Pas pre dieťa, ktorého matka je Češka s trvalým pobytom na Slovensku

prvorodicka1234
16. jún 2016

Ahojte som Ceska s trvalym pobytom na slovensku a narodil sa mi tady syn. Dostal slovenske obcanstvo, lebo jeho otec je slovak. Chcem sa spytat, ako mu mam vybavit pas a ci mosim ist na cuzinecku policiu a nahlasit, ze sa mi narodilo dieta. A jestly si mosim vybavit novy preukaz aby som ho mala v preukaze napisaneho. Neviete niekto ako sa to vybavuje vsetko? Dakujem

luliu
16. jún 2016

Podla mna je tvoj syn Slovak, nie? Rodny list ma slovensky, nie? Preco na cudzinecku policiu, šla by som normalne na pasove s rodnym listom, pripadne manzel s rodnym listom a obcianskym preukazom. Ale to je len moj nazor

tyelde
16. jún 2016

pokiaľ viem, deti sa už do preukazov nezapisujú, ale syn by mal mať nárok aj na české občianstvo ak si o to požiadate...ak nie, tak je proste slovák a nemusíš ho nikam hlásiť, proste bude mať doklady slovenské, ktoré sa budú vybavovať rovnako ako pre niekoho čo má oboch rodičov slovákov

zutera
16. jún 2016

Průkaz si nový vyřizovat nemusíš Já to mám stejně.Já jsem měnila průkaz až když jsem se vdala.Dcerky mají po mě české občanství a po mužovi slovenské.Když nechceš aby měl dvojí občanství,nemusíš dělat nic 🙂

vydrnik
16. jún 2016

Mne se narodil syn na Slovensku,ma slovensky a cesky rodny list,na cizinecke jsem ho nehlasila,a prukaz jsem menila jen kvulinovemu prijmeni meli jsme loni svatbu,obcanstvi ma syn Slovenske a ceske dostal na rok ale nebudu mu vyrizovat nove,

prvorodicka1234
autor
17. jún 2016

A ked cestujem do Ciech potrebujem pas pre syna? Dakujem

henikav
17. jún 2016

@prvorodicka1234 ano potrebujes pas na cestu do ciech uz sa deti nezapisuju rodicom do pasu a nemusis ho hlasit na cudzineckej policii, ale u vas v cechach na zahranicnej matrike

luliu
17. jún 2016

@prvorodicka1234 samozrejme

lubina
17. jún 2016

@prvorodicka1234 ano, ale staci ak mu vybavite slovensky pas, kedze ma aj sloenske obcianstvo

margotka112
17. jún 2016

@prvorodicka1234 Ahoj toto minulý týždeň riešila sestra,malá žije aj s ňou v ČR trvalé má na SK, národnosť má malá slovenské. Pas si vybavila v mieste svojho bydliska t.j na SK. A pas potrebuješ,ved do OP sa dieťa už nepíše,tak ako si ho obhájiš ak ťa zastavia? Vydávajú ho na dva roky.

henikav
17. jún 2016

@zutera no ale u vas nema ohlasovaciu povinnost? Zahlasit ze sa jej narodilo dieta?

zutera
17. jún 2016

@henikav ne,já nic neohlasovala 🙂

henikav
17. jún 2016

@zutera to ze si ty neohlasovala ale neznamena ze nemas ohlasovaciu povinnost; tu mas skopirovane aj stranku
Pokud se dítě narodilo českým občanům v zahraničí, má samozřejmě nárok na české občanství*, nicméně je potřeba ho jako narozené v zahraničí zapsat do zvláštní matriky v Brně, která registruje české děti narozené mimo území ČR.
http://www.mzv.cz/brussels/cz/konzularni_a_vizo...

zutera
17. jún 2016

@henikav tak v tom případě jsem asi oznámila,protoze na zvláštní matrice v Brně jsme byli 🙂 .Jen já jsem kousek od Brna takže jsem si jen myslela že tam patřím

vydrnik
17. jún 2016

@henikav toto mam aj ja,manzel je Slovak,tu na matrice mi pani rekla,ze musi mit icesky rodny list I kdyz je narozeny na Slovensku,takze jsme zafost poslali na zbladtni matriku Brno,kde dostal cesky rodny list a ceske obcanstvi platne na jrden rok,to same jsme meli I z oddacim listem,taky hsme museli zadat pres zvlastni matriku v Brne,