpoveď (tak sme sa dohodli so zamestnávateľom nakoľko tam už pracovať nemôžem kvôli detickam). Moja otázka je, chcem sa hodiť na PN,)V ochrannej lehote. Kedy sa tým pádom musím hlásiť na úrad práce? Hneď ako doma výpoveď alebo až keď mi skončí PN? Ďakujem

alex49
6. apr 2024

až ked skončí PN

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
6. apr 2024

@taynee ako ze nemôžem 🙈 ochranná doba je 7 alebo 10 dní keď dobre viem

simiis
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simiis
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alenah31
6. apr 2024

@simiis ale nie tomu, kto mal pocas RD prerusene poistenie. Ona po RD obnovi nemocendke poistenie iba na 1 den - jej OL bude iba 1 den. OL je max. 7 dni aj po navrate do zamestnania po RD a ukonceni PP, najviac vsak tolko dni, kolko (kalendarnych) dni bola spät v zamestnani @taynee ma pravdu.

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
6. apr 2024

@alenah31 čiže keď nastúpim na jeden deň do prace a dám výpoveď... A pôjdem. Na PN o tri dni tak co?

mamina7070
6. apr 2024

bude PN neplatena

autor
6. apr 2024

@mamina7070 čiže keď tomu dobre chápem, tak keď odeobim tri dni, tak mam tri dni nato aby som sa dala vypísať a bude všetko OK áno?

autor
6. apr 2024

@taynee
@alenah31 čiže ak odrobim tri dni, tak. Mam tri dni na to aby som šla na PN a mala ju platenú áno? A rátajú sa kalendárne dní??

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cukorfalat
15. apr 2024

Len pozor na to, ze ked ukoncis pracovny pomer a potom pojdes na PN, tak PNka ti bude znizovat naslednu podporu

alenah31
15. apr 2024

@cukorfalat nebude., Obdobie na PN je tzv. "vylúčiteľné obdobie".

cukorfalat
15. apr 2024

@alenah31 je vylucitelne obdobie ta PNka, ktora je pocas pracovneho pomeru. Ale ked je PN uz po ukonceni prac pomeru, tak nie

alenah31
15. apr 2024

@cukorfalat ani PN po ukončení PP jej výšku podpory nijako neovplyvní. Nerozlišuje sa či je PN počas PP alebo v OL - zákon o soc. poistení hovorí len o období PN - nič viac. Rovnako obdobie na PN nemá vplyv ani na iné dávky - napr. materské (pokiaľ pred PN boli podmienky na túto dávku splnené).

cukorfalat
15. apr 2024

@alenah31 ak bude PN po ukonceni prac pomeru, tak pri vypocte podpory pocet dni PN sa neodratava, pretoze prac pomer v tom obdobi uz nebude trvat

alenah31
15. apr 2024

@cukorfalat a? Stále je to "vylúčiteľné obdobie" Nijako jej to podporu nezníži.

cukorfalat
15. apr 2024

@alenah31 citala si, co som pisala? Pocet dni PN sa nebude odratavat, ako ked sa odratava pocas prac pomeru. Teda nie je to vylucitelne obdobie, pretoze to obdobie nie je za trvanie prac pomeru

alenah31
15. apr 2024

@cukorfalat v prvom príspevku píšeš, že jej PN pokazí následnú podporu - nepokazí. Po ukončení PN jej bude podpora počítaná rovnako ako keby PN nebola. Tu nejde iba o počet dní počas PN za trvania PP.

cukorfalat
15. apr 2024

@alenah31 nebude mat rovnaku podporu

alenah31
15. apr 2024

@cukorfalat ale áno bude. Už sa to tu rieši sa to tu stále dokola v podobných témach a viacerých skupinách.

veronikaszabova
15. apr 2024

@cukorfalat zbytocne sa hadas, @alenah31 mam pravdu. PNkou sa jej v ziadnom pripade neznizi podpora.

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alenah31
15. apr 2024

@veronikaszabova @taynee ona nechápe význam slova "vylúčiteľné obdobie". Myslí si, že slúži len na dni vylúčenia pri výpočte dávok pri trvaní PP.

cukorfalat
15. apr 2024

@alenah31 @taynee @veronikaszabova niekto pracuje, zarobi 1000eur kazdy mesiac, potom dajme tomu ma 3mes PN, a hned po ukonceni PN skonci aj prac pomer, a ide na urad. Davky sa vyrataju: 21x1000(pretoze z poslednych 2 rokov ma odrobenych 21 mesiacov, 3 mes mal PN), takze 21000÷(730-cca90dni)=32,81eur DVZ.
Ak pracuje, potom ukonci prac pomer, a az potom ide na PN (dajme priklad zase tri mesiace) a potom na urad, davky: 21x1000 (pretoze 2 roky pred zaradenim na urad ma odrobenych 21mesiacov) takze 21000÷730dni=28,76 DVZ.
Tu ratama s 730timi dnami, pretoze tie 3 mes PNky uz neodratame z poctu dni, pretoze PNka nebola pocas trvania prac pomeru.
Takze jedine vy tu nieco nechapete

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz