Ahojte, chcem sa spýtať či sa pri úmrtí v zdravotníckom zariadení vždy vykonáva pitva. A tiež by ma zaujímalo kam sa posielajú výsledky z pitvy? ...môžu do týchto dokumentov nahliadnuť aj pozostalí?
Ani pri úmrtí v domácom prostredí sa nerobí pitva automaticky. Môžete o ňu požiadať, ak máte pochybnosti. Aké naopak, dá sa i odmietnuť, pokiaľ nie je podozrenie na zavinenie inou osobou.
ak dojde k umrtiu v zdravotnickom zariadeni, skoro vzdy sa vykonava pitva, na overenie choroby a liecebneho postupu... pitvu moze odmietnut iba dany clovek za zivota, ak podpise dane papiere s notarom, nemoze "zijuca" rodina nariadit nemocnici, ze nechcu pitvu (to, ze sa tak obcas deje je skor dobra vola nemocnice vyhoviet pribuznym pri niektorych jasnych pricinach umrtia, nema to ale oporu v zakone celkom)... vysledky z pitvy by mali byt poslane praktickemu lekarovi, mala by ich mat dana nemocnica, kde doslo k umrtiu a dane pracovisko patologickej anatomie, kde doslo k pitve, o moznosti nahliadnutia sa treba informovat tam
V prvom rade... držím palce, zjavne ťažká situácia... Sú tam viaceré pravidlá... úmrtie do tuším 24 hod po prijatí znamená pitvu, aj ďalšie pravidlá. V princípe ako píšu vyššie. A správu z pitvy by sa malo dať vybojovať podobne ako info o zdrav. stave. Teda manžel/manželka, rodičia maloletých detí a tak.
Nie.
myslím, že nie. Ale keď čítam, tak názory sa rôznia.
Nie,nevykonava sa vzdy pitva. Ani ked clovek zomrel doma,ani ked zomrel v nemocnici. Pokial trpel dlhodobo nejakou chorobou napr.,prekonal infarkt,mal uz predtym problem so srdcom. Ci prekonal mrtvicu,ci rakovinu.
Nevykonava sa automaticky,lebo ju hradi ten kto ju nariadi.rodinni prislusnici mozu odmietnut.
Nie,nerobí sa v prípade, že človek bol veľmi starý, dlhodobo chorý, alebo mal jasne preukázané ochorenie s letalnym koncom(rakovina v pokročilom štádiu). V prípade náhlej smrti sa pitva robí vždy
@sisa_s nam ked zomrela pribuzna na rakovinu v nemocnici, tak sa nas pytali, ci chceme pitvu. Nechceli sme, vedeli sme na co zomrela a verili sme lekarom ze urobili maximum ale proste viac sa nedalo. Mne osobne to pride take nedostojne a zivot to uz tomu cloveku nevrati. Mozno ked by boli nejake pochybnosti alebo nejasne okolnosti umrtia tak ok. To by sme mozno suhlasili pre pokoj v dusi. Ale takto? Naco? Suhlas alebo nesuhlas s pitvou je nieco ine, ako s darcovstvom organov.
@szillvinka pisala som oficialne pravne znenie zakonov... Tam sa pise, ze pitvu moze odmietnut iba dany clovek/zakonny zastupca, ak to spise pred smrtou... To, ze v praxi sa to da aj inak, je druha vec
No neviem, dedko umrel doma, mal rakovinu, zalialo mu pľúca. Kým babka stihla prísť do nemocnice, či kam ho previezli, a pitvu odmietnuť, tak ho pitvali.
Ja pracujem na ARE, kde sa s úmrtím stretávame denne a ak zomrie pacient v nemocnici a nevie sa príčina, tak doporučuje sa príbuzným pitva, aby sa vedelo či náhodou nedošlo k úmrtiu cudzím zavinením, poprípade či tam nebolo niečo skryté, nevyšetrené... . Ale vždy by sa mal dr/sestrička spýtať, či s tým rodina (najbližšia) súhlasia. Samozrejme ak sa rodina nevyjadrí, poprípade nie je zastihnuteľná, pitva sa vykonáva automaticky, aby bol personál chránený, že nepochybili. Tak sa to robí u nás, takže je dôležité sa s personálom vopred dohodnúť, ak je to ešte možné, či chcete alebo nechcete pitvu. A čo sa týka výsledkov z pitvy, na to sa spýtajte personálu daného odd alebo priamo na patológií, kde sa bude pitva robiť.
Nie nevykonávajú vždy pitva. Napr pri úmrtí vo vysokom veku, alebo keď si to pozostalí neželajú.