Peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla

11. máj 2022

Ahojte, riešime nasledovnú situáciu. Babka mojho muža je ZŤP, svokra ju opatruje (má vybavený opatrovateľský príspevok), svokra nevlastní vodičský preukaz. Môže sa žiadať úrad o tento príspevok s tým, že vozil by ju niekto z rodiny, kto ten vodičský vlastní? Babka má aj kartičku "invalid".
Zaujímaju ma reálne skúsenosti, na úrade mi toho veľa nepovedali.

irusa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
certica22
11. máj 2022

Neviem ako u dospelej osoby ale ja keď som žiadala príspevok na auto musel syn nasvtevovat školu alebo nejaké špeciálne zariadenie aby sme príspevok dostali..nestačí že potrebujete nasvtevovat lekárov..ale osoba musí pracovať alebo nasvtevovat DSS preto potrebujete napr .auto..ale to by som si zistila radšej ani úrade nemyslím si že by mal byť problém že osoba ktorá žiada nemá vodicky preukaz aspoň nikto to odomna nežiadal nepýtal sa ako mám dlho vodičák ale je to už roky mohlo sa to zmeniť

autor
11. máj 2022

@irusa ved to som ani nikde nepisala

autor
11. máj 2022

@certica22 ďakujem

certica22
11. máj 2022
irusa
11. máj 2022

prepáč zle som pochopila, no na stránke sú uvedené všetky podmienky ...https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

autor
11. máj 2022

@certica22 ja som to citala, a riadim sa hned tým prvým bodom:
Peňažný príspevok sa poskytne, ak:

je osoba s ŤZP odkázaná podľa komplexného posudku na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom,

len neviem ci okrem tohto bodu musí splnať aj dalsie body nižšie, no stále sa mi niečo marí,že nie.

loginexistuje
11. máj 2022

a chodi babka do prace ? (do skoly uz predpokladam nechodi

mimi_3
11. máj 2022

žiadateľ musí byť zamestnaný a dochádzať do zamestnania, navštevovať zariadenie DSS alebo chodiť do školy. Potrebné je doložiť pracovnú zmluvu, zmluvu so zariadením, resp. potvrdenie o návšteve školy + potvrdenie o frekvencii dochádzky. Dochádzať minimálne 2x do týždňa

melanta
11. máj 2022

Samotný fakt, že osoba je ZTP nestačí. Kamarát má ženu na vozíku, nehybnú, nemajú nárok, pretože je nepracujúca, neštudujúca, ani nedochádza do DSS. Takže nie, babka nebude mať nárok. Pretože áno, je potrebné splniť aj ostatné body, nielen prvý.

loginexistuje
11. máj 2022

ale teda vazne je tam viacero podmienok a aj obmedzeni pre koho je tento príspevok urceny ... a prispevok na kupu motoroveho vozidla nie je urceny na dochadzanie k lekarom, do kostola a do obchodu ...

neviem si predstavit ze svokrina mama (alebo svokra) ak je odkazana na opatrovanie tj ma stupen odkazanosti 5 a viac by mohla chodit do práce min. 2-3 krat do tyzdna alebo do skoly, do DSS nechodí kedze ma prispevok na opatrovanie tvoja svokra ...

proste ten prispevok nie je pre nu urceny ... ak je odkazana na individualnu prepravu moze mat prispevok na benzim ale to by si asi napisala kedze ju posudzovali kvoli opatrovaniu ... max mozete ziadat parkovaci preukaz

klaudiaden
11. máj 2022

Niekedy su tie podmienky nastavene tak, ze vo vseobecnosti je to velmi tazko splnit a ti, o ktorich si najviac myslime, ze je im ten prispevok urceny nan paradoxne podla tabuliek nemaju narok

melanta
11. máj 2022

@klaudiaden tak ale myslím, že v tomto prípade ho dotyčná babka nepotrebuje. Iné je, ak ho neschvália rodine, kde je na to odkázané hendikepované dieťa, ktoré chodí denne do školy.

autor
11. máj 2022

@melanta smutna realita s tym vasim kamaratom ☹ a prosím vy neposudzujte, ci na to má narok alebo nie. Ja osobne poznám rodinu, kde sice dieta hendikepované je (teda nie dieta, ale dospely clovek kedže minulý rok dovršil 18 rokov) ale dokaze samo chodiť bez vozíka, najesť sa vie sám, jeho jediny problem je, že nerozpráva. A takýto ma príspevok schvaleny.
Prosím, neberte to ako utok na hendikepovaných ludí, iba ako konstatovanie nespravodlivosti v systéme. Pretože ona sama chodiť nevie. Ak sa má isť k lekarovi je to boj. Po prve, do autobusu nevyjde, po druhé z rodiny niet ochoty odviesť ju a po tretie vybavovať sanitku to tiež je nárocné co sa týka prepravy, kedže aj sanitka je vyssie auto, má problém sa do nej dostať a ked už je ledva tam, problem je s polohovaním. Je to náročnejšie na písanie, to by ste museli vidieť ako to vyzerá. A tak sa musí starať nevesta o prepravu, lebo jej 4 deti na nu kaslu. Ale o príspevku na benzín som nevedela. Skúsime aspoň to.

nika1971
11. máj 2022

moze si poziadat o prispevok na benzin, alebo na prepravu ( taxiky)

certica22
11. máj 2022

ale to že dieťa chodí,samo je a nerozpráva (pravdepodobne tam bude nejaká forma autizmu) čo tieto deti ,osoby sú niekedy ťažšie zvládnuteľné čo sa týka kontaktu s cudzími v autobuse atď ako hendikepovane nechodiace...verte či nie ale v dnešnéj dobe dostať príspevok na auto .. je fakt náročné ...takže aj ten chlapec musí byť veľmi tazky stav aj keď je chodiaci..je to naozaj blbé nastavené 🙄

andrejka1974
11. máj 2022

Vieš on ten druhý môže byť autista a vtedy na to nárok má keď nie je schopný sa ináč prepravovať má možno Panické stavy ale nárok má len vtedy ak navštevuje osoba o ktorú sa stará nejaké zariadenie a musí byť odkázaná na individuálnu dopravu a ona sama musí byť vodičom neviem ale druhá osoba byť nemôže ináč je to u detí keď sa o nich stará rodič vtedy to môže požiadať rodič takto presne neviem,ale môžete požiadať o príspevok na prevádzku motorového vozidla ak už auto máte alebo príspevok na taxíky